kłótnie w związku
fot.unsplash.com

Kłótnie zdarzają się w każdym związku czy nawet między rodziną, albo przyjaciółmi. Wiele osób twierdzi, że sprzeczka pokazuje, że wciąż zależy nam na drugiej osobie. Mimo to często kończą się one obrażeniem, płaczem czy nawet rozstaniem się lub rozwodem. 

Jak przetrwać kłótnie w związku? Ostre kłótnie w związku

Kłótnie w związku zdarzają się rzadko, często lub umiarkowanie. Wiele oczywiście zależy od was samych jak i od waszych temperamentów. Wiele kłótni da się jednak uniknąć, a właściwie zamienić je na normalną rozmowę z argumentami i kontrargumentami. W emocjach jednak często wiele osób palnie głupotę, powie coś niemiłego lub nawet obraźliwego, co jeszcze dodatkowo dodaje oliwy do ognia. Jak przetrwać więc kłótnie?

Oczywiście najłatwiej byłoby po prostu przestać się kłócić i wtedy problemu nie ma. Nie możecie jednak unikać rozmów na ważne, ale delikatne tematy, tylko dlatego, że mogą one doprowadzić do kłótni. Jeśli jednak jakiś temat wałkuje się u was od miesięcy czy lat i mimo to nie potraficie znaleźć na niego żadnego rozwiązania – odpuścice. Nie odgrzebujcie również brudów sprzed kilku tygodni czy nawet lat. Nikt nie lubi jak coś mu się ciągle wypomina. Wspominanie prowadzi do frustracji, a frustracja do kłótni.

kłótnie w związku
fot.unsplash.com

Kłótnie w związku o byle co. Kłótnie w związku jak sobie radzić?

Wiele kłótni w związku wynika z braku odpowiedniej komunikacji. Przykładowo, kobiety dość często odpowiadają wymijająco, nie chcąc czy nie wiedząc jak zakomunikować swoje potrzeby wprost. Mężczyźni wtedy muszą się domyślić o co chodzi i często okazuje się, że myśleli źle. Oczywiście jest to nieco stereotyp, jednak mimo to wciąż u wielu par się sprawdza. Zacznijcie zatem być ze sobą szczerzy. Nawet najgorsza prawda jest lepsza niż słodkie kłamstwo, które jak wszyscy wiemy – ma bardzo krótkie nogi.

Jeśli z partnerem, mężem, żoną czy partnerką kłócicie się o byle co i właściwie każdy wasz kontakt prowadzi do awantury, warto usiąść i przemyśleć to co się dzieje. Może oboje jesteście zmęczeni, przepracowani. Może nowo urodzone dziecko, swoim płaczem daje się we znaki nie tylko matce, ale także i ojcu. Polecamy zdecydowanie wizytę u specjalisty, jeśli taki stan między wami utrzymuje się długo. Terapia dla par lub terapia małżeńska to nie powód do wstydu, a wręcz przeciwnie. Pokazuje, że wciąż chcecie walczyć o siebie i wciąż się kochacie.

Kłótnie w związku, czyli jak rozmawiać z mężczyzna, a jak z kobietą?

Wiele kłótni w związku wychodzi jednak z niezrozumienia. Weźmy pod lupę przykładowo kobiety i ich przyjaciółkę. Kobiety dzwonią do siebie, piszą, wysyłają sobie nawzajem zdjęcia, żalą się sobie i narzekają na swoich mężów czy facetów. Czy robią to, aby wkurzyć partnera? Czy szukają u przyjaciółki porady? Zazwyczaj nie. Większość kobiet przynosi ulgę w momencie, w którym może po prostu porozmawiać i ponarzekać na coś, co ją denerwuje lub sprawia jej ból.

kłótnie w związku
fot.unsplash.com

Mężczyźni jednak zazwyczaj patrzą na to nieco inaczej. Partnerka przychodzi do nich po radę. Opowiada o problemach w pracy, wrednej szefowej i Kasi, która wszystko od niej zgapia! Facet zatem szuka rozwiązania, proponuje partnerce „zmianę pracy” lub „wrzucenie na luz”, myśląc, że robi to co powinien, w końcu, po co by mu o tym mówiła, skoro nie chce rady? Kobieta w tym czasie denerwuje się, że ten jej nie słucha, nie chce z nią rozmawiać, olewa ją. Bum! Kłótnia gotowa w zaledwie kilka minut.

John Gray w swojej książce „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” bardzo prosto i ciekawie opisał różnice między płciami i to jak komunikują pewne potrzeby. Jeśli chcecie czegoś więcej się dowiedzieć i zrozumieć, polecamy wam zakup książki, na pewno nie będziecie żałować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here