Prasowanie od A do Z
fot.unsplash.com

Prasowanie jest bardzo durząca się czynnością, jednak z pewnością jest potrzebne. Niezależnie od tego czy wybieracie się na rozmowę o prace, wypad na miasto, randkę czy zwyczajnie idziecie na spacer, pogięta koszula czy koszulka, nie wygląda dobrze, a często nawet można spotkać się z twierdzeniem, że „niechlujnie”. Pisaliśmy już o sposobach na prasowanie bez żelazka, teraz czas poruszyć temat sprzętów i akcesoria. 

Prasowanie – wybór żelazka

Zacznijmy od najważniejszego, czyli żelazka. W sklepach z pewnością znajdziecie wiele różnych urządzeń w różnych cenach. Przy wyborze odpowiedniego żelazka, zwracajcie uwagę na moc, funkcję samoczyszczenia, wodę, parę czy nawet uderzenia pary w pionie.  Oczywiście macie do wyboru wiele różnych rodzai w różnych cenach. Do klasycznego żelazka potrzebna wam będzie także deska do prasowania, do tego parowego, które pozwala wam na prasowanie na stojąco – stojak. Warto także porównać ceny w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Może okazać się, że w sieci kupicie sprzęt ze sklepu, na gwarancji, a będzie on tańszy niż w sklepie.

Prasowanie od A do Z
fot.unsplash.com

Prasowanie – akcesoria

Jak już wspominaliśmy, nie możecie zapomnieć o akcesoriach, które z pewnością ułatwią wam cały proces. Deska do prasowania to koszt kilkudziesięciu złotych, jednak z pewnością będzie to wygodniejsze niż prasowanie na podłodze na kocu. Możecie także pójść o krok dalej i zakupić tą, montowaną na ścianie lub chowaną w szafie. Świetnie sprawdzi się to rozwiązanie przy małych przestrzeniach. IKEA posiada także w swojej ofercie deskę, którą kładziecie np. na stole, ma ona znacznie krótsze nóżki, jednak kosztuje zaledwie 30 złotych.

Do żelazka stojącego, pionowego, które prasuje za pomocą pary, oczywiście nie potrzebujecie deski do prasowania, a stojak, który zazwyczaj jest już w zestawie. Jeśli go nie ma, możecie dokupić go lub użyć w tym celu zwykłego ubrania na wieszaku. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w nakładki, szczoteczki i dodatkowe wymienne końcówki, jeśli wasz sprzęt oczywiście, takie posiada.

Prasowanie – temperatura prasowania

Istotna jest także temperatura prasowania. Niektóre tkaniny musicie prasować w wysokich temperaturach, inne w niskich. Sprawdźcie jakie wymagania mają poszczególne materiały.

  • Jedwab jest bardzo delikatną tkaniną, a co za tym idzie, powinniście nastawić żelazko na około 90 stopni. Uważajcie, aby temperatura nie przekroczyła jednak 120 stopni, wtedy możecie uszkodzić pościel czy ubranie.
  • Bawełna świetnie wyprasuje się w temperaturze około 160 stopni.
  • Polister łatwo wyprasować za pomocą pary czy zwykłego przetarcia materiału przed powieszeniem na suszarce. Mimo to prasowanie poliestru jest dozwolone, jednak temperatura nie powinna przekraczać 90 stopni.
  • Wełna również może zostać wyprasowana, mimo błędnego przekonania, że jest to niedozwolone. Najlepiej jednak to robić przez wilgotną ściereczkę, przy temperaturze około 120-150 stopni.
  • Len powinien być prasowany, gdy jest jeszcze lekko wilgotne. Najlepiej w tym celu nagrzać żelazko od 180 do 220 stopni.
  • Wiskoza powinna być prasowana w około 90-120 stopniach przez suchą ściereczkę, najlepiej bawełnianą.
Prasowanie od A do Z
fot.unsplash.com

Prasowanie – spodnie, koszule, koszulki

Prasowanie koszulek jest bardzo proste. Robicie to najpierw na jednej stronie, a następnie na drugiej. Dla ułatwienia koszulkę możecie nałożyć na deskę do prasowania. Spodnie czy koszule są już nieco trudniejsze, choć nie jest to zadanie niemożliwe. Koszulę rozpinacie i zaczynacie od kołnierzyka (rogi, środek), później przechodzicie do ramion, mankietów i rękawów, na sam koniec dopiero wyprasujcie tył koszuli i boki.

Spodnie wyprasujcie w kant, wtedy wyglądają znacznie bardziej elegancko. Zaczynacie od paska, kieszeni i wszelakich zakładek, a następnie przechodzicie do nogawek. Składacie je razem i przeprasowujecie z obu stron. Gotowe! Jeśli jednak nadal nie wiecie jak się za to zabrać, polecamy wam poradniki na internecie, najlepiej te wideo, które w prosty sposób wyjaśnią wam cały proces. Głowa do góry, to wcale nie takie trudne. Z pewnością sobie poradzicie, a z czasem dojdziecie do wprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here