Kupiliście kiedyś w sklepie koc, a po powrocie do domu okazało się, że gryzie? Może babcia sprezentowała wam piękną narzutę na łóżko z wełny, a wy nawet nie jesteście w stanie usiąść na niej bez wzdrygania się? Nie tylko koc gryzie, ale także i ubrania, zwłaszcza swetry. Istnieje kilka sposobów jak temu zaradzić. Sprawdźcie i przekonajcie się sami!
Prezenty, które gryzą, kojarzą się większości osób, zazwyczaj z babcią, która stworzyła dla nich cudowny sweter na drutach lub szalik, czapkę i rękawiczki. Babcie także kochają grube, wełniane koce. Niestety często one gryzą i to do tego stopnia, że lądują w szafie, bo szkoda je wyrzucić. Warto spróbować jednak zaradzić temu problemowi. Jak? Mamy kilka sposobów! Zdania na temat ich skuteczności są podzielone. Jedni mówią, że działa to idealnie, inni, że nic nie pomogło. Zamiast słuchać, jednak opinii innych weźcie koc w dłoń i spróbujcie. To nic nie kosztuje, a efekt może was miło zaskoczyć.
Co zrobić z kocem, który „gryzie”? Odpowiednie pranie
Pranie wełny potrafi być nieco kłopotliwe, jednak jest konieczne, aby wełna was nie drapała. Możecie także zdecydować się na pranie ręczne, które będzie bezpieczniejsze dla tej delikatnej tkaniny. Użyjcie do tego wanny lub dużej miski wypełnionej z wodą. Dodajcie do wody odżywki do włosów, a następnie powieście koc do wyschnięcia.
Co zrobić z kocem, który „gryzie”? Prasowanie
Prasowanie wełny zazwyczaj jest niewskazane, jeśli jednak chcecie zmiękczyć wasz koc, powinniście ten krok wykonać. Żelazko ustawcie na najmniejszej temperaturze, na jaką urządzenie wam pozwala. Weźcie w dłoń ściereczkę i połóżcie ją na kocu. Prasujecie po ścierce, tak aby nie wyjeżdżać żelazkiem w miejsce wełny. Nie sprawdzi się więc maleńka szmatka.
Co zrobić z kocem, który „gryzie”? Płukanie
Samo pranie to jedno, jednak warto koc dodatkowo przepłukać. Do ostatniego płukania dodajcie łyżkę stołową gliceryny, która dostępna jest zarówno w sieci jak i w aptece, kosztuje zaledwie kilka złotych. Możecie także użyć specjalnego płynu do płukania, który sprawdza się przy wełnianych tkaninach, jednak po co za niego przepłacać, jeśli istnieją inne metody? Oszczędne zakupy to zdecydowanie duży plus!
Co zrobić z kocem, który „gryzie”? Zamrażalka
Choć ten pomysł brzmi nieco absurdalnie, jak najbardziej działa. Gryzące ubranie czy koc włóżcie na noc do zamrażalnika. Oczywiście nie bezpośrednio, aby nie przeszedł cały zapachem mięsa. Umieścić tkaninę najpierw w worku np. tym na śmieci i dokładnie zwiążcie. Powinna ona leżeć w urządzeniu minimum 5 godzin. Po tym czasie wyciągacie ją, czekacie, aż temperatura się unormuje i sprawdzacie efekt!
Co jeśli nic nie pomaga, a koc nadal gryzie?
Jeśli nic nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a koc nadal gryzie was i drapie, istnieje jedno proste rozwiązanie, a drugie nieco bardziej skomplikowane. Te prostsze jest tak oczywiste, że z pewnością będziecie zdziwieni, że sami na to nie wpadliście. Wystarczy włożyć koc do poszewki o tych samych rozmiarach i gotowe. Jeśli obawiacie się, że poszewka będzie się zsuwać, przeszyjcie delikatnie każdy róg, łącząc koc z poszewką.
Możecie także pójść o krok dalej i z wybranego przez was materiału wyciąć dwa prostokąty na ten sam wymiar do kocyk. Jeśli wokół niego macie frędzle lub kawałek materiału, który nie gryzie, wybrana przez was tkanina powinna być mniejsza o te kilka centymetrów. Przyszyjcie wasz materiał z jednej i z drugiej strony i gotowe! Możecie zyskać nie tylko ładniejszy wygląd, ale także i koc stanie się cieplejszy.
Jeśli nie chce wam się nic z tym robić, taki koc warto zanieść np. do schroniska dla zwierząt lub oddać swojemu pupilowi. Ten na pewno nie będzie miał nic przeciwko. Jeśli obawiacie się, że będzie go gryzł, połóżcie na górę ulubiony kocyk waszego psiaka lub kociaka i gotowe! Upiekliście dwie pieczenie na jednym ogniu. Wy pozbyliście się niechcianego koca, a zwierzak zyskał nowe legowisko.