Rasy psów do pilnowania posesji
fot.pxhere

Psi stróże często spotykają się z krytyką. W końcu jak pies może nie być przyjacielem, a jedynie ochroniarzem posesji? Te dwie funkcje absolutnie się nie wykluczają. Coraz więcej osób decyduje się na adopcje czy kupno psiaka, który ochroni ich dom lub teren przed potencjalnymi włamywaczami czy złodziejami. Jakie rasy najlepiej się do tego sprawdzić?

Pies stróż – wymagania

Należy pamiętać, że psiak na dworze wciąż musi mieć odpowiednie miejsce. Buda i łańcuch to zdecydowanie nie jest dobre rozwiązanie. Znacznie lepiej sprawdzi się specjalny kojec oraz ocieplana buda. Oczywiście psiak może mieć też swój kącik na dworze, ale być puszczonym luźno. Na ten krok decydujcie się jedynie w momencie, w którym macie stuprocentową pewność, że wasz płot nie ma żadnego ubytku i psiak nie ucieknie.

Psiak, który ma dostęp do całego ogródka, wciąż powinien być wyprowadzany na spacery na smyczy i szelkach. Dla zwierzaka bardzo ważne są zapachy, nowe zapachy. Ogród pozna już w ciągu jednego tygodnia i zwyczajnie stanie się dla niego nudny. Jakie rasy sprawdzą się do pilnowania posesji?

Rasy psów do pilnowania posesji: owczarek środkowoazjatycki

Owczarek środkowoazjatycki to piękny pies, który dodatkowo idealnie sprawdzi się w roli stróża na posesji. Dodatkowo jest psiakiem bardzo wrażliwym i chętnym na wszelakie głaskania, mizianie czy przytulanie. Opiekun musi być jednak bardzo konsekwentny, jako że owczarek środkowoazjatycki to uparty psiak.

Ta rasa idealnie sprawdzi się do stróżowania posesji. Ma jednak bardzo duży instynkt terytorialny, jeśli wiec marzą wam się dwa psy, warto je zakupić/adoptować w krótkim odstępie czasu. Owczarka środkowoazjatyckiego musicie także zamykać podczas wizyt dalszych znajomych czy rodziny. Nie reaguje on zbyt dobrze na obce osoby, wchodzące na posesję.

Rasy psów do pilnowania posesji
fot.pxfuel

Rasy psów do pilnowania posesji: owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski należy do rasy pierwotnej. Osiągają minimum 62 cm wzrostu, z pewnością nie należą więc do małych czy średnich psiaków. Kocha swoich opiekunów na zabój jednak w stosunku do obcych są bardzo nieufne.

Ta rasa wymaga więc bardzo konkretnego treningu i nauki komend, bez tego zapanowanie nad psem będzie niemożliwe. Dobrze sprawdzi się jako pies stróż, nawet w przypadku dużych posesji. Gruba sierść chroni go przed niską temperaturą, a latem ochładza i zabezpiecza przed udarem.

Rasy psów do pilnowania posesji: szpic

Szpic w porównaniu do innych psiaków na naszej liście, nie jest wielkim gigantem. Dorosły pupil będzie mierzył około 34 cm wysokości. Choć nie sprawdzi się jako agresor, który powali złodzieja na glebę, z pewnością poinformuje o tym właściciela.

Szpice są psiakami bardzo ruchliwymi i bardzo szczekliwymi. Będą biegać po posesji i alarmować w przypadku wizyty niechcianego gościa. Dla początkujących opiekunów psów może być to jednak uciążliwe. Szpice są bardzo bystre i spostrzegawcze, jednak prowadzone nieumiejętnie, całkowicie zapomną, czym jest cisza i ujadać będą przez wiele godzin.

Rasy psów do pilnowania posesji: schipperke

Schipperke to kolejny psiak, który nie jest wielkim psem, ale za to, jego kompaktowość ma wiele plusów. Ta rasa nie jest aż tak popularna w polskich domach, a do pilnowania posesji sprawdzi się świetnie! Schipperke jest idealny dla tych z was, którzy mają niewielką działkę lub nawet mieszkają w bloku i chcą, aby ktoś pilnował im mieszkania podczas pobytu np. w pracy.

Schipperke będzie ważył zaledwie 4-7 kg, jest więc nieduży. Mimo małego wzrostu ta rasa jest bardzo aktywna oraz ciekawska. Podobnie jak i szpice, schipperke wprost uwielbiają szczekać, zatem z pewnością poinformują swojego opiekuna o potencjalnym włamywaczu czy złodzieju.

Rasy psów do pilnowania posesji
fot.wikipedia

Rasy psów do pilnowania posesji: owczarek niemiecki

Ta rasa na tej liście z pewnością nikogo nie dziwi. Owczarki niemieckie to najczęściej wybierane psiaki do pilnowania posesji czy do domu z dziećmi. Są to psy bardzo inteligentny, a także rodzinne. Szybko łapią komendy, bardzo chętnie się uczą i mocno przywiązują się do opiekunów. Owczarek nie tylko będzie bronil posesji, ale także was i wasze dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here