drapak dla kota diy
fot.pxhere

Drapak dla kota jest jednym z elementów wyprawki. Koty wprost kochają drapać i jeśli nie mają drapaku, z pewnością znajdą sobie inne miejsce jak np. framugi waszych drzwi, meble czy ściany. Drapak to jednak dość spory wydatek, zwłaszcza gdy kupujecie go w sklepie stacjonarnym. Po co przepłacać, jeśli możecie zrobić go sami?

DIY drapak dla kota – sposób pierwszy

Pierwszy sposób, jaki chcemy wam przedstawić jest zdecydowanie prostszy. Co potrzebujecie? Zacznijcie od wykorzystania niewielkiej deseczki lub bardzo twardego kartonu. Możecie także skleić kilka kartonów ze sobą. Przytnijcie deseczkę na wybrany przez was rozmiar. Zaopatrzcie się także w sznurek jutowy. Im grubszy, tym mniej będziecie go potrzebować. Za pomocą kleju na gorąco przyklejcie sznurek do waszej podstawy, a następnie zacznijcie go owijać wokół. Na koniec możecie dodać u góry „rączkę”, dzięki której drapak może zawisnąć np. na klamce od drzwi i gotowe.

drapak dla kota diy
fot.pxhere

DIY drapak dla kota – sposób drugi

Drugi sposób polega na stworzeniu kilkupoziomowego drapaku dla kota. Zacznijcie więc od znalezienia odpowiedniego miejsca w waszym mieszkaniu. Drapak najlepiej jest dodatkowo przymocować do ściany za pomocą haczyków oraz linki, tak aby na pewno nie spadł, gdy kot z impetem postanowi na niego wskoczyć. Musi to być jednak miejsce, do którego kot ma stały dostęp. Nie sprawdzi się więc pokój dziecka, jeśli pupilowi nie wolno tam wchodzić.

Czas na zebranie materiałów. Co potrzebujecie, aby wykonać drapak dla kota?

  • rury po stretchu,
  • sznurek jutowy,
  • deseczki,
  • kocyk np. polarowy,
  • zabawki dla kota,
  • legowisko/budka,
  • gąbka tapicerska,
  • narzędzia i wkręty,
  • klej

Gdy zebraliście już wszystkie materiały, czas przystąpić do pracy. Zacznijcie od zbudowania podstawy. Im większa ona będzie, tym stabilniejszy drapak i mniejsze ryzyko, że kociak go przewróci. Deseczkę wyłóżcie od góry gąbką tapicerską, im cieńsza, tym lepsza. Na spodzie przyklejcie specjalne zabezpieczenia, takie jak montuje się np. na nogach od stołu. Dzięki temu deseczka nie zadrapie wam podłogi. Po przyklejeniu gąbki tapicerskiej klejem czas na wymierzenie. Weźcie w dłoń swoje rury po stretchu i do dzieła.

Na spodzie warto zamontować dwie rury – jedną niższą, drugą wyższą. Odmierzcie dokładnie, gdzie mają się znajdować. Najlepiej zaznaczyć sobie ten obszar mazakiem. Malujcie bez problemu po gąbce i tak będziecie ją przykrywać. Czas wziąć do ręki nożyk lub skalpel. Wycinacie w gąbce otwory, w które następnie wejdą wasze rury. Sprawdźcie kilkukrotnie, czy wszystko do siebie pasuje.

drapak dla kota diy
fot.pxhere

Następnym krokiem jest obicie podstawki. Możecie do tego wykorzystać koc polarowy lub resztki materiału. Świetnie sprawdzą się także stare koszulki, bluzy czy nawet swetry. Wybór należy do was. Waszemu kotu z pewnością nie zależy na ładnym wzorze. Materiał możecie przykleić lub przymocować za pomocą takera czy maleńkich gwoździków.

Czas na stworzenie części, na której kociak będzie ścierał sobie pazurki. Rurę oczyścicie z wszelakich naklejek czy innych pozostałości np. po foli. Weźcie w dłoń klej, najlepiej sprawdzi się ten na gorąco, oraz sznurek jutowy. Tak jak w przypadku pierwszego drapaka – im grubszy on będzie, tym mniej go zużyjecie. Zacznijcie owijać i co kilka centymetrów przyklejać sznurek, aż do samej góry. Na górze pozostawcie kilka centymetrów odstępu, jednak nie odcinajcie jeszcze sznurka.

Czas na połączenie rury z podstawą. Jak to zrobić? Możliwości jest wiele. Zacznijcie od kleju, możecie go pozostawić do wyschnięcia, co z pewnością ułatwi wam dalszy proces, zwłaszcza jeśli ten projekt wykonujecie sami. Po wyschnięciu rura powinna się trzymać. Warto ją jednak dodatkowo wzmocnić, tak aby klej na pewno nie puścił, a wasz kociak nie runął wprost na podłogę. Weźcie w dłoń wiertarkę oraz wkręty lub młotek i długie mocne gwoździe. Możecie je wbić od spodu, tak aby na górze przechodziły przez rurę.

Kolejne deseczki obijacie w ten sam sposób. Deska, klej, gąbka, materiał, taker/gwoździe/klej. Te, mogą już być mniejsze niż podstawa. Z nich stworzycie pięterko. Możecie na nim umieścić kocie zabawki, legowisko czy nawet budkę z kartonu. Gotowe! W zaledwie kilka godzin stworzycie piękny drapak, który kosztował was grosze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here