klatka dla królika
fot.unsplash.com

Pojawienie się królika w waszym domu oznacza nie tylko opiekę, głaskanie, zabawy czy karmienie, ale także zakup klatki, akcesoria i stworzenie dla uszaka idealnych warunków. Niestety często nieświadomie, zapewniamy królikowi za małą klatkę, czy wysypujemy w niej trociny. Powinno to jednak wyglądać inaczej. 

Jak powinna wyglądać klatka dla królika? Wymiary

Królika nie powinniście absolutnie trzymać w akwarium, w którym zwyczajnie będzie mu niewygodnie i za ciepło. Znacznie lepszą opcją będzie klatka lub kojec (metalowy czy drewniany). Możecie ją zakupić np. na allegro czy na zooplusie. Polecamy także sprawdzić OLX, może akurat traficie na coś w okazyjnej cenie.

Klatka dla królika powinna mieć wymiary minimum 100 × 50 cm, dla jednego królika. Przy dwóch wymiary powinny wyglądać inaczej – 140 × 50 cm. Królik musi mieć możliwość kicania w klatce, położenia się, odpoczynku. Zwracajcie także uwagę na to, aby klatka miała możliwość otworzenia od góry. Ułatwi to wam sprzątanie.

klatka dla królika
fot.unsplash.com

Jak powinna wyglądać klatka dla królika? Podłoże

Macie klatkę, co dalej? Czas na podłoże! Niestety w sklepach często polecane będą wam trociny, które dla królików są niewskazane. Trociny pylą się i mogą prowadzić do infekcji. Co więc dać na spód klatki? Świetnie sprawdzą się podkłady higieniczne, zwłaszcza jeśli wasz królik dopiero zaczyna naukę korzystania z kuwety. Dobrym rozwiązaniem są także stare ręczniki, dywaniki, kocyki itp.

Na rynku dostępne są również specjalistyczne tkaniny o nazwie Dry Bed. Mają one chronić dno klatki, jako że nie przepuszczają moczu, a mimo to pozostają suche. Możecie je spokojnie prać w pralce, schną bardzo szybko. Dry Bed może jednak nie sprawdzić się podczas lata czy gorącej temperatury, jako że królikowi będzie zwyczajnie za ciepło. W końcu to bardzo gruba tkanina.

Jak powinna wyglądać klatka dla królika? Kuweta

Królik, podobnie jak kot, może korzystać z kuwety. Aby nauczyć królika z niej korzystać, musicie jednak uzbroić się w dużą cierpliwość. Każdy bobek musi być przekładany własnie do niej. Do kuwety wsypujecie żwirek (drewniany lub celulozowy) lub pellet, który dostaniecie w zoologicznym jak i w sklepach typu Leroy Merlin, w dużych workach.

Do wyboru macie wiele rodzajów kuwet. Pamiętajcie jednak, że im większa, tym lepsza. Świetnie sprawdzą się kuwety klasyczne, narożne czy przesiewowe. Możecie również wykorzystać zwykły np. plastikowy pojemnik, który jest wystarczająco duży, aby wasz królik do niego wszedł cały, a mimo to niezbyt wysoki.

Jak powinna wyglądać klatka dla królika? Paśnik

Podstawą króliczej diety jest oczywiście siano. Króliki muszą ścierać zęby, które rosną im przez całe życie. Właśnie dlatego sianko w paśniku powinno znajdować się absolutnie cały czas. Aby nie dopełniać paśnika pięć razy dziennie, lepiej postawić na taki duży, który napełnicie raz, a do porządku. Paśnik najlepiej będzie zawiesić tuż nad kuwetą.

klatka dla królika
fot.unsplash.com

Jak powinna wyglądać klatka dla królika? Poidełko lub miseczka

Królik nie wielbłąd, wodę pić musi. To czy postawicie na poidełko, czy na miseczkę zależy zupełnie od was i od waszego królika. Nie każdy uszak będzie chciał pić z poidełka, tak samo jak nie każdy zajęczak będzie umieć pić z miseczki. Na początek warto postawić na oba i zobaczyć co lepiej mu pasuje.

Wybierając poidełko pamiętajcie jednak aby było ono dość duże i odpowiednio mocowane do klatki. Stawiając na miskę, sprawdźcie z czego jest wykonana. Plastikowe czy metalowe mogą się nie sprawdzić, zwłaszcza jeśli królik uzna, że świetną zabawą jest podrzucanie i wywracanie je. Zakupcie więc taką ceramiczną, nie za dużą.

Teraz gdy wiecie już co powinien jeść królik oraz jak powinna wyglądać jego klatka, jesteście w stu procentach przygotowani na pojawienie się uszaka pod waszym dachem. Pamiętajcie jednak, że każde zwierzę to obowiązek na wiele lat, a nie zabawka, której można się pozbyć. Przemyślcie więc dokładnie wszystkie „za i przeciw” i podejmijcie odpowiedzialną i dorosłą decyzję, a może zyskacie wspaniałego przyjaciela.

Jeśli szukasz najlepszej klatki dla królika, to skorzystaj z rankingu: https://terdeals.com/pl/ranking/678/ranking-top-5-klatek-dla-krolika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here