jak zacząć uprawiać sport
fot.unsplash.com

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Zarówno u osób młodych, jak i w średnim wieku czy nawet starszych jest ona wskazana. Oczywiście babcia, będzie ćwiczyć w inny sposób niż nastolatek. Jak zacząć uprawiać sport? Jakie sporty warto uprawiać i od czego zacząć? Odpowiadamy! 

Jak zacząć uprawiać sport? Od czego zacząć aktywność fizyczną?

Aby zacząć ćwiczyć regularnie, należy odpowiedzieć na jedno ważne pytanie – „Co lubicie robić?”. Zmuszanie się do wysiłku fizycznego, który was nie interesuje i którego nie lubicie, szybko się skończy. Podobnie jak i zapał czy motywacja. Właśnie dlatego bardzo ważne jest zdrowe i odpowiedzialne podejście. Sam spacer może być sportem, podobnie jak taniec. Jeśli jest to coś, co lubicie robić – do dzieła!

Macie w domu psiaka? Może czas urozmaicić spacery i zamiast obejścia wokół bloku wybrać się na rower lub na dłuższy spacer. Może mieszkacie w górach lub macie w okolicy takie tereny? Plecak na plecy, wygodne buty na stopy i czas ruszyć na podbój wyżyn! Mówi się, że szachy to sport, jasne, choć umysłowy, a nie fizyczny, to nadal sport. Kluczem do sukcesu jest słuchanie się własnych preferencji.

jak zacząć uprawiać sport
fot.unsplash.com

Jak uprawiać sport? Brak kondycji, od czego zacząć?

Bardzo ważna jest motywacja, jak i powód. Dlaczego chcecie uprawiać sport? Może z powodu zimowych wieczorów przy kanapie i niezdrowych przekąskach przybyło wam kilka dodatkowych kilogramów? Może zmartwiła was wasza kondycja, gdy dobiegnięcie 200 metrów do autobusu okazało się równie trudne co przebiegnięcie maratonu? Niezależnie od tego co was motywuje, grunt to dobre i pozytywne nastawianie. Nie zastanawiajcie się nad tym czy wam się uda, zastanówcie się nad tym, co zrobicie gdy wam się uda!

Jeśli chcecie zacząć uprawiać sport taki jak bieganie, jazda na rowerze itp. pamiętajcie, aby wyznaczać sobie cele. W przypadku gdy wcześniej nie uprawialiście sportu, a wasza kondycja praktycznie nie istnieje, nie oczekujcie od siebie, że już następnego dnia przebiegniecie kilka lub kilkanaście kilometrów. Warto wyznaczać sobie pewne cele do osiągnięcia, jednak ważne jest, aby były one w stu procentach realne. Zacznijcie od kilometra. Przebiegnijcie kilka minut czy kilkadziesiąt metrów, zróbcie przerwę. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli stanie czy siedzenie w miejscu, a np. spacer powolnym krokiem. Gdy złapiecie oddech, ruszcie z powrotem.

Jak zacząć się ruszać? Jak zacząć przygodę ze sportem?

Wiele osób, które uprawia regularnie sport, korzysta z aplikacji na telefon. Są one nie tylko świetną motywacją, ale także pomocnym narzędziem, które pozwoli wam na monitorowanie ilości przejechanych kilometrów na rowerze, waszej prędkości, czasu, w jakim pokonaliście dystans itp. Możecie dodatkowo na takiej aplikacji dodać swoich znajomych, śledzić ich postępy, „konkurować” ze sobą.

jak zacząć uprawiać sport
fot.unsplash.com

Oczywiście mowa tu o zdrowej rywalizacji. Nie porównujcie się do kolegi, który biega już regularnie od kilku lat, w momencie, w którym wy macie pierwszy raz na sobie buty do biegania. Podsumowując: ważna jest motywacja, konkretne, choć realne cele i duża wytrwałość. Mówi się, że po dwóch tygodniach każda czynność wejdzie w nawyk. Jeśli więc codziennie przebiegniecie kilkanaście minut, z czasem będziecie czuli się znudzeni, w momencie, w którym nie wykonacie swojego treningu.

Warto także rozpisać sobie swoje osiągnięcia korzystając np. z bujo (bullet journal) lub zwykłej kartki, którą powiesicie w widocznym miejscu. W sieci znajdziecie wiele planów treningowych, które wyznaczą wam konkretne cele w skali tygodnia, miesiąca czy nawet roku. Zdecydowanie polecamy je sprawdzić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here