mity o królikach
fot.unsplash.com

Króliki to bardzo mądre, słodkie i urocze stworzenia. Wiele osób całkowicie poświęca im swój wolny czas i ciężko się dziwić, w końcu to piękne, puchate kulki, które chciałoby głaskać się absolutnie cały czas. Wiele osób decyduje się na zakup uszaka właśnie z tego powodu, jeśli wy również myślicie nad króliczkiem sprawdźcie swoją wiedzę. 

5 mitów o królikach: króliki krótko żyją

Wiele osób myśli, że króliki żyją maksymalnie cztery czy pięć lat i to przy dobrych lotach. Wcale nie jest to jednak prawda. Uszaki żyją nawet do 10 lat, jeśli mają zapewnione prawidłowe i dobre warunki, a także jedzą zdrowy i odpowiedni dla nich pokarm. Z czego wynika ten mit?

Króliki kupowane w sklepach zoologicznych często mają ukryte choroby, o których przyszli właściciele nie mają pojęcia. Wiele sprzedawców w takich miejscach, również nie informuje o wizycie u weterynarza, szczepieniom i kontrolom, przez co nowi opiekunowie po prostu pozwalają królikowi żyć, bez żadnego sprawdzania jak on się czuje.

Jeśli więc decydujecie się na uszaka, pamiętajcie o systematycznych wizytach u weterynarza, szczepieniach, kontrolach, a także kastracji w odpowiednim wieku, która uchroni go od wielu potencjalnych zagrożeń czy chorób.

mity o królikach
fot.unsplash.com

5 mitów o królikach: króliki podnosi się za uszy

Niestety wiele osób sądzi, że aby podnieść króliczka, wystarczy złapać go za uszy i unieść do góry. Takie praktyki mogliście zobaczyć np. w hodowli królików typowo na mięso np. na wsi. Jest to jednak dla nich bardzo bolesne, jako że ta część ciała u uszaków jest bardzo wrażliwa.

Aby podnieść prawidłowo króliczka, złapcie go w okolice brzuszka, pod przednie łapki, a drugą przytrzymajcie mu pupę, tak aby dolne kończyny nie zwisały sobie. Nie podnoście ich jednak bez potrzeby. Dla wielu królików może to być bardzo stresujące.

5 mitów o królikach: króliki powinny mieć trociny w klatce

Pisaliśmy już o tym, co powinna zawierać klatka dla królika, gdzie również poruszyliśmy temat trocin. Niestety często nawet podczas zakupu wyposażenia, sprzedawca w sklepie zoologicznym poleci wam właśnie trociny do wyłożenia klatki, co jest bardzo dużym błędem. Nie słuchajcie więc takich rad. Szukając informacji na temat królików spróbujcie dodać się np. do grup na facebooku o tej tematyce, gdzie znajdziecie nie tylko wiele fanatyków tych zwierząt, ale także weterynarzy, którzy bardzo chętnie doradzą wam co robić i jak opiekować się maluchem.

Na spód klatki wyłóżcie kocyk, a do kuwety wsypcie pellet. Trociny pylą się i mogą powodować u królików infekcje czy odgniotki. Zdecydowanie nie są dobrym wyborem dla tych zwierzaków, a dodatkowo są całkowicie nieopłacalne. 15 kg pelletu, który starczy na bardzo długo, w sklepie budowlanym kupicie już za 16 zł. Trociny w sklepach zooologicznych kosztują znacznie więcej.

5 mitów o królikach: królik to gryzoń

Mylnie sądzi się, że króliki to gryzonie. Wynika to z faktu, że królicze zęby muszą być ścierane np. podczas jedzenia siana. Podobnie jest u innych gryzoni. Mimo to wasze uszaki wcale nimi nie są. Do jakiej grupy zaliczany jest więc królik? Króliki to zajęczaki z rodziny zajęcowatych.

mity o królikach
for.unsplash.com

5 mitów o królikach: kolby i wapno są dobre dla królików

Zarówno w sklepach zoologicznych, jak i w dużych supermarketach znajdziecie wszelkiego rodzaju wapno i kolorowe kolby. Już na opakowaniu producent deklaruje, że ten produkt pomoże waszemu uszakowi ścierać zęby. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Wapna oraz kolby nie tylko nie ścierają zębów królika, ale także są dla nich bardzo szkodliwe. Wapno odkłada się w nerkach, co w rezultacie może doprowadzić nawet do kamicy nerkowej. Kolby zawierają dla uszaków zbyt dużo cukru i ziaren, których króliś nie powinien jeść. Jeśli chcecie, aby królik ścierał zęby, dajcie mu po prostu siano. Żadne kolby, wapń czy suchy chleb mu nie pomogą, a mogą mu zaszkodzić do tego stopnia, że maluch odejdzie w męczarniach i bólu. Naprawdę nie warto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here