fot.unsplash.com

Pojawienie się pod waszym dachem jakiekolwiek zwierzęcia może wywrócić wasze życie do góry nogami. Jest to oczywiście zupełnie normalne. Szczeniaki jednak wymagają od nas zdecydowanie więcej uwagi i cierpliwości, niż większość dorosłych psów. Musicie się więc odpowiednio przygotować. Z naszymi wskazówkami nie będzie to trudne!

Jak przygotować się na szczeniaka? Szczeniak w domu

Pojawienie się w domu szczeniaka to oczywiście bardzo ekscytująca i wyczekiwana chwila, zwłaszcza jeśli wszelakie procedury adopcyjne macie już za sobą. Nic więc dziwnego, że radość słychać aż trzy domy dalej. Do nowego członka rodziny należy jednak podejść w sposób bardzo odpowiedzialny. Warto wcześniej przygotować swój dom na takiego malucha.

Zanim psiak pojawi się pod waszym dachem posprzątajcie dokładnie wszelakie zakamarki. Tak mała kulka wciśnie swój ciekawski pyszczek, absolutnie wszędzie i należy o tym pamiętać. Resztki jedzenia gdzieś za lodówką czy szafką w kuchni, mogą mu bardzo zaszkodzić. Warto pochować także wszelakie dywany czy poduszki, które służą do siedzenia, jako że szybko mogą okazać się idealną matą do sikania. Zabezpieczcie także kable. Ciekawski maluch może ich z pewnością spróbować.

szczeniak
fot.unsplash.com

Wyprawka dla szczeniaka. Wszystko dla szczeniaka

Co kupić dla takiego malucha?

  • Karma – oczywiście na początek kupujecie karmę dla szczeniaków. Warto jednak z początku kupić dokładnie ten sam rodzaj i smak, jaki jadł maluch wcześniej, nawet jeśli jest średniej lub bardzo złej jakości. Starą karmę mieszacie z nową. Początkowo nowej jest mniej i z czasem ta dawka się zwiększa. Pamiętajcie, że dla takiego malucha, rewolucje żołądkowe mogą skończyć się nawet śmiercią. Nie warto więc ryzykować!
  • Legowisko lub kocyk – maluch musi oczywiście gdzieś spać. Nawet jeśli planujecie, aby spał razem z wami, własny kącik dla psiaka jest bardzo ważnym miejscem. Ciężko jednak kupić legowisko, zwłaszcza jeśli nie wiecie jak duży zwierzak będzie w przyszłości. Na początek, zwłaszcza przy nauce czystości sprawdzi się koc, stary ręcznik czy np. koszulka z waszym zapachem, w której nie planujecie już chodzić.
  • Miski – oczywiście pies musi z czegoś jeść. Polecamy wam miski ceramiczne, które są cięższe, więc maluch nie będzie próbował wywrócić ich podczas jedzenia. Dobrym patentem są także miski spowalniające jedzenie, które utrudniają nieco maluchowi pałaszowanie. Często małe psiaki jedzą jak opętane. Zwłaszcza jeśli wcześniej o pokarm musiały walczyć np. z rodzeństwem.
  • Smycz i obroża – małe psiaki, rosnące nie powinny chodzić na szelkach, które mogą źle wpłynąć na ich stawy. Postawcie więc, z początku na obrożę i długą smycz najlepiej dwumetrową. Złym pomysłem są smycze wyciągane. Mogą one w szybki i łatwy sposób nauczyć szczeniaka, że aby dostać się do miejsca, które tak kusi go zapachem, wystarczy mocniej pociągnąć, co w przyszłości może skutkować psem ciągnącym na każdym spacerze.
  • Zabawki – małe szczeniaki gryzą absolutnie wszystko. Drzwi, meble, poduszki, was czy nawet ściany. Zwłaszcza w okresie, gdy zmieniają zęby na stałe. Zabezpieczcie się więc i zakupcie mu zabawki. Sprawdzą się zarówno te materiałowe jak np. szarpak z polaru, jak i pluszaki. Uważajcie jednak, aby psiak nic nie połknął.
szczeniak
fot.unsplash.com

Jak dbać o szczeniaka? Opieka nad szczeniakiem.

Teraz gdy skompletowaliście już podstawową wyprawkę, psiak jest w domu, czas na opiekę nad nim. Szczeniaka początkowo powinniście karmić dość często. Stopniowo wraz z wiekiem zmniejszacie częstotliwość do dwóch-trzech razy. Dostęp do wody psiak powinien mieć absolutnie cały czas.

Po każdym jedzeniu czy piciu z psem należy wyjść na dwór, w przeciwnym wypadku zwyczajnie załatwi się w domu. Jest to uciążliwe, zwłaszcza jeśli mieszkacie np. na czwartym piętrze w bloku, ale niestety nie ma innej możliwości. Przygotujcie się również na gryzienie absolutnie wszystkiego i wszystkich, podczas np. wymiany zębów. Bawiąc się ze szczeniakiem nie pozwalajcie mu gryźć was po dłoniach. Stanowczo zabrońcie mówiąc „nie wolno” i zaprzestańcie zabawę. Dopiero gdy się uspokoi, możecie chwycić np. szarpak i pobawić się z nim zabawką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here