Przędziorek potrafi zniszczyć całą kolekcję roślin w bardzo krótkim czasie. Ciężko go zauważyć gołym okiem, przez co identyfikacja jest bardzo trudna. Jak wygląda? Czym się objawia? Jakie rośliny atakuje i jak z nim walczyć? Przedstawiamy wam różne metody, zarówno te przy użyciu środków chemicznych, jak i te domowe. Sprawdźcie, jak uchronić swoją kolekcję roślin!
Jak pozbyć się przędziorków? Jakie rośliny atakuje przędziorek?
Przędziorek to bardzo mały szkodnik, którego ciężko zauważyć gołym okiem. Osiąga on od 0,3 do 0,5 mm długości. Zazwyczaj osiada na spodniej stronie liści. W jaki sposób szkodzi on roślinom? Przede wszystkim wysysa z nich soki. Jeśli zauważycie więc białe plamki na liściach waszych kwiatów, najpewniej jest to właśnie przędziorek. Czy ma swoje „ulubione” rośliny? Czy może przenosić się na inne kwiaty? Jak się go pozbyć? Domowe sposoby na walkę z przędziorkiem!
Przędziorki bardzo często atakują bluszcz, palmy, figowce. Żerują także w ogródkach warzywnych, zwłaszcza na pomidorach czy ogórkach. Często przędziorka możecie przynieść już ze sklepu. Nieświadomie stawiacie roślinę na jej nowe miejsce, a te szkodniki przenoszą się także na inne, stojące w niedalekiej odległości od zarażonego kwiatu. Zanim zakupcie więc jakąkolwiek roślinę, sprawdźcie dokładnie liście, także od spodu, zerknijcie do doniczki. Jeśli znajdziecie białe plamki na liściach, robaki w ziemi lub pajęczynę. Nie kupujcie jej. Omijajcie także rośliny stojące obok.
Jak pozbyć się przędziorka domowym sposobem? Ocet na przędziorki.
Istnieje wiele sposobów na zwalczanie przędziorków. Jednym z najpopularniejszych domowych rozwiązań, jest woda z mydłem. Do wiaderka, w którym znajduje się litr wody, wlewacie 1 łyżkę płynu do naczyń (możecie także użyć szarego mydła). Taką miksturą przemywacie liście. Po tym zabiegu spłukujecie wszystko pod prysznicem i powtarzacie czynność przez pięć dni.
Ocet jest świetny na wszystko. Możecie za jego pomocą pozbyć się zapachu z lodówki czy stworzyć domowe środki czystości. Czy sprawdzi się także podczas walki z przędziorkami? Do słoika wlej niewielką ilość octu, dodaj do niego cukru. Słoik postaw w niedalekiej odległości od roślin. Ta mieszanka ma przyciągać do siebie przędziorki. Domowe sposoby na walkę ze szkodnikami mogą wam świetnie zadziałać, choć niestety nie jest to zasada. Wiele kwiatków jest bardzo wybrednych i odpornych na wszelakie „dodatki”, które stara się im zapewnić właściciel. Co jeśli domowe sposoby nie działają, a przędziorki dalej się rozmnażają? Czas sięgnąć po chemię!
Środek owadobójczy na przędziorka. Biologiczne zwalczanie przędziorków?
Jeśli domowe sposoby nie radzą sobie z problemem, musicie sięgnąć po coś mocniejszego. Zarówno w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych (np. Leroy Merlin, OBI, Castorama, kwiaciarnie itp.) znajdziecie specjalne środki owadobójcze i przędziorkobójcze. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na Substral. Możecie zakupić ten na wiele różnych insektów, który sprawdzi się przy kwiatach, a także owocach czy roślinach. Dobrą i tanią opcją będzie też Karate Zeon 050 CS.
Takie środki warto mieć w domu cały czas. Mają długi termin przydatności, a mogą uratować wasze kwiaty przed śmiercią oraz zagładą. Poza regularnym podlewaniem, przesadzaniem i pielęgnacją, ważne jest także, aby reagować zawczasu na wszelakie szkodniki i problemy. Jeśli macie problem z identyfikacją, polecamy wam dodać się do grup tematycznych np. na Facebooku. Tam z pewnością znajdziecie wiele osób z podobną pasją do waszej, które będą bardzo chętne, aby wam pomóc i doradzić.
Pamiętajcie także, aby kwiat zarażony wynieść do innego pokoju, najlepiej takiego, w którym nie macie innych roślin. Jeśli nie macie takiej możliwości, odsuńcie go w miarę jak najdalej. Unikniecie dzięki temu, zarażenia się innych, póki co zdrowych roślin, a także wydacie mniej na środki owadobójcze czy wodę z mydłem.