co ubrać na rozmowę o prace
fot.unsplash.com

Rozmowa o pracę jest zazwyczaj bardzo stresująca sama w sobie. Firma brzmi idealnie, stanowisko marzenie, jak więc się ubrać, aby nie zniechęcić do siebie potencjalnego pracodawcy? Czego unikać wybierając stylizację na rozmowę kwalifikacyjną? Jaki makijaż wykonać i o czym pamiętać? Mamy dla was kilka prostych i klasycznych pomysłów na tą okazję, a także wiele cennych wskazówek! 

W co ubrać się na rozmowę o pracę? Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną

Na rozmowę o pracę powinniście się ubrać schludnie, jednak zależnie od miejsca, do którego aplikujecie. Idąc na rozmowę o prace np. do baru czy restauracji, nie musicie zakładać na siebie od razu szpilek, koszuli, marynarki i ołówkowej spódniczki. Zwykłe czarne spodnie i biała góra w zupełności wystarczą. Taki strój jednak nie sprawdzi się już, jeśli aplikujecie na wysokie stanowisko np. w korporacji. Poziom „odświętności” dobierzcie wiec do miejsca, do którego się udajecie.

Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną to zdecydowanie wszelakie koszulki na cienkich ramiączkach, bardzo krótkie spodenki czy spódniczki, kabaretki, a także mocno obcisłe króciutkie sukienki. Japonki czy sandały również nie są dobrym pomysłem i raczej nie powinniście ich ubierać. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się baleriny, czy nawet zwykłe proste tenisówki. Jeśli na dworze panuje wyjątkowy upał, postawcie na zwiewną sukienkę, jednak taką, która nie będzie zbyt ordynarna czy odsłaniająca. Świetnie sprawdzi się krótki rękawek lub ten 3/4, a także długość w okolicach kolana.

co ubrać na rozmowę o prace
fot.unsplash.com

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Golf na rozmowę o pracę

Idealny i uniwersalny strój na rozmowę o pracę czy rozmowę kwalifikacyjną to zdecydowanie czarny dół i biała góra. Biała, prosta koszula i np. czarna spódniczka nigdy nie zostaną źle odebrane. W chłodniejsze dni możecie zarzucić na siebie płaszcz czy np. ciekawy żakiet lub prostą marynarkę, a na nogi włożyć wyższe kozaki. W cieplejsze dni zrezygnujcie z grubych rajstop czy dodatkowego okrycia, jednak postawcie np. na luźny, lekki kardigan i baleriny.

Golf również nie jest złym pomysłem. Stonowane kolory i brak wzorków jest zdecydowanie na „tak”. Unikajcie jednak krzykliwych kolorów, zwłaszcza takich, które gryzą się np. z dołem waszego stroju czy butami. Zwróćcie również uwagę na higienę. Weźcie prysznic, użycie perfum, dezodorantu, dokładnie umyjcie dłonie i zadbajcie o paznokcie. Obgryzione paznokcie czy schodzący z nich lakier nie wygląda estetycznie. Manicure nie zajmie wam dużo czasu, a zdecydowanie poprawi wasz ogólny wygląd oraz prezentację.

co ubrać na rozmowę o prace
fot.unsplash.com

Czarna koszula na rozmowę kwalifikacyjną. Czarne jeansy na rozmowę kwalifikacyjną

Czarna koszula czy czarne jeansy na rozmowę kwalifikacyjną są również świetnym i bardzo prostym pomysłem. Czerń wygląda elegancko, jednak nigdy nie będzie zbyt przesadzona czy zbyt odświętna. Jeśli dodatkowo dobrze czujecie się w tym kolorze, głowa do góry. Potencjalny przyszły pracodawca, na pewno nie będzie miał wam tego za złe. Coraz częściej odchodzi się od typowo „galowych” kolorów, jakie każdy nosił w szkole, czyli biała koszula i granatowy dół i nie ma w tym absolutnie nic złego. Spódniczkę czy spodnie możecie dobrać ciemną, jasną lub nawet czarną. Górę podobnie. Uważajcie jednak na dziwne napisy czy wzory na koszulkach, które mogą jedynie zniechęcić pracodawcę, zwłaszcza jeśli wasza koszulka mówi np. o tym jak wolicie spać, niż pracować.

Ważny jest także makijaż lub jego brak. Jeśli poszukujecie pracy np. w sklepie z kosmetykami jak np. Sephora, możecie absolutnie zaszaleć z kolorami, wzorkami i wykazać się swoimi umiejętnościami. Aplikując jednak na stanowisko np. w biurowcu czy w sklepie, tęcza na oczach może nie okazać się dobrym pomysłem. Wszystko oczywiście zależy od przyszłego szefa i reguł panujących w danym miejscu pracy, jednak dla pewności warto jednak postawić na prosty makijaż, w stonowanych kolorach. Poszaleć możecie przecież już po tym, jak dostaniecie pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here