Po powrocie z zakupów rozpakowujecie siatki i ze smutkiem stwierdzacie, że nie wszystko zmieści się w lodówce? Spokojnie, nie wszystko musi być tam trzymane. Sprawdźcie, które produkty możecie pozostawić poza urządzeniem lub przełożyć do spiżarki, jeśli taką macie. Przygotowaliśmy dla was listę, a także wiele cennych wskazówek. Zaczynajmy!
Co trzymać w lodówce, a co poza nią?
Jak wiadomo, lodówka została stworzona, aby jedzenie, zwłaszcza w sezonie letnim, nie psuło się bardzo szybko. Nie wszystkie produkty powinny być jednak w niej trzymane. Przygotowaliśmy dla was listę! Pokażemy wam, co włożyć do lodówki, a co odłożyć w inne miejsce. Jakie? O tym również napisaliśmy!
Jak ułożyć żywność w lodówce?
Ważne są nie tylko rodzaje produktów, które umieszczacie w lodówce, ale także ich umiejscowienie.
- Na górnej półce temperatura sięga około 8 stopni, tam najlepiej położyć wszelakie dżemy, marmolady, ale także nabiał „płynny” czyli mleko, kefir oraz jogurt.
- Na środkowej półce temperatura powinna się wahać między 4 a 7 stopniami. Tam wkładacie Mięso, wędliny, a także ser biały, twarożek czy resztki z obiadu, które chcecie zjeść następnego dnia.
- W dolnych szufladach gdzie temperatura powinna wynosić od 7 do 10 stopni, układacie warzywa i owoce. Jeśli kupiliście jednak np. sałatę w folii, musicie ją najpierw wyciągnąć.
- Na drzwiczkach również znajdują się półeczki. Tam układacie masło, a także soki, sosy czy wszelakie przetwory w słoikach. Czy jajka trzymać w lodówce? Tak, również wkładacie je na boczne półki w drzwiach.
Co trzymać w lodówce?
Oczywiście w lodówce przechowujecie nabiał, mięso, wędliny, dżemy, sery. Co jednak z warzywami? Które warzywa powinniście trzymać w lodówce, w szufladach na dole? Warto zaznaczyć także, że zielone warzywa, powinny być trzymane w innym miejscu niż te czerwone.
Warzywa i owoce, które należy przechowywać w lodówce:
- brokuły,
- marchew,
- rzodkiewka,
- owoce jagodowe,
- kapusta,
- wiśnie,
- jagody,
- sałata (bez folii),
- cukinia,
- warzywa strączkowe,
- seler naciowy,
- winogrona,
- jabłka,
- papryka,
- bakłażan,
- czereśnie.
Czego nie trzymać w lodówce? 10 produktów, których nie należy przechowywać w lodówce
Jakich produktów nie przechowywać w lodówce? Oczywiście nic się im nie stanie jeśli włożycie je tam przez przypadek, jednak po co zagracać sobie miejsce, a także pakować lodówkę do pełna, tak, że drzwi nie chcą się domknąć?
Gdzie trzymać produkty, jeśli nie w lodówce? Nie stawiajcie ich na parapecie. Jeśli macie w domu spiżarkę – świetnie, przełóżcie je tam. Jeśli jednak nie, wybierzcie miejsce suche, bez nadmiernej wilgoci, a także nie bezpośrednio na słońcu. Niektóre produkty z tej listy możecie z powodzeniem wsadzić do szafki i zamknąć, inne postawić np. na blacie w kuchni.
Czego nie trzymać w lodówce? Przede wszystkim pieczywa, przełóżcie je do szafki lub do chlebaka, który dodatkowo może pełnić funkcję dekoracyjną. Podobnie jest z oliwą z oliwek. Zdecydowanie lepszym miejscem jest blat lub zamykana szafka. Miód także może stać w szafce. Wszelakie konserwy, puszki z fasolą, ciecierzycą, groszkiem czy kukurydzą również możecie schować do szafki. Do lodówki przekładacie je dopiero w momencie, kiedy są otwarte. Na podobnej zasadzie działa karma dla zwierząt takich jak kot czy pies. Póki jest zamknięta – ciemne, suche miejsce, po otwarciu – lodówka. Podobnie jest z gotowymi daniami w słoikach. Również mogą stać w szafce, w końcu w sklepie także nie trzyma się ich w lodówkach. Co z warzywami i owocami?
Jakich warzyw i owoców nie trzymać w lodówce?
Nie każdy owoc czy warzywo musi być trzymany w lodówce. Wybierzcie na nie jednak inne miejsce niż parapet. Świetnie będą wyglądać specjalne kosze, które możecie przywiesić na ścianie lub postawić na blacie w kuchni. Co trzymać w tych koszach?
Warzywa i owoce, których NIE należy przechowywać w lodówce:
- awokado,
- banan,
- arbuz,
- melon,
- cytrusy,
- gruszka,
- czosnek,
- pomidory,
- owoce pestkowe,
- cebula,
- świeże zioła,
- ogórki,
- ziemniaki,
- cukinie,
- owoce egzotyczne.