fot.unsplash.com

Wynajem jest świetną opcją dla studentów, którzy wybrali się na uczelnie z dala od swojego miasta rodzinnego, a także domu swoich rodziców. Wiele osób decyduje się także na wynajem z powodu braku innych opcji. Na zdolność kredytową należy zapracować, a nie każdego też stać na spłacanie kredytu przez 25 czy 30 lat. Wynajem jest więc mniej zobowiązujący, co nie oznacza, że tańszy. Ile tak właściwie kosztuje wynajem?

Ile kosztuje wynajem mieszkania?

Wynajem jak zapewne każdy wie nie jest tani, a można by nawet rzec, że jest bardzo drogi. O ile nie masz znajomego z mieszkaniem własnościowym czy innych znajomych lub rodzinę, od której mógłbyś lokal wynająć pozostaje ci szukać na OLX, Facebook, Gratce czy też Otodom, gdzie ceny powalają na kolana. Aby dowiedzieć się, ile tak naprawdę przyjdzie ci zapłacić wzięliśmy pod lupę kilka miejscowości: Warszawa, Katowice i Rybnik. W ten sposób możemy pokazać ci kontrast na podstawie wielkości danego miasta, jak i jego popularności. Gotowa? Zaczynajmy!

ile kosztuje wynajem
fot.unsplash.com

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Rybniku?

Rybnik to miasto liczące ok. 137 tysięcy mieszkańców, znajdujące się w województwie śląskim. Jest dobrze skomunikowane z innymi miastami i dojazd komunikacją miejską nie jest absolutnie żadnym problemem. Według portalu OLX możesz wynająć tu mieszkanie, a konkretniej dwa pokoje o powierzchni 40 metrów kwadratowych za 700 złotych (cena oznaczona jako do negocjacji). Gdy wczytasz się jednak w opis szybko okazuje się, że 700 złotych to odstępne do właściciela, a osobno doliczyć musisz także czynsz do spółdzielni (500 złotych) oraz opłaty za prąd. Miesięczna kwota to zatem 1300 złotych, przyjmując, że za prąd zapłacisz około 100 złotych miesięcznie.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Katowicach?

Teraz weźmy pod lupę mieszkanie w Katowicach czyli w mieście liczącym ok. 302 tys. mieszkańców. Lokal znajduje się na dzielnicy, która jest w miarę dobrze skomunikowana z centrum, jednak jest to mocno zatłoczone osiedle, a co za tym idzie, ciężko tutaj o wolne miejsce parkingowe. Kawalerka ma 30 metrów kwadratowych oraz jest umeblowana, jednak standard można określić na średni lub niski, w zależności od gustu potencjalnych lokatorów. W cenę wchodzi: odstępne dla właściciela 800 zł, czynsz 400 złotych oraz media (prąd, woda, gaz) według liczników, czyli około 200 złotych miesięcznie. Cena końcowa to więc 1400 złotych. Co jak na Katowice jest dość atrakcyjną ceną.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie?

Teraz czas na Warszawę, stolicę polski liczącą ok. 1,7 miliona mieszkańców. Po raz kolejny wyszukaliśmy najtańszy lokal na portalu OLX. Pominęliśmy jednak wszystkie mieszkania do 1000 złotych. Dlaczego? Większość z nich to źle urządzone, mikrokawalerki, w których poza łóżkiem w szafie znajdzie się prysznic oraz toaleta. Nie ma możliwości zrobienia prania czy nawet na dobrą sprawę rozpakowania swoich ubrań. Za kawalerkę o metrażu 16 metrów kwadratowych przyjdzie ci zapłacić 1300 zł, z czego 250 to czynsz, odstępne dla właściciela o 950 złotych, a reszta to oczywiście media. Jeśli chcesz mieszkać z chłopakiem czy dziewczyną konieczna jest dopłata 200 złotych. Oczywiście przy 16 metrach kwadratowych nie ma co liczyć na luksusy. Pokój dzienny jest także sypialnią oraz kuchnią, jako że znajduje się tam aneks kuchenny, a o miejsce do przechowywania ciężko.

fot.unsplash.com

Podsumowanie:

Porównując do siebie te trzy lokalizacje dochodzi się do wniosku, ze cena jest w sumie taka sama zarówno dla Katowic, jak i Warszawy czy Rybnika. Należy jednak pamiętać, że w Rybniku mowa o dwupokojowym mieszkaniu, w Katowicach o kawalerce, a w Warszawie o miejscu do spania i ewentualnego odgrzania gotowego obiadu. Szukając mieszkania dla siebie pamiętaj, aby zawsze dokładnie czytać opis, unikniesz wtedy mocnego zdziwienia podczas podpisywania umowy. Dla pewności podczas kontaktu telefonicznego zapytaj właściciela, jaki jest całkowity koszt wynajmu w skali miesiąca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here