Psy rodzinne rasy
fot.unsplash.com

Myślicie nad adopcją lub kupnem psiaka, który stanie się waszym rodzinnym kompanem i najlepszym przyjacielem? Te rasy sprawdzą się u was świetnie! Warto wziąć je więc pod uwagę. Będą się one cudownie dogadywać z dziećmi, a także staną się nieodłącznym „elementem” waszego życia. Sprawdźcie sami! Jakie rasy psów sprawdzą się w rodzinie?

Adopcja, a kupno – co jest lepsze?

Zanim przedstawimy wam rasy psów, idealne dla rodzin z dziećmi, chcielibyśmy poruszyć jedną ważną kwestię. W sieci często słyszy się „Nie kupuj, adoptuj”. Jak najbardziej popieramy tę akcję. Nie ma jednak nic złego w kupnie psa, o ile sprzedający prowadzi zarejestrowaną hodowlę w ZKwP/FCI i traktuje swoje zwierzęta w sposób należyty, a nie jedynie jako „łatwy” zarobek.

Niestety często psy schroniskowe, są mocno „poturbowane” przez życie. Co to oznacza? Wolontariusz w schronisku czy nawet psi behawiorysta, nie są w stanie w stu procentach określić tego, co psina przeszła. W przypadku szczeniaka w typie rasy, sprawa jest nieco łatwiejsza, w końcu wszystkiego da się nauczyć. Z dorosłymi psami, a tym starszymi, ta sprawa się nieco komplikuje.

Psy rodzinne – rasy: Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to bardzo piękne oraz mądre psy. Wprost uwielbiają towarzystwo dzieci, a dodatkowo bardzo chętnie się uczą. Wszelakie sztuczki czy komendy absolutnie nie sprawiają dla nich problemu. Jak zapewne wiecie owczarki wykorzystywane są przez policję. Jeśli chcecie, aby wasz psiak w przyszłości bronił dziecka i terenu – udajcie się na specjalne szkolenie, ćwiczcie i konsekwentnie dążcie do celu.

Owczarki to jednak duże psiaki. W przypadku adopcji dorosłego psa należy bardzo uważać. Często czworonóg, nawet nieświadomie, może zrobić krzywdę małemu dziecku np. gdy będzie chciał się bawić. Należy także pamiętać, że bez odpowiedniej dawki ruchu, taki pies będzie się męczył. Z nudów z pewnością znajdzie sobie zajęcie jak np. przekopywanie grządek w ogródku warzywnym, destrukcja mebli czy wyrywanie drzwi z zawiasów.

Psy rodzinne rasy
fot.unsplash.com

Psy rodzinne – rasy: Pudel

Pudle to piękne psiaki, a zarazem bardzo inteligentne. Znajdują się na pierwszym miejscu w liście „najinteligentniejszych psów na świecie”. Z pewnością sprawdzą się więc przy dziecku, natomiast od opiekuna wymagana będzie konsekwentność, a także odpowiednia tresura i nauka komend. Podstawowe komendy to „siad”, „leżeć”, „waruj/zostań” i „fe”, je powinien znać absolutnie każdy psiak, niezależnie od rasy czy podchodzenia.

Pielęgnacja ich sierści, choć nie jest trudna, bywa czasochłonna. Decydując się na kupno czy adopcje tej rasy, należy wziąć pod uwagę czas, który trzeba poświęcić na codzienne szczotkowanie czy wizyty u groomera. Warto upewnić się, że starczy wam czasu na opiekę zarówno nad dzieckiem, jak i nad psem. Czworonoga również musicie czesać, kąpać i karmić.

Psy rodzinne – rasy: Labrador Retriever

Czy kogokolwiek dziwi ta pozycja? Labradory to wprost idealne psiaki rodzinne. Kochają pieszczoty, zabawy. Im więc dzieci i ludzi, tym lepiej! Są to bardzo łagodne psiaki, które kochają na zabój. Swoją wiernością i cierpliwością podbiły serca ludzi na całym świecie.

Labrador, podobnie jak owczarek, to jednak duży psiak, który jest pełen energii i chciałby się bawić w nieskończoność. Decydując się na adopcję dorosłego psiaka np. z fundacji czy ze schroniska, pamiętajcie, aby odpowiednio przygotować do tego dziecko. Im starsze ono będzie, tym lepiej. Taki piesek może zrobić niechcący krzywdę.

Psy rodzinne rasy
fot.unsplash.com

Psy rodzinne – rasy:  Golden Retriever

Goldeny, podobnie jak i Labradory, to psy bardzo rodzinne. W porównaniu do Labradorów są jednak znacznie spokojniejsze i nie wymagają aż tyle ruchu. Czas, który zaoszczędzicie na psich sportach, spędzicie jednak na pielęgnacji ich sierści, której z pewnością mają nie mało.

Golden retriever to psiak bardzo inteligentny, który świetnie, szybko i bezproblemowo załapie absolutnie każdą komendę. Podobnie jak i każdy psiak – zakochują się na zabój, a gdy to się stanie, nie odstępują swojego człowieka na krok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here