pielęgacja storczyków
fot.unsplash.com

Storczyki są zdecydowanie bardzo piękne. Kupujecie je z myślą, jak pięknie będą wyglądać na waszych parapetach czy regałach. W końcu babcia miała takie same i rosły jak szalone! Szybko jednak okazuje się, że nie są to proste kwiaty i wymagają dużego „dostosowania” ze strony opiekuna. Jak dbać o storczyki, aby kwitły jak szalone?

Storczyki – gdzie kupić, na co uważać?

Zanim zakupicie storczyka, warto zwrócić uwagę na odmianę, jaka was interesuje. Często w sklepach takich jak kwiaciarnie czy nawet supermarkety znajdziecie zwykłe proste, białe kwiaty już za kilka czy kilkanaście złotych. Tuż obok nich znajdują się prawdziwe kolosy za około 70 zł. Czym różnią się od siebie i skąd tak duża różnica cenowa?

Sklepy często „oszukują” klientów jeśli chodzi o rośliny. Nie raz zapewne widzieliście piękne kaktusy, które rzekomo zakwitły lub sukulenty o bardzo niespotykanych kolorach. Dość popularną praktyką jest farbowanie kwiatów, a właściwie ich liści. Storczyki również padają ofiarą „artystów”. Jeśli widzicie więc niebiesko-zielono-żółtego storczyka, za bardzo wygórowaną cenę, sprawdźcie szybko w internecie, np. za pomocą telefonu, czy faktycznie taka odmiana istnieje. W przeciwnym wypadku dacie 70 zł za kwiatka, który po zakwitnięciu na nowo, będzie najprawdopodobniej tym samym storczykiem co ten obok za 12 złotych.

Kupując jakikolwiek kwiat pamiętajcie jednak aby zawsze dogłębnie sprawdzić doniczkę, a przede wszystkim potencjalnych intruzów w niej. Jeśli coś tam się rusza lub znajdziecie białe jajeczka – uciekajcie. Nie tylko od tego egzemplarzu, ale także i od wszystkich innych, które znajdują się w sklepie. Wybierając storczyka, poza ziemią, zwróćcie także uwagę na liście i ewentualne plamy na nich. Zwiędnięte pęczki kwiatów świadczą o złej kondycji i szansa, że zakwitną ponownie jest mała.

pielęgacja storczyków
fot.unsplash.com

Storczyki – gdzie powinny stać?

Jak zapewne wiecie nie każde kwiaty lubią stać na słońcu, większość roślin nienawidzi stać w cieniu itd. Kupując jakąkolwiek roślinę sprawdźcie najlepiej w sieci, gdzie powinna ona stać i zastanówcie się, czy wasz parapet pomieści jeszcze jedną doniczkę, czy może już być ciężko. Gdzie postawić więc storczyki?

Storczyki wprost kochają dobrze oświetlone miejsca, właśnie dlatego pięknie będą się prezentować na parapetach, zarówno w domku jednorodzinnym jak i w bloku. Jeśli będzie im za ciemno na pewno to zauważycie patrząc np. na liście, które od braku słońca zaczynają opadać i ciemnieć.

Storczyki – jak podlewać, w czym sadzić?

Storczyki zdecydowanie nie sprawdzą się u osób, które mają tendencję do przelewania kwiatków, jako że bardzo nie lubią nadmiernego nawilżenia. Storczyki wolą być podlewane średnio co 4-7 dni, niewielką ilością wody. Najlepszą metodą jednak jest właśnie wody do specjalnego pojemnika, który znajdziecie w osłonkach na storczyki lub możecie całą doniczkę włożyć do wody na około 15 minut i po tym wyciągnąć. Nie zapominajcie także o odżywce. Unikajcie raczej tych uniwersalnych i zakupcie te specjalne do storczyków.

Te kwiaty są bardzo wybredne nie tylko w kwestii temperatury, miejsca, nasłonecznienia, polewania, ale także ziemi. Nie sprawdzi się u nich ziemia uniwersalna, w której możemy posadzić zdecydowaną większość innych kwiatów. Storczyki muszą być posadzone w specjalnej mieszance ziemii, w której znajdą się także łupiny orzecha kokosowego lub kora sosnowa.

Storczyki – przesadzanie

Każdą roślinę należy przesadzać, podobnie jest ze storczykami. Najlepiej robić to na wiosnę, co około 2 lata. Storczyki warto także sadzić w specjalnych doniczkach i osłonkach. Zazwyczaj są one przeźroczyste co pozwala korzeniom na chłonięcie większej ilości słońca, a co za tym idzie – lepsze rośnięcie i kwitnięcie.

pielęgacja storczyków
fot.unsplash.com

Storczyki, choć bardzo wybredne, są pięknymi kwiatami, które z pewnością ozdobią wasz parapet czy balkon. Mówi się, że należy przy nich chodzić na palcach i najlepiej nawet nie oddychać w ich towarzystwie. Oczywiście nie z każdymi tak jest. Opieka nad storczykami wymagać będzie od was przystosowania się do sytuacji, to co sprawdzi się u jednej rośliny, okaże się być gwoździem do trumny u drugiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here