filmy dokumentalne
fot.unsplash.com

Na nudę najlepsze jest kino. Nie musicie od razu wybierać się do galerii czy centrum handlowego, wystarczy Netflix i miska popcornu. Przygotowaliśmy dla was spis filmów dokumentalnych, które musicie obejrzeć! Spokojnie, bez spoilerów. 

Filmy dokumentalne: Dzieci z Leningradzkiego

Pół godzinny dokument opowiadający o bezdomnych, żyjących w podziemiach moskiewskiego metra w początkach XXI wieku. Pokazuje, jak toczyło się życie młodych dzieci, przemieszczających się tunelami, żyjących na skwerach i przeganianych przez policje, żyjących z dnia na dzień w brudzie. Niewielki procent dzieci trafia do domów dziecka.

Filmy dokumentalne: Most samobójców

Krótka historia opowiadająca o samobójstwach na moście Golden Gate w San Francisco. W dokumencie ukazane są przerażające sceny, nagrane przez kamery ludzi skaczących i czekających na pewną śmierć. Materiał jest zakazany w niektórych krajach ze względu na swoją brutalność.

filmy dokumentalne
fot.unsplash.com

Filmy dokumentalne: Odgłosy robaków – Zapiski Mumii

Film opowiada o myśliwym, który podczas polowania na zające odkrywa zmumifikowane ciało 40-letniego mężczyzny. Podczas sekcji zwłok lekarze twierdzą, że zgon nastąpił 100 dni wcześniej. Obok ciała policjanci znaleźli dziennik, w którym zmarły opisuje swoje ostatnie dwa miesiące życia. Pod koniec lata wybiera się w góry, które odwiedzał bardzo często, będąc studentem. Postanowił, że to doskonałe miejsce na popełnienie samobójstwa. Spakował plecak, w którym miał potrzebne rzeczy na budowę namiotu. Pijąc, tylko deszczówkę postanawia zagłodzić się na śmierć.

Filmy dokumentalne: Życie Jane

To historia opowiadające o 50-latce obdarzonej wytrwałością i silnym charakterem. Walczącą z bezmyślnym zanieczyszczaniem naszej planety i zabijaniem zwierząt. Podróżuje po świecie z nadzieją zapewnienia lepszej przyszłości. Na początku historii widzicie jej szczęśliwy dom rodzinny w brytyjskim Bournemouth. Pierwszy wyjazd do Afryki i jej drugi dom, czyli Narodowy Park Gombe w Tanzanii. W filmie jesteście światkami jej szacunku zarówno do zwierząt, jak i do ludzi. Począwszy od gwiazd Hollywood, po głodujące dzieci z afrykańskich obozów.

Filmy dokumentalne: Idź do Luizy

Film przedstawia losy bogatego Polaka, który jest właścicielem fabryki w Republice Południowej Afryki. Opowiada o relacjach społecznych w RPA. Reżyser chciał poprzez film, ukazać obecne stosunki miedzy rasowe panujące w Republice Południowej Afryki. Zrobił to poprzez pokazanie życia pracowników małej fabryki, gdzie głównymi bohaterami są Polacy oraz Zulusi.

filmy dokumentalne
fot.unsplash.com

Filmy dokumentalne: Spotkania na krańcach świata

Dokument produkcji amerykańskiej niemieckiego reżysera pokazujący podróż na Antarktydę. Pokazuje on, od kuchni, życie osób pracujących w stacjach badawczych. Zabiera widza na wycieczkę do wschodniej Antarktydy, gdzie pokazuje prace Erebusa, czyli czynnego wulkanu. Pokazuje także podróże pingwinów. Film został nominowany do Oskara jako najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny za rok 2009.

Filmy dokumentalne: Grizzly Man

Film dokumentalny reżyserii niemieckiej, wyprodukowany przez Discovery oraz Lions Gate Films. Film pokazuje historie obrońcy niedźwiedzi – Timothy Treadwella, który spędził kilka lat na Alasce, pracując w Park Narodowy Katmai. Mieszkając w prowizorycznym szałasie, kręcił materiały ukazujące niedźwiedzie, żyjące w środowisku naturalnym. Za swoją pasję zapłacił niestety życiem. Poleciał w ostatnią podróż, wraz ze swoją dziewczyną. Pilot miał odebrać parę z wyznaczonego miejsca, jednak gdy tam dojechał, zastał dwa ciała rozerwane na strzępy. Film opiera się na wywiadach ze znajomymi, którzy opowiadają, jaki był Timothy Treadwell.

Filmy dokumentalne: Super Size Me

To dokument o eksperymencie, jakiemu poddał się Morgan Spurlock. Mężczyzna postanowił przez 30 dni spożywać jedynie posiłki w McDonald’s. Ogranicza też ruch. Chodzi do różnego rodzaju specjalistów, z którymi prowadzą badania oraz tworzą statystyki zmian, jakie zaszły w jego ciele przez czas tego eksperymentu.

Filmy dokumentalne: Czy czeka nas koniec?

Leonardo Di Caprio zbiera i pokazuje widzowi ogromną wiedzę na temat zmian w klimacie. Podróżuje po różnych zakątkach świata. Udostępnia wiedzę ekologów, aktywistów i polityków, składających się na negatywne działanie planety. Na końcu dokumentu pokazana jest wypowiedź samego aktora na forum ONZ, która jest wezwaniem do działania na rzecz naszej przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here