Jak czyścić buty
fot.unsplash.com

Buty po kilku noszeniach mogą całkowicie stracić swój blask. Zwłaszcza jeśli na dworze jest szaro buro, a na dodatek pada. Jak temu zaradzić? Wiele osób pierze buty w pralce, co jest bardzo dużym błędem. Powinno się tego unikać. Jak więc je doczyścić? Przedstawiamy wam kilka domowych sposobów, spróbujcie, a sami zobaczycie, że wcale nie jest to trudne!

Jak czyścić buty? Dlaczego nie prać butów w pralce?

Wrzucenie butów do pralki ma pewien sens. W końcu, po co robić to ręcznie i się męczyć, jeśli pralka wypierze je zaledwie kilkadziesiąt minut? Niestety, choć brzmi to cudownie, wcale tak nie jest. W pralce buty mogą się całkowicie popsuć. Klej pod wpływem ciepłej wody i wirowania puści, a całe obuwie może skończyć w śmietniku, zamiast z powrotem na waszych nogach. Istnieje wiele lepszych sposobów na doczyszczenie butów.

Jak czyścić buty
fot.unsplash.com

Jak wyczyścić buty – domowe sposoby. Jak wyczyścić buty w środku?

Najpopularniejszym sposobem jest pasta do zębów. Zacznijcie od wyciągnięcia sznurówek, te możecie wsadzić do wybielacza lub stworzyć domowej roboty wybielacz do tkanin np. używając sody oczyszczonej. Buty szorujecie za pomocą pasty i starej szczoteczki do zębów. Możecie także wykorzystać większą szczoteczkę np. do dywanów, jednak ta mała będzie precyzyjniejsza. Uważajcie jednak, aby pasty do zębów nie nakładać na buty w środku, zwłaszcza jeśli są zamszowe, na to istnieje inna metoda.

Czyszczenie butów w środku jest nieco trudniejsze, jako że jest to trudnodostępne miejsce. Najlepiej do tego sprawdzi się szare mydło! Odrobina wody, szczoteczka do zębów i do roboty. Takim mydłem możecie umyć nie tylko buty w środku, ale także i na zewnątrz. Pamiętajcie jednak aby zawsze zmywać środki czystości z butów za pomocy szmatki, nigdy nie wkładacie ich pod bieżącą wodę.

Jak czyścić buty z siateczką? Jak czyścić buty z materiału tekstylnego?

Jeśli ubrudziliście buty, możecie także z powodzeniem wykorzystać zmywacz do paznokci. Nanieście niewielką ilość produktu na wacik lub zanurzcie w nim patyczek do czyszczenia uszu. Delikatnie pocierajcie np. podeszwy i czekajcie na efekty. Zmywacz poza brzydkim zapachem, ma także inne właściwości. Choć doczyści obuwie, powinniście z nim mocno uważać. Nie pocierajcie zbyt mocno. Warto wcześniej zrobić test np. w środku buta lub na niewidocznej części i sprawdzić, czy zmywacz nie uszkodzi tkaniny.

Jak czyścić buty
fot.unsplash.com

Soda oczyszczona w połączeniu z octem to idealny duet do wszelkich zabrudzeń! Sprawdzi się do mycia kuchni, łazienki, do prania dywanów, wybielania firan, mycia lodówki czy nawet prasowania bez żelazka. Nic więc dziwnego, że idealnie doczyści wasze obuwie. Najlepiej wykorzystać ten patent na obuwiu z materiałem jak np. trampki, choć oczywiście na innych materiałach również zadziała. W jakich proporcjach przygotować miksturę? 1 łyżkę octu mieszacie z 1 łyżką sody oczyszczonej. Co całości dodajecie 1 łyżkę gorącej wody i gotowe!

Jak czyścić buty ze skóry? Jak czyścić buty zamszowe?

Jak wyczyścić buty skórzane? Idealnie sprawdzi się do tego woda z mydłem. Zacznijcie od wyciągnięcia z butów sznurówek, jeśli oczywiście tam są. Zbierzcie nadmiar paprochów czy małych kamyczków, a następnie za pomocą szmatki nanieście wodę z mydłem na but i zacznijcie szorować, róbcie to jednak delikatnie, tak aby nic nie uszkodzić.

Z zamszowymi butami problem jest jednak nieco większy. Kupując obuwie z tą tkaniną, warto od razu zaopatrzyć się w specjalną gumkę do zamszu oraz szczotkę. Kosztują one jedynie kilka złotych, a z pewnością przedłuży żywotność twoich butów. Zamsz absolutnie nie powinien być wrzucony do pralki. Z nadmiarem wody przy czyszczeniu również należy bardzo uważać. Nie polecamy wam testować na zamszowym obuwiu żadnych środków czystości domowej roboty. Postawcie na to, co wiecie, że się sprawdzi. W sklepie z obuwiem lub w sieci z pewnością znajdziecie specjalistyczny środek do czyszczenia zamszu. Łączycie go z mokrą gumką do zamszu i gotowe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here