fot.unsplash.com

Po przeprowadzce na domek jednorodzinny twoje oczy widzą zrozpaczony ogród? Siedzisz spokojnie na kanapie, a chwasty za oknem aż proszą się o ich wyrwanie? Spokojnie, znamy ten ból. Konieczny będzie nie tylko zapał do pracy, ale także i dużo wolnego czasu i cierpliwości. Metamorfoza ogrodu wcale nie musi być kosztowna, jednak zdecydowanie nie jest to coś, co załatwisz w ciągu jednego wolnego popołudnia. Od czego zacząć?

Metamorfoza ogródka – krok pierwszy: zaplanuj

Zacznij od najważniejszego, czyli planu. Wiesz ile metrów ma twój ogród? Świetnie! Czas zastanowić się co chcesz tam umieścić. Może ogród warzywny, kwiaty, miejsce dla psa? Wybór należy oczywiście do ciebie, jednak warto zawczasu wiedzieć, czego właściwie oczekujesz, co jest jedynie marzeniem, a co realnym planem, który zamieszasz zrealizować w ciągu najbliższych tygodni czy miesięcy. Ewentualna altanka, miejsce do siedzenia, murowane ognisko czy grill musi zostać nie tylko zaplanowany, ale także i umieszczony w odpowiednim miejscu.

Przeglądnij inspiracje w sieci. Poszukaj zdjęć ogrodów, które ci się podobają, a np. kształtem zbliżone są do twojego. Zbierz do kupy wszystkie pomysły. Możesz także stworzyć moodboard. To także idealny czas na zgromadzenie informacji na temat roślin, żywopłotów czy krzewów, które chciałabyś, aby zdobiły twoją działkę. W tym celu polecamy stworzenie np. segregatora z wydrukowanymi instrukcjami lub też osobnego zeszytu. Będziesz miała wszystko pod ręką i możesz po to sięgnąć w każdej chwili. Co dalej? Czas na zabranie się do pracy

fot.unsplash.com

Metamorfoza ogródka – krok drugi: pozbądź się śmieci

Poprzedni lokatorzy palili papierosy i niedopałki leżą absolutnie wszędzie? Może twoje dziecko nie raz rzuciło butelkę w kąt lub śmieci rozsypały się po posesji? Uprzątnij to. Podobnie będzie z liśćmi czy gałązkami. Jeśli masz już kompost, zrób to tam, a jeśli nie stwórz go lub zaplanuj to w najbliższym czasie. Z pewnością masz też nad sobą obowiązek segregacji śmieci. Warto więc stworzyć na swojej posesji odpowiednie miejsce, w którym będziesz trzymać kubły czy inne worki.

Metamorfoza ogródka – krok trzeci: skoś trawę

Jeśli masz na swojej działce trawę, która sięga ci już do kolan czy do pasa – skoś ją. Nie musisz od razu kupować nowej kosiarki, choć z pewnością i tak się ona przyda. Na początek sprzęt możesz wypożyczyć lub poprosić o pomoc sąsiada czy nawet specjalną firmę, która się zajmuje takimi rzeczami. W przypadku, w którym kosiarkę masz, jednak brak ci chęci, możesz zagonić do pomocy swoją drugą połówkę, a w zamian ugotować im pyszny obiad czy przyrządzić ulubiony deser. Połączysz przyjemne z pożytecznym.

Kolejnym krokiem będzie oczywiście usunięcie wszelakich chwastów i przede wszystkim realne spojrzenie na swój trawnik. Może być on w dobrym stanie lub tragicznym. Jeśli konieczne jest wysianie trawnika na nowo, zakup wszystko, co jest potrzebne, a także doczytaj co powinnaś krok po kroku zrobić i zaplanuj to. W końcu wszelakie rośliny wysiewa się w konkretnych terminach, prawda?

Metamorfoza ogródka
fot.unsplash.com

Metamorfoza ogródka – krok czwarty: zacznij sadzić kwiaty

Trawa wyrosła, co dalej? Czas na kwiaty i inne ozdobne skrzynki itp. Oczywiście sama konstrukcja czy donica powinna zostać zbudowana, zanim wysiejesz trawnik, jednak bezpośrednie sadzenie roślin musi już nastąpić nieco później, w końcu deptanie po jeszcze niewykiełkowanej trawie nie jest zbyt dobre. Możliwości tak naprawdę masz dwie: wysiew od podstaw lub kupienie gotowych kwiatów i przesadzenie ich w odpowiednie miejsce. Jeśli stawiasz na tę drugą, udaj się do marketu budowlanego lub poszukaj kwiatów w dużych supermarketach jak Biedronka, Kaufland czy Netto, z pewnością teraz, w okresie wiosennym jest ich tam naprawdę sporo.

Metamorfoza ogródka – krok piąty: meble ogrodowe i dekoracje

Teraz czas już tylko na meble ogrodowe i dekoracje. Warto przeglądać OLX czy inne grupy, gdzie ludzie wyprzedają używane meble czy sprzęty, a często nawet oddają je za darmo. W ten sposób zaoszczędzisz kilka groszy, a starą ławkę wystarczy na nowo przemalować i będzie wyglądała przepięknie. Dodaj do ogrodu także lampki, te specjalne na zewnątrz, czy inne dekoracje i stwórz naprawdę piękne miejsce, w którym możesz się całkowicie zrelaksować i gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here