jak odetkać zmywarkę
fot.unsplash.com

Zmywarka to zdecydowanie duże ułatwienie, a także rozwiązanie bardzo ekologiczne. Nie marnujesz aż tyle wody, rachunki są tańsze, a dodatkowo nie musisz brudnych garów myć ręcznie. Choć to urządzenie ma wiele zalet, konieczne jest także odpowiednie „obchodzenie” się z nim, co to oznacza? Zmywarkę należy czyścić regularnie, nie wszystko może się w niej znaleźć. Co zrobić w przypadku wody, która zbiera się na jej dnie? Jak odetkać zmywarkę?

Jak odetkać zmywarkę? Woda cofa się do zmywarki

O takim problemie z pewnością nie miałeś pojęcia, aż do momentu, w którym ci się to przytrafiło. Naczynia włożyłeś do środka, wybrałeś odpowiedni tryb, a następnie otworzyłeś urządzenie i zamiast czystych, pachnących talerzy, zastałeś wodę na spodzie zmywarki. Co robić? Wsypać kreta? Tylko gdzie? Może najpierw zebrać wodę, a później kombinować? Co może być przyczyną zapchania się sprzętu i jak sobie z tym poradzić? Spokojnie, wszystko ci wytłumaczymy.

jak odetkać zmywarkę
fot.unsplash.com

Najważniejszą regułą, o jakiej musisz pamiętać to przepłukiwanie naczyń, zanim wsadzisz je do zmywarki lub zwykłe „ściągnięcie” z talerza resztek jedzenia. Możesz to zrobić wprost do kosza lub do zlewu, jednak wtedy polecamy specjalną siatkę, w przeciwnym wypadku zapchasz sobie odpływ i konieczna będzie wycieczka do sklepu po specjalny środek do odtykania rur. Warto zatem zapobiegać takim sytuacjom. Jakie mogą być przyczyny zapchanej zmywarki? Przede wszystkim pozostałości po jedzeniu, a także zapchany czy brudny filtr. Jeśli jednak już doszło do zatkania zmywarki, musisz wziąć się do roboty.

Zatkany odpływ w zmywarce domowe sposoby. Woda w zmywarce na dnie

Najważniejszą rzeczą, o której nie możesz zapomnieć będzie wyłączenie zmywarki z prądu, a także odcięcie dopływu wody. Wyjmij z niej wszystkie naczynia, kubki, talerze itp. i odłóż je na bok. Tak samo postąp w przypadku koszów. Wszelakie półki, koszyki na sztućce powinny zostać wyciągnięte, co zdecydowanie ułatwi ci cały proces. Kolejnym krokiem jest opróżnienie urządzenia z wody. Możesz to zrobić za pomocą pompki, którą stosujesz np. przy akwarium lub zwyczajnie kubkiem czy miską. Tyle wody ile jesteś w stanie wyciągnąć za pomocą naczynia, wylej do zlewu czy toalety, resztę odsącz szmatką lub np. starym ręcznikiem. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie filtra. Wyciągnij go, a następnie dokładnie opłucz i umyj pod bieżącą wodą. Odłóż na bok i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli to nie pomogło, konieczne może być odkręcenie zmywarki i sprawdzenie nie tylko węża odpływowego, ale także silnik pompy myjącej oraz na pompę odpływową. Wąż przepłukać możesz w bardzo prosty sposób, wystarczy odkręcić go od urządzenia, a także np. od ściany, do której go przymocowałeś przy instalacji zmywarki. Przepłukujesz go pod bieżącą wodą. Najlepiej będzie jednak jego jeden koniec umieścić np. w wiaderku czy w misce, unikniesz wtedy zapchania się odpływu przy zlewie. Jeśli nie w wężu leży problem, możliwe, że będziesz musiał wymienić silnik pompy myjącej lub tej odpływowej. Możesz to oczywiście zrobić samemu, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, warto skorzystać z usług profesjonalisty.

jak odetkać zmywarkę
fot.unsplash.com

Kret do zmywarki. Płyn do udrażniania zmywarki

W przypadku, w którym żaden z powyżej wymienionych elementów nie jest zapchany, konieczne będzie sprawdzenie rur odpływowych. Możliwe, że nie tylko zmywarka się zapchała, ale także i zlew, toaleta czy wanna. Wtedy warto zastosować środek do udrażniania rur. Najpopularniejszym środkiem jest kret. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się ten w granulkach, niż ten w płynie. Kreta wiele osób stosuje wsypując miksturę do rury, a następnie zalewa ją wrzątkiem, jest jednak lepszy sposób. Do wiaderka wsyp odpowiednią ilość kreta, a następnie zagotuj wodę w czajniku, po zagotowaniu wlej ją do naczynia z kretem. Nie mieszaj. Podczas wlewania bądź bardzo ostrożny.

Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach lub zwyczajnie nie jesteś pewien danej czynności czy rozwiązania. Skontaktuj się z odpowiednim fachowcem. Wymiana części czy całego sprzętu może być bardzo kosztowna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here