Nie każdy z nas ma możliwość od razu po wejściu w dorosłość zakupić na własność mieszkanie czy dom. Właśnie dlatego wiele młodych ludzi decyduje się na wynajem. Niestety często później kończy się to źle lub nawet tragicznie. Jak tego uniknąć i na co zwracać uwagę?
Wynajem mieszkania – czy to się opłaca?
Bądźmy szczerzy, wynajem mieszkania czy domu nie jest tanią sprawą, ale co innego zrobić jeśli brak dachu nad głową, a zdolność kredytowa niewielka? Wiele osób właśnie z tego powodu decyduje się na koszta, które są często gigantyczne. Wszystko tak naprawdę zależy od kilku czynników.
Co wpływa na cenę wynajmu?
- metraż,
- okolica,
- miasto,
- odległość do sklepu, apteki, szkół czy przedszkoli,
- stan mieszkania,
- sprzęty lub wyposażenie.
Dla porównania weźmy stolicę – Warszawę, a np. mniejsze miasto czy wieś. Cena w dużym mieście czy stolicy będzie nawet kilkukrotnie wyższa mimo podobnego metrażu, czy standardu. Powodem tej różnicy jest lokalizacja, a także zarobki.
Umowa na wynajem mieszkania – na co uważać?
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, poza ceną, jest umowa. Umowę najmu podpisuje lokator, czyli wy, wraz z właścicielem lokalu. W przypadku gdy właściciel np. przebywa poza krajem, może on wynająć do tego zadania pośrednika nieruchomości. Pamiętajcie jednak, że za pośrednika płaci właściciel, nie wy! Wielokrotnie natykamy się na ogłoszenia, gdzie to potencjalny lokator ma zapłacić prowizję. Absolutnie nie gódźcie się na takie warunki.
Co może zawierać umowa, a czego nie powinno się w niej znaleźć? Właściciel mieszkania nie ma prawa zabronić wam na umowie korzystania ze sprzętów w lokalu. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu znajduje się kanapa, macie prawo z niej korzystać. Właściciel nie może wam również zabronić zaproszenia gości. Wiadomo, przy dłuższym czasie pobytu np. partnera czy członka rodziny, warto go o tym powiadomić, jednak nie jest to obowiązek.
Kontrola stanu mieszkania przez właściciela
Wiele osób, często nieświadomie, zgadza się na kontrole lokalów czy mieszkań przez właściciela. Taki zapis w umowie, jest niezgodny z prawem. Dopóki umowa jest ważna, wy jesteście „właścicielami” lokalu i to wy decydujecie kogo do niego wpuszczacie, a komu nie otwieracie drzwi. Jedyny moment, w których właściciel może „skontrolować” lokal to gdy mu na to pozwolicie.
Właściciel do lokalu może również wejść w przypadku zagrożenia. W tym momencie nie musi on mieć waszej zgody. Przykładowo, sąsiad z góry dzwoni do właściciela, że zalał mieszkanie na dole. W tym momencie właściciel, musi pilnie wejść do środka, ma on prawo to zrobić, jednak tylko i wyłącznie w asyście policji.
Ogrzewanie, stan mieszkania i wyposażenie
Poza kosztami, które narzuca na nas właściciel, warto pamiętać także o rachunkach. Jeśli mieszkanie kosztuje nas np. 1000 zł (odstępne dla właściciela) + 500 zł (czynsz do spółdzielni) + media, zapłacimy inną kwotę gdy w mieszkaniu jest ogrzewanie z miasta, a inną gdy w lokalu znajduje się ogrzewanie elektryczne czy gazowe. W przypadku ogrzewania elektrycznego, poza kosztami, które „produkujemy” sami np. gotując, korzystając z telewizora, ładując telefon itp. dojdą nam także koszta ogrzewania, które nie są małe.
Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, poza ogrzewaniem, są sprzęty, wyposażenie i ogólny stan mieszkania. Lodówka, która ma swoje lata zużyje nam więcej prądu, niż nowa energooszczędna, a dodatkowo istnieje większe ryzyko awarii. Istnieje gigantyczna różnica między popsuciem się sprzętu lub mebla a celowym zniszczeniem go. Często nieuczciwi właściciele próbują doszukać się usterki spowodowanej przez lokatora, tak aby koszta naprawy czy wymiany zrzucić na kogoś innego, co jest oczywiście niezgodne z prawem.
Podsumowując: jeśli chcecie znaleźć dobre mieszkanie, w którym zostaniecie na dłużej, nie bójcie się pytać. Jeśli czegokolwiek nie jesteście pewni, warto udać się z umową do notariusza lub prawnika. Fakt, będziemy musieli za to zapłacić jednak jest to zdecydowanie lepsza opcja niż wynajem w ciemno. Przerażających historii z wynajmu mieszkań przez osoby poszkodowane jest naprawdę wiele. Właśnie dlatego należy mieć oczy szeroko otwarte. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni, coś nam nie pasuje lub właściciel wydaje się być podejrzany, zrezygnujmy. Mieszkań jest naprawdę wiele, na pewno znajdziemy coś dla siebie.
Artykuł został napisany przy współpracy z https://www.notariuszekalwaryjska.pl/