królik
fot.unsplash.com

Królik, choć wydaje się mniej wymagającym zwierzęciem niż np. pies, którego trzeba wyprowadzać na spacery, wciąż wymagać będzie od was dużo opieki, czasu, uwagi, a także finansów. Jeśli chcecie przygarnąć pod swój dach królika, musicie dokładnie się na to przygotować. Spokojnie, pomożemy! 

Skąd wziąć królika? Adopcja, kupno czy zoologiczny?

Oczywiście najważniejszą kwestią jest sam królik. Skąd wziąć króliczka? Często kupuje się je w sklepach zoologicznych, a te przyjeżdżają do domu chore, przerażone, wymęczone i zmęczone. Jest to oczywiście norma w wielu takich sklepach. Zajęczaki, trzymane są tam w tragicznych warunkach, często nie zwraca się uwagi na ich potrzeby czy to jak powinna wyglądać ich klatka.

Jeśli zależy wam na konkretnej rasie królika, poszukajcie w sieci dobrej, sprawdzonej hodowli i kupcie zajęczaka z legalnego i dobrego źródła. Dobrą metodą poza kupnem jest także adopcja. Znajdziecie naprawdę dużo zwierzątek na grupach na facebooku, na OLX czy w fundacjach. Warto więc zastanowić się nad adopcją uszaka.

królik
fot.unplash.com

Klatka czy akwarium – co lepsze dla królika?

W akwarium możecie trzymać rybki lub żółwie wodne, dla królika jednak nie jest to odpowiednie miejsce. Klatka dla królika powinna mieć wymiary minimum 100 × 50 cm (100 cm długości, 50 cm szerokości). Wszystko, co jest mniejsze, zwyczajnie się nie nada i będzie dla zwierzaka bardzo niekomfortowe. Klatkę możecie kupić w internecie np. na allegro czy na zooplusie lub przejrzeć OLX w poszukiwaniu czegoś tańszego, używanego.

Do klatki absolutnie nie wkładacie trocin, które dla królika są bardzo niezdrowe, a dodatkowo pylą się i mogą prowadzić do wszelakich infekcji. Zamiast tego, lepszą opcją będzie zdecydowanie pellet, który umieszczacie w kuwecie. Na spodzie klatki możecie wyłożyć specjalne maty jak dla psiaków czy dzieci lub po prostu kocyk albo stary ręcznik. Na początku uszak może nie ogarniać załatwiania się do kuwety, nie ma więc potrzeby, aby od razu dekorować mu pięknie klatkę.

Co powinien jeść królik? Czego nie może jeść królik?

Głównym pożywieniem królika jest przede wszystkim siano. Sianko powinno zawsze znajdować się w paśniku lub w kuli, w zależności od preferencji waszej i królika. Zajęczakom zęby rosną cały czas, zatem bardzo ważne jest, aby podczas jedzenia siana, królik sobie je ścierał. W przeciwnym wypadku wymagane będą wizyty u weterynarza, co miesiąc i przycinanie ich ręcznie. Dla królika wymagane są również zioła jak i np. gałązki jabłoni. Możecie je zakupić w zoologicznym lub w sieci. Znajdziecie z pewnością wiele stron, które specjalizują się w królikach.

Króliki absolutnie nie powinny jeść wapna, kolb i wszelakiego rodzaju karm, które znajdziecie w sklepach w bardzo okazyjnych cenach. Są one dla nich bardzo niezdrowe i niedobre. Podobnie jest z owocami (banany, jabłka) i warzywami (sałata, marchewka). Królik może je jeść, jednak w dużych ilościach zwyczajnie mu zaszkodzą i mogą spowodować rewolucje żołądkowe, które dla tak małego zwierzęcia są zwyczajnie niebezpieczne.

królik
fot.unsplash.com

Na co uważać przy króliku?

Króliki powinny mieć stały dostęp do wody. Możecie skorzystać ze specjalnych poidełek, które kosztują grosze lub z miseczek. Wszystko zależy od tego co woli wasz uszak. Pamiętajcie jednak, że mimo to należy bardzo uważać na rosę, która znajduje się np. na mleczach.

Wiele osób zrywa mlecze i następnie daje je królikom. Nie ma w tym absolutnie nic złego, musicie jednak uważać, aby nie były one mokre. Zbierajcie je najlepiej w miejscu oddalonym od drogi czy autostrady i podczas ciepłej pogody. Jeśli akurat padało, musicie mlecze wcześniej wysuszyć, zanim podacie je królikowi. To bardzo ważne!

Pamiętajcie także, że królik nie może być zamknięty cały dzień w klatce. Oczywiście najlepszą opcją jest bezklatkowe trzymanie królika, gdzie ma on dostęp do całego domu. Jeśli jednak nie chcecie czy nie możecie sobie na to pozwolić, pamiętajcie, aby dziennie mógł on kicać co najmniej cztery godziny. Zabezpieczcie wtedy dobrze kable w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here