Ubrania w przypadku złego przechowywania mogą się nie tylko zniszczyć, ale także zżółknąć. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim należy je nie tylko odpowiednio przechowywać np. w szafie, ale także odświeżać co jakiś czas. Zamiast stosować chemiczne wybielacze, możecie spróbować domowych sposobów.
Jak wybielić ubrania domowym sposobem? Jak wybielić zżółknięte ubrania?
Przede wszystkim zacznijmy od najważniejszego, czyli odpowiedniego przechowywania. Choć wieszaki stojące mogą wyglądać estetycznie, zwłaszcza w garderobie, ubrania, które są na nich zawieszone, mogą stracić swój blask. Zbierać się będzie na nich kurz, a także wszelaki dym, zarówno ten papierosowy jak z kominka czy pieca, będzie wpływał na kolor i materiał. Zdecydowanie lepszym wyborem jest więc szafa zamykana. Na OLX często wystarczy taką szafę odebrać od kogoś, kto oddaje ją za darmo lub sprzedaje za grosze.
Ubrania, w których obecnie nie chodzicie jak np. zimowe kurtki latem czy krótkie spodenki zimą, warto zapakować do worków próżniowych i schować np. na dolną półkę w szafie czy na strych, w ten sposób zaoszczędzicie miejsce, a dodatkowo ubrania nie będą narażone na zniszczenia. Jeśli jednak tego nie zrobiliście, a tkaniny z białych, zamieniły się na szare czy żółte, głowa do góry. Istnieje wiele domowych sposobów, aby temu zaradzić. Większość, jak nie wszystkie, składniki macie już zapewne w swojej kuchni czy łazience.
Jak wybielić stanik domowym sposobem? Wybielanie ubrań octem
Cytryna świetnie sprawdzi się do ubrań, które straciły już swój śnieżnobiały kolor. Wystarczy wymoczyć je w płukance. Zagotujcie w dużym garnku wodę, dodajcie do niej, już na samym początku, kilka plasterków cytryny. Do garnka wkładacie tkaniny, które są odporne na wysokie temperatury (pościele, ręczniki itp.) i pozostawiacie na godzinę. Po tym czasie wyciągacie i wrzucacie je do pralki. W przypadku tkanin, które mogłyby się skurczyć, wystarczy wlać około 1/2 składki octu do pojemnika na płyn do płukania. Dla lepszego efektu polecamy suszyć ubrania na dworze, na balkonie, w ogrodzie. Im większe słońce, tym lepiej.
Zapewne macie w domu wodę utlenioną. Świetnie sprawdzi się ona nie tylko do pozbycia się zapachu moczu, dezynfekcji czy wybielania firan, ale także do przywrócenia blasku waszym ulubionym białym T-shirtom lub koszulom. Wystarczy, że namoczycie tkaniny w roztworze i wypierzecie. W tym celu zmieszajcie w proporcjach 2:1 wodę utlenioną i płyn do mycia naczyń (2- woda utleniona, 1 – płyn do mycia naczyń).
Ocet sprawdza się absolutnie do wszystkiego. Za jego pomocą możecie wybielić firanki, wyprać dywan, umyć lodówkę, okna, kuchnię czy łazienkę. Aby wybielić octem ubrania, wystarczy wlać go do pralki, w to samo miejsce, gdzie wlewacie płyn do płukania. Możecie także wymieszać ocet z ciepłą wodą we wiaderku lub w misce i tam wrzucić ubrania. Pozostawiacie je wtedy na kilka minut, po czym pierzecie, tak jak robicie to zazwyczaj i odwieszacie do suszenia.
Co najlepiej przywraca biel ubraniom? Jak wybielić zafarbowane białe ubrania?
Wybielacz jest prostą i skuteczną metodą, aby wybielić absolutnie każdą tkaninę. Kupicie go w dowolnym sklepie już za około 3 złote. Nie wpisuje się on jednak w zasady zero waste czy ekologi, jako że jest chemiczny, a dodatkowo dostępny wyłącznie w plastikowych opakowaniach. Poza wybielaczem do tkanin ze sklepu świetnie sprawdzi się także płukanka z sody oczyszczonej. W 4 litrach wody rozpuszczacie 1 szklankę sody. Wrzucacie do mikstury swoje ubrania i pozostawiacie na około godzinę, następnie pierzecie i gotowe.
Jeśli przez przypadek zabarwiliście ubrania, ponieważ jedna czerwona skarpetka, weszła do pralki niezauważona tuż przed włączeniem odpowiedniego trybu – głowa do góry. Boraks poradzi sobie ze wszystkim. Wystarczy dodać jedną miarkę boraksu do małego opakowania proszku do prania. Wymieszać, a następnie używać tak jak zwykle, jest to więc świetny sposób nie tylko na „awarię”, ale także na pranie rzeczy białych, które zawsze mogą zostać odświeżone.