fot.unsplash.com

Wiosna jest już z nami, a co za tym idzie wiele osób zaczyna robić wiosenne porządki nie tylko w swoim domu, szafie czy też ogrodzie. Z pewnością jednak w mieszkaniu masz wiele gratów, które po prostu tam zalegają, bo nigdy nie nadarzyła się okazja, aby je wyrzucić lub po prostu o nich nie pomyślałaś. Spokojnie, mamy dla ciebie listę. Możesz ją wydrukować i powiesić na lodówce. Każdego dnia odhaczaj to, co przejrzałaś i wyrzuciłaś. Zaczynamy?

fot.unsplash.com

Rzeczy, które zalegają ci w domu

  1. Ulotki z supermarketów, gazetki ze sklepów, paragony, stare wizytówki, zaproszenia, zeszyty czy też ulotki, które ktoś wcisnął ci na ulicy. Z pewnością nie raz wzięłaś je, bo było ci kogoś szkoda, a teraz leżą w kieszeni twojej kurtki czy gdzieś na szafce w przedpokoju. Pozbądź się ich!
  2. Dokumenty, które nie są ci już absolutnie potrzebne. Czy naprawdę warto trzymać ten dyplom z podstawówki za najlepszy wierszyk rymowany o Calineczce? O ile nie jest to dla ciebie pamiątka, oddaj to rodzicom, babci czy też po prostu wyrzuć. Podobnie zrób ze starymi fakturami za telefon, który już dawno wyrzuciłaś do elektrośmieci, z pewnością nie jest ci on już potrzeby.
  3. Opakowania po produktach spożywczych, starych sprzętach itp. Wiele osób chomikuje kartony na wypadek przeprowadzki czy też, aby oddać je na makulaturę. Jeśli faktycznie tak jest – rozłóż je na płasko i umieść w piwnicy, w garażu czy też w pomieszczeniu gospodarczym. Będą one w ten sposób zajmować znacznie mniej miejsca. W przypadku, w którym ich nie potrzebujesz – po prostu je wyrzuć.
  4. Wszystko, co jest zniszczone. Ta potłuczona szklanka do niczego ci się nie przyda, podobnie jak i stare dekoracje świąteczne, których nie jesteś już w stanie zawiesić lub pompka bez sznureczka. Oddaj to komuś, kto jeszcze się z tego ucieszy, a jeśli coś jest całkowicie popsute, po prostu to wyrzuć.
  5. Stara pościelZ pewnością w twojej szafie znajdują się poszewki, które nie pasują już na twoją kołdrę, bo kupiłaś inny rozmiar. Może szczeniak kiedyś na nią nasikał i mimo prania, jakoś nigdy więcej już jej nie ubrałaś. Wszelaka pościel bez pary, stara, sprana czy ta, która już nie pasuje, może zostać oddana do domów samotnych matek czy też do schroniska. Obie te placówki z pewnością się ucieszą. Podobnie zrób z ręcznikami, które są już szorstkie i niemiłe w dotyku lub poplamione np. farbą do włosów.
  6. Przeterminowane kosmetyki. Na opakowaniu każdego kosmetyku znajdziesz oznaczenie, które sugeruje ci ile kosmetyk może stać po otwarciu. Zazwyczaj jest to liczba np. 12M, gdzie M to miesiąc, która znajduje się w kwadraciku. Jeśli otworzyłaś pomadkę w gimnazjum, a obecnie kończysz studia, wyrzuć ją. Podobnie postąp z innymi produkami czy też środkami czystości.
  7. Stare lakiery do paznokci z pewnością zalegają ci się w domu. Jak poznać, że lakier do niczego się nie nadaje? Zwyczajnie zgęstnieje. Zapewne nie raz chciałaś pomalować paznokcie i otworzyłaś buteleczkę z lakierem, którego nie jesteś w stanie wykorzystać, wybrałaś więc inny, a ten stary? Odłożyłaś z powrotem.
  8. Kable, które są tajemnicze, ale składowane przez lata na mieszkaniu lub także te niedziałające. Czy naprawdę potrzebny ci kabel do ładowania telefonu, którego już nawet nie masz? Poprzeglądaj je, wyrzuć te, które do niczego nie pasują czy nie działają. Zostaw jedynie te podstawowe, jak np. kabel HDMI, ładowarki do obecnych sprzętów czy też inne typy (Lightning, typ C, mini itp.), z których korzystają twoi goście.
  9. Instrukcje obsługi sprzętów. Czy ktoś faktycznie kiedyś z nich skorzystał? Zwłaszcza jeśli obecnie producenci sami wrzucają owe instrukcje na swoje strony internetowe i wyszukanie ich zajmuje znacznie krótszy czas niż grzebanie po szafkach lub szufladach.
  10. Ubrania, które są za małe, za duże, niemodne lub zwyczajnie ci się znudziły, możesz przekazać dalej. Warto zrobić wymianę ze znajomymi lub sprzedać je np. w sieci. Dobrą opcją jest także oddanie ich potrzebującym lub wrzucenie do pojemnika na PCK. Te, które do niczego się już nie nadają możesz pociąć na szmatki lub po prostu wyrzucić.
fot.unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here