Z pewnością wiesz, ile zagrożeń czeka na twojego kota na zewnątrz. Samochody, inne zwierzęta, także te chore, ludzie, którzy chcą skrzywdzić ci pupila i wiele innych. Samotna wycieczka może skończyć się dla czworonoga tragicznie. Istnieje na to sposób. Możesz zbudować dla swojego kota wolierę zarówno na balkonie, jak i na dworze na własnym ogródku. Sprawdź sam i przekonaj się jakie to proste, a twój kociak z pewnością ci podziękuje.
Woliera dla kota koszt. Przenośna woliera dla kota
Woliera dla kociaka to świetny pomysł, który z pewnością przypadnie do gustu twoim milusińskim, zwłaszcza jeśli kochają one spędzać czas na dworze, a nie mogą tego robić bez „nadzoru” właściciela czy szelek i smyczy. Taką wolierę możesz zbudować zupełnie sam lub kupić gotową. Cena jest zależna od rozmiaru. Znajdziesz takie za około 200-300 złotych, ale także i te za kilka tysięcy. W przypadku bloków taką wolierę możesz stworzyć na balkonie, w przypadku ogrodu masz już nieco większe pole do popisu, a także i więcej miejsca.
Woliery mogą być zamontowane na stałe lub przenośne, wiele zależy od tego, co ci będzie bardziej pasować. Jeśli bierzesz pod uwagę przeprowadzkę, stwórz ją tak, abyś mógł ją przenieść, najlepiej bez rozmontowywania. Jeśli masz własnościowy domek czy mieszkanie i nie jesteś na wynajmie, postaw na tę zamontowaną na stałe. Z pewnością będzie ona stabilniejsza i bezpieczniejsza dla twojego kociaka. Jak stworzyć wolierę dla kota? To bardzo proste!
Woliera dla kota na balkon. Woliera dla kota
Zacznijmy od prostszego, czyli od balkonu. Tak naprawdę wystarczy ci jedynie siatka, którą możesz kupić w sklepach budowlanych. Osiatkujesz swój balkon od góry do dołu i gotowe. Upewnij się jednak, że spółdzielnia mieszkaniowa czy właściciel bloku lub kamienicy wyraża na to zgodę. Konieczne będzie bowiem wiercenie, zatem nie narażaj się na mandat. Możesz to zrobić sam lub zatrudnić specjalną firmę. W dużym mieście z pewnością znajdziesz kilka opcji o różnych cenach. Po co to robić?
Obecnie nawet fundacje czy schroniska wymagają osiatkowania balkonu oraz okien przed adopcją. Jest to jeden z warunków umowy adopcyjnej, bez którego nie będziesz mógł przygarnąć pod swój dach kociaka. Nie stworzono tego, aby cię denerwować czy zmuszać do bezsensownych wydatków. Woliera czy też siatka ma ochronić twojego kota. Niestety, maluch, siedząc na balkonie, gdzie takiej siatki nie ma, może po prostu wypaść. Zobaczy latającego ptaszka czy podczas zabawy ze swoją zabawką, zupełnie „starci głowę” i poleci. Śmierć będzie albo natychmiastowa, albo powolna i bardzo bolesna, a z pewnością tego nie chcesz?
Dodatkowo okna również są zagrożeniem, zwłaszcza te uchylone. Kot, próbując wydostać się na dół, może się nie zmieścić. W rezultacie utknie w szczelinie, która jak sama wiesz u dołu jest wąska, a u góry szeroka. Jego ciało będzie się zsuwać jednocześnie zgniatając jego wnętrzności. Kot płacząc będzie błagał cię o ratunek. Co jeśli jednak nie ma cię w domu, a wyszedłeś np. do pracy? Będzie tam umierał w samotności, bólu i cierpieniu. Jeśli lubisz uchylać okna, zakup specjalną metalową nakładkę, która uniemożliwi twojemu czworonogowi wyskok, a tobie pozwoli na wywietrzenie mieszkania oraz lepszy, spokojniejszy sen.
Woliera dla kotów w ogrodzie. Woliera dla kota przy domu
Na domku jednorodzinnym masz już zdecydowanie większe pole do popisu. Zacznij więc od inspiracji. Wpisz frazę „woliera dla kota” w sieć i poprzeglądaj zdjęcia. Gdy masz już w głowie zarys tego, jak powinno to wyglądać, czas na spacer po twojej posesji. Znajdź idealne miejsce. Powinno ono być tuż pod oknem. W ten sposób możesz wypuścić kota, czyli otworzyć okno, a samemu wyjść drzwiami tarasowymi. Unikaj raczej stawiania woliery pod tym samym wyjściem, które prowadzi cię i znajomych na ogród. Chwila nieuwagi i kociak jest poza wolierą, a tego nie chcemy.
Kolejnym krokiem jest oczywiście wycieczka do marketu budowlanego. Zakup odpowiednią ilość drewna, a także siatkę. Świetnie sprawdzi się ta metalowa, hodowlana, którą stosują osoby przy hodowli kur. Nie zapomnij także o narzędziach. Najlepiej sprawdzi się taker, a także młotek i gwoździe. Cała reszta należy już do ciebie. Wymierz wszystko dokładnie, oznacz drewno, przytnij. Sklep kształt, a na koniec nałóż siatkę i zamontuj całość do twojego domu i gotowe.