Adopcja szczeniaka lub kociaka, często wiąże się z dużym ryzykiem. Wasze mieszkanie może zostać nie tylko zdemolowane pod względem kabli, sprzętów, kwiatków, ale także obsikane. Jeśli zwierzak nasikał wam kiedykolwiek na dywan, kanapę, łóżko, fotel czy nawet podłogę z pewnością wiecie, jak nieprzyjemny jest to zapach. Jak się go pozbyć?
Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się poza domem?
Nauka czystości z kotami jest znacznie prostsza niż w przypadku psa. Koty zazwyczaj instynktownie załatwiają swoje potrzeby do kuwety, a jedyny moment kiedy robią to poza nią, nie wynika ze złości, a zazwyczaj z problemów zdrowotnych. Jeśli więc wasz kot nasikał poza kuweta, zabierzcie go do weterynarza i wykonajcie wszystkie niezbędne badania, aby znaleźć źródło problemu.
Ze szczeniakiem czy nawet dorosłym psem, sprawa jest nieco bardziej czasochłonna i problematyczna. Psiaka musicie wyprowadzać na dwór co 2 godziny, po każdym jedzeniu, piciu, drzemce itp. Gdy załatwi się na dworze, oczywiście nagradzacie go. Co w przypadku, gdy załatwi się w domu np. podczas waszego pobytu w pracy czy chwili nieuwagi? Absolutnie go nie karcicie!
Wiele osób wkłada szczeniakowi pysk w mocz, a następnie daje mu klapsa, mówiąc stanowczo „nie wolno”. Co myśli człowiek? „Pokazuje psu, że nie może sikać w domu„. Co myśli pies? „Pan zły, że są w domu siki. Jak je zjem, to nie będzie zły„. Taką metodą niestety, jesteście w stanie, w bardzo krótkim czasie, nauczyć swojego psa, aby zjadał swoje odchody, co absolutnie nie jest dla niego dobre czy zdrowe i może prowadzić za sobą szereg problemów zdrowotnych.
Jak usunąć zapach moczu po kocie lub psie? Łóżko czy kanapa
Jeśli psiak lub kociak nasikał wam na kanapę czy na łóżko, zacznijcie od ściągnięcia pościeli. Tą wrzućcie od razu do prania, im szybciej, tym lepiej. Odciśnij, np. ręcznikami papierowymi nadmiar wilgoci. Materac warto zasypać sodą oczyszczoną i psiknąć octem wymieszanym z wodą. Weźcie w ręce szczoteczkę, sprawdzi się ta do dywanów lub stara szczoteczka do zębów. Wypierzcie dokładnie plamę, pozostawcie do wyschnięcia i odkurzcie. Gotowe!
Możecie także skorzystać z gotowych środków chemicznych. Przykładowo firma Vanish, poza środkami do prania dywanu, posiada także te, które usuwają zapach i ślad po zwierzaku. Cena takiego produktu to około kilkunastu złotych, jednak warto go mieć pod ręką w sytuacjach awaryjnych. Świetnie sprawdzi się także np. płyn do płukania ust, woda utleniona czy amoniak wymieszany z mydłem w płynie.
Jak usunąć zapach moczu po kocie lub psie? Podłoga
W przypadku, w którym zwierzak nasikał wam na podłogę, sprawa jest nieco prostsza. Do miski z wodą dodajcie odrobinę płynu do podłóg, a także octu i 1-2 łyżki wybielacza do tkanin. Za pomocą papieru toaletowego lub papierowych ręczników zetrzyjcie dokładnie mocz do sucha. Te wyrzućcie oczywiście od razu do kubła lub do toalety, róbcie to jednak powoli, aby nie zapchać WC. Za pomocą mopa umyjcie podłogę i gotowe. Problem zniknął. Oczywiście w przypadku gdy mocz znajduje się często w tym samym miejscu, panele napęczniały i wybiły do góry, ten problem będzie już nie do usunięcia. Jeśli wasz psiak sika w jedno i to samo miejsce, połóżcie na spód stare gazety, a na górę ręcznik lub specjalne maty do nauki czystości.
Akyszek – Spray do nauki czystości
Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są specjalne płyny, które mają zniechęcić psiaka do załatwiania się w konkretnym miejscu. Kosztują one od kilku złotych do kilkunastu, w zależności od sklepu, jak i marki. Miejsce wystarczy psiknąć i pozostawić do wyschnięcia. Zapach ma być nieszkodliwy, jednak nieprzyjemny dla zwierzaków.
Oczywiście taki spray nie zastąpi wam nauki czystości, a jest jedynie niewielką pomocą. Choć ten proces jest trudny i długotrwały z pewnością wam się uda i już po czasie, psiak będzie załatwiał się tylko i wyłącznie poza domem. Uzbroicie się więc w dużo cierpliwości, podkładów do sikania, a także środków czystości i mopów!