Grafika komputerowa to coraz popularniejszy zawód. Nie tylko możesz go wykonywać zdalnie, ale także i zarobki nie są małe. Wiele osób zastanawia się jak wkręcić się do tej branży. Czy są wymagane studia? Jeśli tak to jakie? A może ważniejsze są umiejętności? Spokojnie, opiszemy ci wszystko krok po kroku, a następnie możesz zacząć próbować swoich sił. Zaciekawiona? Zaczynajmy!
Szkoła – czy jest potrzebna?
Wiele osób, które odkrywa zawód grafika komputerowego jest w trakcie gimnazjum. Udają się one więc do technikum informatycznego myśląc, że dowiedzą się tam czegoś o zawodzie, który ich interesuje. Szybko jednak przychodzi moment realizacji i zamiast uczyć się o grafice, siedzisz nad książkami do drugiej w nocy i czytasz czym są sieci, protokoły FTP i wiele innych. Nie ma to wiele wspólnego z grafiką, prawda? Temat szkoły, a raczej edukacji, w tym zawodzie jest dość mocno kontrowersyjny. Jedni mówią, że powinno się studia skończyć, inni, że nie jest to absolutnie potrzebne.
Obecnie istnieją kierunki zarówno na studiach, jak i w technikum, typowo graficzne. Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż typowy technik informatyk, jednak czy faktycznie nauczysz się tam czegoś wartościowego? Należy pamiętać, że szkoła to jedno, a nauka to już zupełnie inny temat. Wiele zależy od ciebie. Jeśli ten dział cię interesuje, samodzielnie zrobisz research, będziesz na bieżąco z nowinkami i wiele innych, nauczyciel czy wykładowca z pewnością to zauważy. Jeśli na lekcjach czy zajęciach będziesz, bo musisz, nie oczekuj zbyt dużego poparcia.
Czy szkoła faktycznie ma znaczenie? I tak i nie. Szkołę fajnie skończyć. Oczywiście lepiej w CV wyglądają studia czy technikum niż niekompletna podstawówka. Jeden pracodawca na to spojrzy, inny absolutnie nie, a jeśli jesteś freelancerem, który sam w sobie jest swoim własnym szefem i ma pod sobą jedynie klientów, z pewnością żaden nie będzie cię prosił o zdjęcie twojego dyplomu ze studiów czy oceny semestralnej z baz danych w technikum. Dla tych osób nie ma to znaczenia. Co ma? Portfolio.
Portfolio – co to jest i jak je zbudować?
Pomyśl o portfolio jako teczce czy też pudełku. W środku znajduje się to, co chcesz zaprezentować potencjalnemu pracodawcy czy też klientowi. Musi więc ono zawierać nie tylko informacje o tobie, czyli kim jesteś, czym się zajmujesz, jakie masz doświadczenie, dlaczego to robisz itp., ale także i twoje najlepsze prace. W ten sposób klient wie, czego może oczekiwać składając u ciebie zamówienie. Bez portfolio, naprawdę ciężko może ci być, znaleźć klientów, jak więc stworzyć portfolio?
Niestety tutaj miejsce ma tzw. błędne koło. Bez portfolio nie zdobędziesz klientów, a co masz zaprezentować klientom, skoro żadnych nie masz? Wiele prac możesz zrobić samodzielnie, bez jakichkolwiek klientów. W twoim mieście odbywa się koncert lub piknik? Stwórz plakat! Nawet jeśli nie będzie on wykorzystany do niczego innego, wciąż może trafić do twojej teczki. Popytaj znajomych, rodzinę. Może ktoś ma własną firmę i potrzebuje np. ulotki czy nowego logotypu? Jeśli żadna z tych opcji ci nie pasuje, głowa do góry, mamy jeszcze jedno rozwiązanie.
Praca jako grafik a kursy
Najlepszy sposób na zdobycie doświadczenia i wiedzy to kursy, seminaria, warsztaty i wydarzenia branżowe. Wiele z nich może odbywać się także online, a co za tym idzie, nie musisz wcale wychodzić z domu, aby zdobyć wiedzę. Niektóre z nich oczywiście będą płatne, inne darmowe w ramach reklamy np. studia czy też firmy. Śledź na bieżąco fanpage na Facebooku związane z tym zawodem, dodaj się na grupki tematyczne. Nie bój się pytać i chłonąć wiedzę!
Kluczem do sukcesu jest bardzo duża motywacja. Bez tego ani rusz. Co chwilę w sieci panują nowe trendy, a zarówno grafika, jak i cała informatyka to ciągła nauka. W końcu sama z pewnością o tym wiesz. Przypomnij sobie komputer 10 lat temu, a popatrz na niego obecnie. Kto by pomyślał, że telefony będą miały tyle ciekawych aplikacji oraz funkcji. Lata temu mało kto zarabiał za pośrednictwem komputera, było to praktycznie niemożliwe. Graliśmy wtedy w gry i przeglądaliśmy sieć, a obecnie?