fot.unsplash.com

Trawnik to piękna ozdoba domu. Puste placki czy chwasty z pewnością nie wyglądają efektownie, a raczej wręcz przeciwnie. Jak zabrać się za założenie trawnika? Która metoda będzie najlepsza, najłatwiejsza i najszybsza? Należy jednak pamiętać, że trawnik siejesz dopiero wtedy, gdy altanka jest już postawiona, miejsce na ogród wydzielone, a wszystkie inne fontanny czy ozdoby są gotowe. 

Zakładanie trawnika – krok pierwszy: przygotowanie podłoża

Oczywiście pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża pod wysiew. Jak to zrobić i od czego zacząć? Przede wszystkim usuń ze swojej działki wszelakie kamienie, chwasty, liście, gałęzie czy inne śmieci, które mogą się tam znajdować. Następnie przekopujesz ziemię na głębokość szpadla. Jeśli twoja ziemia jest piaszczysta lub gliniasta, warto dodać warstwę kompostu i wymieszać go z przekopaną ziemią. Takie czynności najlepiej wykonać za pomocą glebogryzarki, jednak jeśli nie masz dostępu do takiego sprzętu, możesz to zrobić także ręcznie, będzie to po prostu trwało nieco dłużej.

Kolejnym krokiem jest oczywiście wyrównanie terenu pod trawnik przy pomocy grabi, a także samo ukształtowanie terenu, czyli to czy ma być on płaski, pod kątem czy nawet stworzenie górki. Tydzień przed wysiewem należy ziemię zasilić specjalnym nawozem do trawników. Tutaj sprawdzi się niewielki, ręczny siewnik. Teraz czas na podlanie, bardzo obfite, dużą ilością wody.

fot.unsplash.com

Zakładanie trawnika – krok drugi: wybór odpowiedniego rodzaju wysiewu

Dopiero na tak przygotowanym podłożu możliwy będzie wysiew trawy. Na jaki rodzaj się jednak zdecydować? Tak naprawdę masz dwie możliwości na założenie trawnika: wysiew lub rolka. Jaka jest zasadnicza różnica? Trawnik z rolki właściwie natychmiastowo daje efekt, na ten, który należy wysiać będzie trzeba oczywiście poczekać. Koniec końców wybór należy oczywiście do ciebie. Warto jednak porównać sobie ceny i rodzaje.

Nasiona znajdziesz absolutnie wszędzie, obecnie są one także w marketach takich jak Biedronka, Netto czy Kaufland. Warto jednak wziąć pod uwagę jeden, ważny czynnik. Pies, a ogród. Pupil oczywiście nie tylko załatwia na trawniku swoje potrzeby fizjologiczne, ale także i biega, bawi się, kopie czy goni kota sąsiadów, który przyszedł w odwiedziny. Warto więc zawczasu wszystko dobrze rozplanować i przemyśleć. Może warto wydzielić psu część ogródka? Zdecydowanie lepszym wyborem, przy psie, będzie trawa piłkarska. Jak sama zapewne wiesz jest ona grubsza i odporniejsza na zniszczenia, niż ta zwykła, uniwersalna.

fot.unsplash.com

Zakładanie trawnika: wysiew

Podłoże przygotowane, trawa zakupiona, co dalej? Na 100 metrów kwadratowych ogrodu potrzebne będzie ci około 3 kg mieszanki nasion traw, choć każde opakowanie powinno mieć szczegółową informację z tyłu. Kiedy się za to zabrać? Najlepiej gdy jest ciepło, wiatr nie wieje, ale jednocześnie panuje wilgoć. Zacznij od wzruszenia ziemi grabiami, a następnie ręcznie lub przy pomocy siewnika wysiej nasiona. Przy brzegach trawnika użyj ich więcej. Jak sprawić, aby trawa rosła równomiernie? Podziel nasiona na pół, jedną część wysiej pionowo, a druga poziomo, w poprzek wyznaczonego terenu tworząc niejako siatkę.

Nasiona przykryj cienką warstwą ziemi, nie grubszą niż 1 centymetr, a następnie zwałować i podlać rozproszonym strumieniem. Aż do momentu wykiełkowania trawy powinno się dbać o to, aby podłoże było wilgotne, nigdy nieprzesuszone czy całkowicie suche, wtedy trawa nie wyrośnie. Ile będzie trzeba czekać na efekt? Zazwyczaj jest to około dwóch tygodni, choć może zdarzyć się też szybciej.

Zakładanie trawnika: rolki

Stworzenie trawnika z rolek jest nie tylko prostsze, ale także i szybsze, jako że na wykiełkowanie nie trzeba czekać ani dnia. Darń z rolki należy zakupić z minimum 10-procentowym zapasem. Jak stworzyć trawnik? Przygotuj podłoże, tak samo jak w przypadku wysiewu, czyli usuń wszystkie chwasty, śmieci i inne niepotrzebne rzeczy. Płaty rozłóż na podłożu, które jest mokre, a następnie dokładaj kolejne. Szczeliny powinny się mijać i zostać starannie dociśnięte. Czas na wałowanie oraz podlewanie. Krawędzie możesz wyrównać za pomocą noża i gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here