wysiewanie nasion
fot.pixabay.com

Wiele osób decyduje się na założenie ogródka warzywnego przy domu. Oczywiście poza odpowiednim przygotowaniem podłoża ważny jest także sam wysiew nasion czy kupno małej rośliny. Jak się za to zabrać? Gdzie to zrobić? W domu czy od razu do gleby?

Wysiew nasion w domu.

Obecnie pogoda zaskakuje nas każdego dnia. W poniedziałek na termometrach jest 15 stopni, a w środę -2, co więc z ogródkiem? Zanim wiosna się ustabilizuje, może minąć trochę czasu, warto więc nasionka wyhodować w domu, a nastepnie gdy temperatura będzie już stała i na dworze zrobi się ciepło – przesadzić je do ogrodu, który wcześniej możecie już przygotować.

Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim najpierw zakupcie nasiona. Znajdziecie je obecnie w każdym sklepie zarówno w tym spożywczym, jak i markecie budowlanym. Dobrym pomysłem jest także zakup ich od znajomych czy za pośrednictwem internetu. Nasiona są bardzo tanie i zazwyczaj kosztują od kilkudziesięciu groszy do maksymalnie kilku złotych, w zależności od rodzaju.

wysiewanie nasion
fot. wallpaperflare

Wysiew nasion Kalendarz.
Jak sadzić nasiona w doniczce?

Macie nasiona – co dalej? Czas na sprawdzenie terminów wysiewu. Na każdym opakowaniu z pewnością znajdziecie taką informację. Jeśli chcecie wysiać wiele różnych warzyw czy ziół, weźcie w dłoń kartkę i długopis czy kalendarz i przygotujcie sobie rozpiskę. W ten sposób ułatwicie sobie cały proces i unikniecie pomyłki.

Przygotujcie także doniczki, im większe, tym lepsze. Najlepiej sprawdzą się te balkonowe na parapet w kształcie prostokąta. Wsypujecie do nich ziemię, mniej więcej do połowy. Jakie podłoże wybrać? Najlepiej do tego sprawdzi się najzwyklejsza ziemia uniwersalna, którą kupicie w prawie każdym sklepie. Po wysypaniu jej do donicy czas porobić dziurki.

Dziurki zróbcie palcem, na około 2 cm, a następnie wsypcie do nich nasiona. Przykrywacie je ziemią i stawiacie w słonecznym miejscu. Z pewnością sprawdzi się parapet w kuchni czy w sypialni. Podlewacie je i czekacie. Po około 2-3 tygodniach powinniście zauważyć pierwsze rezultaty.

Kwiaty z nasion do gruntu

Kiedy przesadzić nasiona do gruntu? Gdy będzie ciepło. Zanim to jednak zrobicie, warto kilka razy wystawić doniczki na zewnątrz, jeśli oczywiście temperatura na to pozwala. Na dworze powinno być minimum 15 stopni. Początkowo wystawcie je na kilka minut, z czasem zwiększajcie pobyt poza domem, aż do momentu, w którym będziecie je zostawiali od rana do wieczora.

Gdy temperatura na dworze będzie stała, możecie przystąpić do przesadzania roślin do gruntu. Pamiętajcie jednak aby robić to bardzo ostrożnie. Jeśli ziemia jest zbyt zbita, warto wcześniej zabrać doniczkę do łazienki i porządnie zalać podłoże za pomocą słuchawki prysznicowej. Będzie wam wtedy łatwiej wyciągnąć rośliny bez uszkadzania korzeni.

wysiewanie nasion
fot.pixabay

Jak przygotować ogródek?

Przygotowanie ogródka powinniście zacząć w miarę jak najszybciej. Musicie jednak poczekać, aż przymrozki pójdą sobie daleko od was. Zamarzniętą ziemię ciężko będzie wam wykopać. Zacznijcie od wydzielenia odpowiedniej strefy, w której wasze rośliny, zioła czy warzywa będą miały odpowiedni dostęp do światła. Pozbądźcie się trawy i zacznijcie kopać.

Możecie wysypać ziemię uniwersalną na górę, jeśli nie macie pewności czy wasza ziemia nadaje się pod uprawę. W przypadku w którym macie dostęp do nawozu np. od rolnika – skorzystajcie z niego. Jeśli nie, w sklepach z pewnością znajdziecie te, specjalne pod uprawę warzyw. Podlejcie na dobę przed przesadzeniem ziemie, odczekajcie dzień i przesadźcie swoje maleństwa do gruntu. Gotowe!

Oczywiście musicie pamiętać o regularnej pielęgnacji oraz podlewaniu. Możecie także pójść o krok dalej i postawić szklarnie. Zrobienie jej wcale nie jest trudne. Na OLX poszukajcie starych okien (rama + szyba) i zorganizujcie transport. Następnie przy pomocy młotka i mocnych gwoździ stwórzcie odpowiedni kształt i zabezpieczcie go przed przewróceniem np. mocując całośc do płotu, czy wkopując lekko w ziemię. Zamiast okien możecie także użyć foli, którą zamocujecie na drewnianej konstrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here