dezynfekcja
fot.unsplash.com

Nie tylko w okresie panademi powinno się korzystać ze środków dezynfekujących. Świetnie sprawdzą się one także w kuchni, czy przy sprzątaniu łazienki. Dodatkowo jeśli macie w domu zwierzaka, jak np. psa czy kota, który wychodzi na dwór, konieczne będzie dezynfekowanie przedmiotów, zwłaszcza jeśli pupil nabawi się robaków. Obecnie kupienie go w sklepach jest praktycznie niemożliwe, warto zatem zrobić go samodzielnie!

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Zanim zaczniesz

Zanim przystąpicie do realizacji tego przepisu, warto sprawdzić, czy nie będzie on was uczulał, a dodatkowo nie uszkodzi powierzchni przedmiotu, który chcecie zdezynfekować czy np. waszej podłogi, zwłaszcza jeśli jest ona zrobiona z marmuru lub z granitu. Nie używajcie tych środków na tkaniny, które mogą się odbarwić i zniszczyć. Nie stosujcie zatem naturalnego środka dezynfekującego na kanapach, legowiskach dla zwierząt, łóżkach, fotelach czy poduszkach, a tym bardziej na ubraniach.

dezynfekcja
fot.unsplash.com

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Spray lawendowy

Spray lawendowy to bardzo prosty sposób na środek do dezynfekcji, a dodatkowo świetnie pachnie, zatem stworzycie produkt dwa w jednym. Jak go przygotować? Przede wszystkim znajdźcie butelkę z atomizerem. Możecie je kupić np. w sieci lub wykorzystać taką, po innym płynie, jak np. płyn do mycia szyb czy luster. Sprawdzacie, ile wasza butelka pomieści w sobie mililitrów wody. Na każdą szklankę, czyli 250 ml, dodajcie 20 kropel olejku eterycznego lawendowego, również do kupienia w sieci. Gotowe!

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Olejek z drzewa herbacianego i lawenda

Olejek z drzewa herbacianego oraz lawenda również stworzą świetny naturalny środek dezynfekujący. Wystarczy, że półlitrową butelkę z atomizerem napełnicie w ¼ olejkiem z drzewa herbacianego i w ¼ olejkiem lawendowym. Dolewacie wodę do pełna, zakręcacie i gotowe. Przed każdym użyciem warto jednak wstrząsnąć butelką, aby ponownie wymieszać ze sobą oleje.

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Boraks i woda

Boraks dostępny jest do kupienia np. w sieci. Nie kosztuje wiele, a stworzycie z niego naprawdę sporą ilość środka dezynfekującego. Na każde 4 litry wody, dodajecie ½ szklanki boraksu. Mieszacie i gotowe. Możecie przelać część do butelek z atomizerem, a resztę wykorzystać np. do mycia podłogi.

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Woda utleniona i olejek z drzewa herbacianego

Wodę utlenioną zapewne macie w łazience, a olejek z drzewa herbacianego dostępny jest w sieci za zaledwie kilka złotych. Wystarczy, że zmieszacie 3 szklanki wody z ¼ szklanki wody utlenionej i dodacie 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny oraz 10 kropel olejku z drzewa herbacianego. Całość mieszacie i przelewacie tak jak w innych przypadkach, do butelki z atomizerem. Gotowe!

dezynfekcja
fot.unsplash.com

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Wyciąg z ziół

Wyciąg z ziół jest naprawdę świetnym sposobem na dezynfekcję, a dodatkowo również pięknie pachnie. Co będzie wam potrzebne? Przede wszystkim zioła! Możecie je posiadać w swoim ogródku domowym lub tym na zewnątrz. Kupicie je również w sklepach, również tych internetowych. Przygotujcie sobie duży słoik, im większy, tym lepszy. Do środka łóżcie lawendę, miętę, szałwie i rozmaryn. Sprawdzą się zarówno te świeże zioła, jak i te suszone. Zalejcie słoik do pełna octem jabłkowym, zakręćcie i pozostawcie na parapecie, w słonecznym miejscu na około 6 tygodni. Po tym czasie zioła możecie wyciągnąć i wyrzucić, a wyciąg przelać do butelki z atomizerem.

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Woda utleniona i ocet

Woda utleniona oraz ocet świetnie sprawdzi się do dezynfekcji. Nie musicie ich jednak mieszać ze sobą, aby zadziałały. Wystarczy, że polejecie powierzchnie wodą utlenioną, a następnie psikacie ją octem. Wycieracie do sucha i gotowe. Ten trik polecamy jednak na małe powierzchnie. Z pewnością nikt nie chce latać po domu z małą buteleczką wody utlenionej i butelką z octem.

Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący? Wódka z mydłem

Wódka z mydłem to chyba najprostszy sposób na dezynfekcję, jednak wcale nie tak tani. Odrobinę mydła w płynie mieszacie z 2 łyżkami wódki. Dodajecie 10 kropel olejku lawendowego, 5 kropel olejku eterycznego z oregano. Zalewacie do pełna wodą i gotowe. Oczywiście im większe stężenie alkoholu, tym lepiej środek zadziała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here