pielęgnacja paprotki
fot.unsplash.com

Paprotki, podobnie jak storczyki są bardzo ciężkimi i wymagającymi roślinami. Często ich piękny wygląd utrzymuje się przez bardzo krótki okres czasu, a następnie wysychają i zaczynają się sypać, mimo że były podlewane. Jak temu zapobiec? Jak dbać o paprotki, aby wyglądały pięknie i efektownie?

Paprotki – pochodzenie, popularność

Paprocie wyglądają bardzo pięknie, zwłaszcza te duże egzemplarze, jednak często ciężko jest je utrzymać w takiej kondycji. Nie każdy gatunek paprotki czuje się jednak dobrze we wnętrzach, co może być powodem ich szybkiego umierania. Paprocie to jedne z najstarszych roślin na ziemi. Często znajdziecie je w salonach czy łazienkach, zwłaszcza u dziadków. Pytając babcię o poradę, często usłyszycie „ja tylko podlewam raz na tydzień”. Cóż wy, robicie to samo, a paproć umiera już odkąd przyjechała ze sklepu? Znamy ten ból. Czas temu zaradzić!

Paprocie występują już od ery paleozoicznej w wielu gatunkach i rodzajach. Mogą one żyć zarówno na zewnątrz jak np. w lasach strefy umiarkowanej jak i w domu, jednak taka domowa roślina oczekuje od opiekuna podobnych warunków do tych, jakie miałaby w środowisku naturalnym.

pielęgnacja paprotki
fot.unsplash.com

Paprotki – gdzie powinny stać?

Paprocie powinny stać w rozproszonym świetle i w półcieniu, gdzie czują się najlepiej. Oczywiście jest do tego haczyk. Młode rośliny potrzebują mniej światła, niż dorosłe. Nie powinny stać jednak przy oknie, zwłaszcza gdy na dworze słońce mocno świeci. Unikajcie więc stawiania ich bezpośrednio na parapecie, zwłaszcza przy południowym oknie. Ich delikatne liście mogą się zwyczajnie „spalić”.

Paprotki są bardzo wrażliwe na wilgotność powietrza, a także wszelakie zawahania tej wilgotności. Nie możecie więc ustawiać ich w pobliżu grzejników, pieców czy kominków. Dodatkowo ważne jest abyście ją zraszali regularnie. Wiele osób zakupuje również specjalne nawilżacze powietrza, które paprotki wprost uwielbiają! Dostaniecie je w marketach jak i w sieci np. na allegro czy na aliexpress.

Paprotki – temperatura

Ważna jest także temperatura. Niektóre paprocie są ciepłolubne, inne wolą umiarkowaną temperaturę, a jeszcze inne niską. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj i gatunek kupiliście. Optymalna temperatura dla paprotki w czasie wegetacji powinna wynosić od 18 do 21 stopni, a w zimie od 15 do 18 stopni. Zadbajcie zatem o dobre ogrzewanie, a latem o klimatyzację.

Jeśli paproć ma za niską temperaturę, jest przelana lub ma suche podłoże, a dodatkowo wilgotność powietrza jest dla niej za mała. Zwyczajnie zacznie usychać i zrzucać liście. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie jej idealnych warunków, inaczej z całego waszego trudu będą nici.

pielęgnacja paprotki
fot.unsplash.com

Paprotki – podlewanie, nawożenie

Paprotki muszą być systematycznie podlewane. Wprost nienawidzą one suchego podłoża, ale nie możecie także przesadzić. Czas znaleźć idealny środek lub zwyczajnie wyłożyć na dnie warstwę drenażu. Latem i wiosną musicie podlewać je co 2-3 dni, zimą znacznie rzadziej. Pamiętajcie, aby nie podlewać roślin w czasie dużych upałów. Woda wtedy bardzo szybko wyparuje. Zróbcie to raczej wcześnie rano lub wieczorem.

W okresie wiosenno-letnim, czyli zazwyczaj od marca do sierpnia paprotkę musicie odpowiednio nawozić, minimum raz w miesiącu. Do tego musicie zakupić specjalne odżywki, przystosowane do paproci. Zimą ograniczacie nie tylko podlewanie, ale i nawożenie.

Paprotki – gatunki

Istnieje wiele gatunków paproci, które mogą mieć inne upodobania w zależności od rodzaju. Kupując paprotkę w sklepie lub w kwiaciarni zwróćcie uwagę na napis na doniczce, dopytajcie kogoś lub sprawdźcie w internecie i sami zdecydujcie czy ten kwiat jest wart zachodu. My postanowiliśmy wypisać wam kilka przykładowych gatunków paproci, które są dostępne w wielu sklepach.

  • Paprotka zwyczajna (polypodium vulgare),
  • Orliczka (Pteris),
  • Adiantum, niekropień (Adiantum capillus veneris),
  • Płaskla łosioroga (Platycerium alcicorne),
  • Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata),
  • Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here