fot.unsplash.com

Monstery to bardzo piękne kwiaty, które przy prawidłowej pielęgnacji potrafią osiągnąć naprawdę spore rozmiary. Nie są na szczęście, aż tak wymagające jak np. paprotka czy storczyki, jednak wciąż jest kilka rzeczy, na które musicie zwracać uwagę podczas hodowli tej rośliny. Z naszymi wskazówkami z pewnością nie będzie to trudne. Zaczynajmy! 

Monstera – rodzaje i popularność

Monstery są bardzo popularnymi kwiatami już od czasów PRLu kiedy to królowały w każdym domu na czele z paprotkami i fikusami. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim prostej pielęgnacji, z którą poradzi sobie nawet początkująca osoba. Obecnie znajdziecie je w mieszkaniach jak i w sklepach czy galeriach handlowych, gdzie rosną bardzo dobrze.

Monstera ma wiele odmian, znajdziecie takie z dziurami, bez dziur lub nawet takie, których liście są w połowie białe. Popularne i ciekawe odmiany to z pewnością: Borsigiana, Marmorata oraz Variegata. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem jest jednak Monstera dziurawa, zwana też Monsterą Deliciosa. Zakupicie ją w wielu sklepach, warto więc polować na promocje np. w biedronce. Poza tym możecie ją kupić w sieci np. na Zielonym Parapecie lub w sklepach budowlanych jak np. Leroy Merlin, lub Castorama.

pielęgnacja monstera
fot.unsplash.com

Monstera – dziury i doniczki

Monstera swoją popularność zyskała nie tylko ze względu na łatwą pielęgnację, ale także z powodu jej nietuzinkowego wyglądu. Liście tej rośliny są duże, w kształcie serca, a dodatkowo mają w sobie dziury, które pojawiają się wraz z wiekiem rośliny i nowymi liśćmi, które wyrastają.

Do prawidłowego rozwoju monstera potrzebuje jednak silnej podpory. Świetnie sprawdzą się te koliste, jak i płotki czy zwykłe grube paliki. Polecamy wam sprawdzić markety budowlane w poszukiwaniu podpórek. Znajdziecie je tam już za kilka lub kilkanaście złotych. Czas na opiekę. Jak pielęgnować monsterę?

Monstera – gdzie postawić?

Do prawidłowego rozwoju monstera nie potrzebuje dużo. Dobrze toleruje wszelakie warunki, jak zmiany pogodowe, brak słońca czy zacienione miejsce. Wybierając miejsce do monstery unikajcie bezpośredniego słońca. Parapet to nie jest zatem dobre miejsce. Dobrze byłoby ją ustawić około 2-3 metry od okna, gdzie będzie jej dobrze. Zbyt mała ilość światła wpływa na liście, które będą małe i bez dziur. Zbyt dużo słońca sprawi, że liście będą żółte.

Monstery lubią temperatury pokojowe. Latem spokojnie poradzą sobie nawet w 24 stopniach, a zimą temperatura może spaść nawet do 13 stopni i nie będzie to dla nich problem. Warto jednak uważać na przeciągi. Zatem monsterę stawiajcie daleko od okna czy drzwi, a także kaloryferów, piecyków czy kominków.

pielęgnacja monstera
fot.unsplash.com

Monstera – podlewanie i przesadzanie

Monstera oczywiście jak każdy kwiat wymaga regularnego podlewania, jednak zbyt obfite lanie wody nie jest wskazane. Latem spokojnie wystarczy podlać ją raz na tydzień, zimą raz na dwa tygodnie. Poza podlewaniem musicie ją także regularnie zraszać, około 2 razy w tygodniu.

Zdecydowaną większość kwiatów powinniście przesadzać raz do roku, na wiosnę. Tak samo jest z monsterą. Starszym roślinom wystarczy zmieniać górną warstwę podłoża, chyba że korzenie rozsadzają wam już doniczkę lub wychodzą dolnymi dziurkami. Wiele osób zastanawia się także jak rozmnażać monsterę i czy jest to wykonalne? Oczywiście, że jest, na korzenie jednak musicie poczekać.

Górną część wierzchołkową, w przypadku gdy np. kwiat jest już bardzo duży, możecie uciąć i ukorzenić się na nowo, tworząc sobie przy tym nowy kwiatek. Taką szczepkę możecie wsadzić do wody lub zanurzyć w ukorzeniaczu i od razu umieścić w podłożu. Przyda wam się jednak sporo cierpliwości, jako że monstery dość wolno wypuszczają korzenie i nie zawsze się to uda. Warto jednak spróbować, inaczej się nie dowiecie. Musicie jednak brać pod uwagę, że to się nie uda. Kupując więc inną monsterę np. tą biało-zieloną od osoby prywatnej upewnijcie się, że ma ona już wystarczająco duże korzenie, aby była samodzielnie w podłożu, w przeciwnym wypadku możecie wyłącznie stracić pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here