Nie ma nic lepszego i bardziej ekologicznego, niż zrywanie warzyw wprost z własnego ogródka. Nie tylko są znacznie tańsze, ale także i pyszniejsze. Ogród warzywny może założyć absolutnie każdy, kto ma domek i kawałek działki do wydzielenia. Ci z was, którzy mieszkają w bloku, mogą postawić na ogródek domowy z ziołami.
Co warto sadzić w ogrodzie warzywnym? Ogród warzywny
Zacznijmy od miejsca. Ile przestrzeni należy wygospodarować na ogród warzywny? Wszystko zależy od was i od waszego ogrodu! Oczywiście im więcej miejsca, tym więcej warzyw i rodzajów, będziecie w stanie posadzić. Ważniejsze jednak jest miejsce, w którym taki ogród się znajdzie. Powinno być one płaskie i dobrze nasłonecznione. Jeśli po działce biega wasz psiak lub kociak, warto ten teren ogrodzić lub oduczyć zawczasu zwierzaka, aby tam nie wchodził i nie rozkopywał wam grządek czy podjadał pomidorów.
Następnie przygotowujecie teren, podlewacie go i odczekujecie około 24 godzin. Oczywiście przygotowanie terenu wcale nie jest tak proste. Musicie przygotować się na mierzenie, kopanie, przekopywanie, nawożenie, a także dużo potu i zadyszki. Zdecydowanie możecie ominąć siłownię tego dnia.
Nasiona możecie zakupić z wielu miejsc. Sprawdzą się zarówno hurtownie jak i sklepy budowlane jak np. Castorama. Warto także zapytać sąsiadki lub kogoś z rodziny. Nie każde nasionko jednak da wam warzywo, co niestety często się sprawdza. Zatem jeśli posiadacie sprawdzoną hurtownię, skorzystajcie z niej. Jakie warzywa wybrać?
Warzywa do ogrodu przydomowego. Jakie warzywa do ogródka?
Ilość warzyw oraz ich rodzaje zależą oczywiście od miejsca, które przeznaczacie na ogród, ale także od waszych preferencji, zwłaszcza tych jedzeniowych. Jeśli nie lubicie kapusty, nie musicie jej wysiewać.
Pomidory to pierwsze warzywo, jakie z pewnością przychodzi do głowy każdemu. Pasuje do wielu dań i jest bardzo pyszne. Możecie je wysiać z nasion lub z rozsady. Są bardzo proste w pielęgnacji. Najlepiej ten proces rozpocząć w połowie maja, aby uniknąć wiosennych przymrozków. Pomidor świetnie poradzi sobie zarówno w ogródku warzywnym jak i np. w szklarni.
Pietruszka możecie sadzić wczesną wiosną, jako że kiełkują one już przy 3°C. Zazwyczaj zbiór występuje na lato. Ważne jest, aby odstępy między rzędami nasion wynosiły około 30 cm. W końcu pietruszka rośnie w ziemi, a nie tak jak np. kapusta czy pomidor, nad nią.
Szpinak, choć znienawidzony przez większość dzieci, jest bardzo zdrowym warzywem. Możecie wysiewać je do gruntu w trzech różnych terminach, zatem z pewnością zdążycie. Koniec marca/początek czerwca, początek sierpnia, koniec sierpnia/początek września. Każdy z tych terminów świetnie się sprawdzi.
Cukinia to bardzo proste warzywo, które nie wymaga od was dużej wiedzy. Sieje się ją z pestek już od połowy maja aż do połowy czerwca. Rozsadę z powodzeniem możecie także wykonać w kwietniu. Cukinia świetnie sprawdzi się na grilla, do sałatek, do obiadu czy na śniadanie.
Ogródek warzywny porady. Ogródek warzywny inspiracje
Kapusta głowiasta nadaje się do długiego przechowywania. W zależności od odmiany inny będzie termin sadzenia. Dla wczesnych odmian jest to pierwsza połowa kwietnia, dla średnio wczesnych – maj, dla średnio późnych i późnych – połowa maja/połowa czerwca, a dla uprawy ozimej koniec września/początek października.
Kto nie lubi ogórka? Dodaje się go do wielu dań, zatem z pewnością warto mieć go w ogrodzie! Ogródki sieje się do gruntu od połowy kwietnia do pierwszego tygodnia czerwca. Możecie także zrobić rozsadę doniczkową już w kwietniu! Są to pyszne, zdrowe warzywa, a dodatkowo bardzo łatwe w siewie i uprawie.
Marchew to kolejne warzywo, którego wprost nie może zabraknąć w ogródku warzywnym przy domu. Sieje się je i pielęgnuje bardzo podobnie, jak pietruszkę. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, gdy temperatura wynosi od 3°C, a zebrać latem. Jeśli macie w domu królika, on z pewnością też podziękuje wam za pyszne jedzonko.