Jak obniżyć rachunki za prąd
fot.unsplash.com

Rachunki niestety muszą płacić wszyscy. Poza kosztem związanym z wynajmem czy kredytem dochodzą także te na rzecz funduszu remontowego, ogrzewania, wywozu śmieci, wody i oczywiście prądu. Płacicie za prąd kupę kasy i nie wiecie, skąd się to bierze? Jak zmniejszyć i obniżyć rachunki za prąd, tak aby mniej płacić? Mamy dla was kilka wskazówek!

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Wszystko zależy od tego, co macie w swoim domu. Im więcej sprzętów, tym większe rachunki. Ważny jest także rodzaj ogrzewania. Przykładowo jeśli macie w domu ogrzewanie z miasta, płacicie za nie około 30 złotych przez cały rok. W przypadku ogrzewania elektrycznego koszta w sezonie grzewczym to często minimum 600 złotych na miesiąc. Jeśli użytkujecie grzejniki elektryczne dodatkowo, w celach ocieplenia, rachunki również pójdą wam w górę. Zdecydowanie tańszą opcją byłoby ogrzewanie gazowe, jednak gdy nie macie możliwości zmiany, musicie się pogodzić z tymi kosztami. Warto zaoszczędzić jednak na czymś innym.

Zacznijcie od zmiany nawyków. Ten proces zdecydowanie potrwa najdłużej. Wiemy dobrze, że światło w drugim pokoju chroni was przed demonami spod łóżka, ale nie tędy droga. Gaście za sobą światło, sprawdzajcie dwa razy przed wyjściem z domu czy aby na pewno wszystko zgasiliście. Może maleńka lampka do kontaktu lub ta na biurku w gabinecie, lub pokoju dziecka, wciąż się świeci? Zgaście ją!

Jak obniżyć rachunki za prąd
fot.unsplash.com

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Zainwestujcie w przedłużacze z funkcją „on-off”. Maleńka dioda np. na telewizorze, która świeci cały czas, w ciągu godziny zużyć potrafi aż 2 waty prądu. Choć wydaje się to niewiele, warto zrobić pewną kalkulację. Dobra trwa 24 godziny, czyli jest to już 48 watów, cały tydzień to 336 watów, a cały rok aż 8 765 watów. Średnia cena za 1 kWh prądu 0,55 zł. W ciągu roku za maleńką diodę zapłacicie aż 4820 złotych!

Oczywiście odsuwanie za każdym razem szafki pod telewizor, aby dostać się do gniazdka będzie męczące. Zainwestujcie więc w przedłużacz. W jednym miejscu podpinacie wszystkie sprzęty i w momencie, w którym ich nie używacie, wystarczy pstryknąć i gotowe. Chwila roboty, a oszczędność jest kolosalna!

Mniejsze rachunki za prąd

Pozostając w temacie sprzętów. Stare lodówki czy pralki potrafią ciągnąć bardzo dużo prądu. Choć wymiana to zdecydowanie duży koszt, z czasem się on zwróci. Przy zakupie nowego sprzętu zwracajcie uwagę, aby na pewno był energooszczędny.

Podobnie jest z żarówkami. Te zwykłe potrafią ciągnąć sporo prądu, znacznie lepiej sprawdzą się więc energooszczędne żarówki. Nie tylko zamiana na żarówki energooszczędne i LEDowe przyniesie rezultaty, ale także zmniejszenie ich mocy. Przykładowo 400W w lampie na pewno dużą liczbą, którą można przecież zmniejszyć, a różnica będzie niezauważalna.

Jak obniżyć rachunki za prąd
fot.unsplash.com

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Taryfa nocna i weekendowa to nie tylko idealne rozwiązanie dla tych z was, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego, ale dla wszystkich. Na czym polega? W nocy, czyli od 22 do 6 rano prąd jest tańszy, tak samo w weekendy. W trakcie dnia zazwyczaj w okolicach 15-17 również przechodzicie na taryfę „nocną i weekendową”. Jak ją zmienić? Wystarczy w tym celu udać się np. do Taurona i zmienić umowę. Resztę zrobi już za was firma.

Ta opcja świetnie sprawdzi się dla tych was, którzy pracują online w późnych godzinach lub uwielbiają oglądać filmy i seriale do białego świtu. Po co więc przepłacać? Jeśli mieszkacie w domku jednorodzinnym, możecie również w nocy czy w weekend odpalać np. pralkę lub zmywarkę. Hałas z pewnością nie będzie wam przeszkadzał w zaśnięciu. W bloku jednak może on denerwować inne osoby, zwłaszcza sąsiada, który mieszka pod wami podczas gdy pralka tańczy na największym wirowaniu po całej łazience. Wiele sprzętów ma także opcje samodzielnego włączenia. Wystarczy, że na zmywarce czy pralce uruchomicie funkcję, która za kilka godzin czy o wyznaczonej porze sama się odpali. Wieczorem wsypujecie proszek lub wkładacie kapsułkę i gotowe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here