Sprzątanie potrafi zająć wiele godzin, a bałagan pojawia się w mgnieniu oka. Wiele razy mamy wrażenie, że wystarczy mrugnąć, aby sierść psa znalazła się wszędzie, dziecięce zabawki są na całej podłodze, a brudne skarpety męża czy żony leżą dosłownie obok kosza na pranie. Nawet największe sprzątanie nie przyniesie jednak efektów, jeśli podłoga jest nadal brudna.
Jakie są tajniki idealnie czystej podłogi? Jaki mop wybrać? Czym odkurzać podłogę i jakie produkty powinniście posiadać? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Idealnie czysta podłoga? Ciągle brudna podłoga
Zanim przystąpicie do mycia podłogi, musicie zebrać z niej wszystkie rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Tyczy się to nie tylko zabawek dziecka czy zwierzaka, ale także skarpetek, które ściągnęliście wczoraj przed telewizorem, koszulki, która spadła i tak sobie leży od dłuższego czasu czy psich misek, wokół których sprzątacie, a pod spodem tworzy się niezła warstwa kurzu i sierści. Wszystkie poduszki, pufy itp. Przełóżcie również w inne miejsce lub np. na kanapę.
Podłoga oszczyszczona – co dalej? Musicie ją oczywiście odkurzyć lub pozamiatać. Ci z was, którzy mają specjalny robot jak np. Roombę, zadanie mają znacznie ułatwione. W każdym innym wypadku należy to zrobić ręcznie i bardzo dokładnie. Wszelakie szafki, czy meble najlepiej odsunąć, jeśli odkurzacz nie mieści się pod spodem. Odkurzanie jest kluczowym elementem idealnie czystej podłogi.
Mycie podłogi zimna woda. Klejąca podłoga po umyciu
Mycie podłogi zimną wodą może być ciężkie, dlatego zaleca się, aby woda była w miarę ciepła. Wlejcie ją np. do wiaderka i dodajcie płynu. No właśnie jakie płyny stosować? Oczywiście zależy to od tego, jaką powierzchnię chcecie umyć. Do kafelek znajdziecie inne środki czystości niż np. do paneli czy drewna. Co sprawdzi się do każdego rodzaju podłogi? Oczywiście woda z octem.
Woda z octem jest uniwersalnym środkiem czystości. Sprawdzi się do prania dywanu, mycia lodówki, kuchennych blatów, łazienki czy nawet okien. Wodę zmieszajcie z octem w proporcjach (5L wody na 1 szklankę 250 ml octu). Do mikstury możecie dodać odrobinę olejku eterycznego, tak aby całość miała przyjemniejszy zapach.
Istnieją również inne ciekawe metody, które świetnie sprawdzą się jako środek do mycia podłóg.
- Wybielacz do tkanin – kosztuje zaledwie kilka złotych. Do wiaderka dosłownie wlewacie odrobinę produktu, pamiętajcie, że przesadzenie z ilością może uszkodzić waszą podłogę. Wybielacz świetnie poradzi sobie z wszelakimi zabrudzeniami, a dodatkowo pozwoli wam na odkażenie powierzchni i pozbycie się zapachów, co zdecydowanie sprawdzi się przy zwierzętach.
- Stary płyn do płukania tkanin – zapomniany płyn do płukania tkanin, gęstnieje. Zamiast go wyrzucać, możecie jeden korek dodać do wody z octem czy innym płynem, podczas mycia podłóg. Wasza powierzchnia będzie wtedy błyszcząca i bardzo czysta. Tej metody często używają babcie, a jak wszyscy wiedzą – babcia ma zawsze idealny porządek.
Jak myć podłogę bez smug? Wybór mopa
Po umyciu podłogi warto użyć nabłyszczacza. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziecie bardzo wiele rodzajów. Do paneli, podłóg drewnianych czy do kafelek. W zależności od rodzaju i instrukcji inna może być metoda nakładania. Postępujcie więc zgodnie z tym co zaleca wam producent na opakowaniu. Często nabłyszczacz trzeba nałożyć suchym, czystym mopem, pozwolić mu wyschnąć, a następnie czynność powtórzyć nawet kilka razy. Efekt jest jednak niesamowity, zatem warto poświęcić na to odrobinę więcej czasu. Spróbujcie i przekonajcie się sami!
Oczywiście podłogi nie umyjecie bez mopa. Wybór mopa jest również bardzo ważnym elementem. W sieci jak i stacjonarnie w sklepach znajdziecie wiele rodzajów mopów czy nakładek materiałowych. Nie ma jednego, idealnego, który sprawdzi się absolutnie u wszystkich. Wszystko zależy od waszych preferencji oraz tego co wam pasuje, a co wam przeszkadza – wykręcanie mopa ręcznie itp. Pamiętajcie, że droższy nie zawsze oznacza lepszy.