fot.unsplash.com

Bycie lepiej zorganizowanym z pewnością znajduje się na liście noworocznych postanowień wielu osób. Jak tego dokonać? Oczywiście konieczna jest odrobina pracy, a także zmiana nawyków. W ciągu tygodnia często ciężko jest znaleźć nam na to wszystko czas, gdy poza obowiązkami domowymi dochodzi także praca od rana do popołudnia. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie listę rzeczy, które możesz zrobić w weekend, aby łatwiej byłoci przebrnąć przez cały tydzień.

Organizacja czasu pracy oraz lista zadań

Jeśli pracujesz na własną kieszeń, prowadzisz swoją firmę czy też jesteś freelancerem z pewnością wiesz, jak ważna jest odpowiednia organizacja swojej pracy oraz czasu, który spędzasz nad konkretnym zadaniem, bez tego obudzisz się pewnego dnia z przysłowiową „ręką w nocniku” i zupełnie nie będziesz wiedziała, za co się zabrać i od czego zacząć. Dlatego poświęć kilkanaście minut w ciągu weekendu na rozplanowanie sobie harmonogramu pracy. To jednak nie wszystko.

Musisz w trakcie tygodnia wyskoczyć do lekarza? A może dziecko jakiegoś konkretnego dnia ma przedstawienie? Wszystko, co musisz zrobić w skali tygodnia wklep odrazu do kalendarza. Możesz skorzystać z tego elektronicznego na swoim telefonie czy laptopie lub zwykłego papierowego. Sprawdzi się zarówno ten książkowy, jak i wiszący na ścianie np. w kuchni, który pełni także rolę dekoracyjną. Grunt, aby znajdował się on w miejscu, do którego często zaglądasz, a nie w kącie pokoju.

fot.unsplash.com

Jadłospis na cały tydzień oraz lista zakupów

Kolejną rzeczą, którą warto zorganizować zawczasu jest jadłospis na cały tydzień oraz oczywiście lista zakupów na bazie danego jadłospisu. Jeśli zakupy wykonujesz np. w poniedziałek, zrób to w niedziele. W przypadku, w którym jeździsz do marketu w sobotę, możesz to zorganizować rano lub w piątek wieczorem. Usiądź na spokojnie do biurka czy stolika i zastanów się co chciałabyś zjeść, jak pracujesz w danym tygodniu, jak pracuje twój mąż, żona czy w jakich godzinach dziecko idzie do szkoły. Następnie wybierz się do lodówki. Zapisz sobie na kartce co się w niej znajduje, nie zapomnij także o zamrażalce. Wróć na swoje miejsce i odpal excela lub weź w dłoń swój zeszyt. Teraz wiesz już co masz, a co będzie ci potrzebne.

Na tej podstawie sporządź listę zakupów. Jeśli coś się kończy, ale póki co jest w domu, również to zapisz. Kolejnym krokiem może być przejrzenie gazetek promocyjnych, wcale nie musisz ich zbierać. Obecnie każdy ma dostęp do internetu, a tam znajdziesz je bez problemu. Dostępne są także specjalne aplikacje na telefon. W ten sposób możesz porównać ceny między sklepami i zapisać sobie na dwóch osobnych kartkach np. Kaufland oraz Biedronkę. Część zakupów zrób w biedronce, gdzie jest taniej, a drugą część w Kauflandzie. W ten sposób zaoszczędzisz nawet sporą sumę pieniędzy w skali jednych zakupów czy nawet całego miesiąca.

fot.unsplash.com

Planowanie budżetu domowego i podliczanie rachunków

Jeśli lubisz planować swój budżet domowy, jest to również dobry moment na wykonanie tej czynności. Przez cały tydzień zbierałaś paragony z absolutnie wszystkiego? Czas wklepać je do aplikacji lub zapisać w zeszycie. Zbieranie paragonów jest bardzo rozsądne. Pod koniec miesiąca możesz zobaczyć ile pieniędzy zaoszczędziłabyś gdybyś nie kupowała tego energetyka co drugi dzień czy ile kosztuje cię codzienna kawa w Starbucksie. Planowanie budżetu domowego nie jest trudne, jednak wymaga odrobiny cierpliwości, zatem zdecydowanie lepszą opcją jest skorzystanie z aplikacji lub pliku excel na komputerze. Wszystko podliczy ci się automatycznie, a ty na bieżąco wiesz na a czym stoisz.

Weekend to także dobry czas na zrobienie porządków czy też po prostu zrelaksowanie się. Nie narzucaj na siebie zbyt dużo rzeczy na raz, zdecydowanie odpuść, jeśli nie czujesz się na siłach. Kluczem do bycia zorganizowanym jest balans. Nie każdy harmonogram sprzątania czy też lista będzie dla ciebie czymś pomocnym. Jeśli co tydzień planujesz jadłospis, a później się go absolutnie nie trzymasz, zrezygnuj z tego. Trzymaj się podstawowej listy zakupów lub stwórz coś typowo pod siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here