fot.unsplash.com

Sprzątanie może zabierać naprawdę sporo czasu, który przecież każdy z nas wolałby spędzić na ulubionej lekturze czy też oglądając nowy film lub serial. Jak temu zaradzić? Przygotowaliśmy dla was kilka trików, które pozwolą ci na zaoszczędzenie czasu podczas sprzątania, a efekt wciąż będzie nienaganny. Spróbujcie sami i przekonajcie się na własnej skórze! 

Jak szybciej sprzątać? Triki na sprzątanie

Najlepszym sposobem na uniknięcie długo trwającego sprzątania średnio co każdy weekend jest wyrobienie sobie pewnych nawyków. Brudne skarpetki powinny zawsze lądować w koszu na pranie, jeśli masz za daleko do łazienki, postaw taki w swojej sypialni. Papierki po cukierku, od razu trafiają do kosza, a talerze po posiłku do zlewu czy do zmywarki. Rzecz, którą wzięłaś, aby ją obejrzeć czy z niej skorzystać, po skończeniu odłóż na miejsce. Brzmi to prosto, jednak wiele osób wciąż nie potrafi się na to przestawić. Nie wynika to z trudności zadania, a jedynie z naszego lenistwa, w końcu ta kanapa jest tak wygodna, prawda?

Kolejnym sposobem, o którym już pisaliśmy, jest harmonogram sprzątania. Co to właściwie jest? Harmonogram sprzątania to bardzo proste narzędzie, które instruuje nas jakie czynności powinniśmy wykonywać codziennie, jakie raz w tygodniu, a jakie jeszcze rzadziej. Przykładowo pranie powinno zostać wstawione codziennie lub co drugi dzień. Blat w kuchni również powinien zostać przynajmniej raz dziennie przemyty. Raz na tydzień wystarczy odkurzyć i pomyć podłogi, chyba że w twoim mieszkaniu znajduje się szczeniak, który nie tylko zostawia wszędzie sierść, ale także i sika.

fot.unsplash.com

Jak efektywnie sprzątać w domu? Zasady sprzątania domu

Odróżnij sprzątanie od generalnych porządków. Często jest tak, że podczas sprzątania znajdujemy zaginiony przedmiot, a następnie bawimy się nim przez kolejne kilkanaście minut. W rezultacie czujemy się tak, jakbyśmy sprzątali już w nieskończoność, gdy tak naprawdę większość czasu siedzieliśmy na podłodze i oglądaliśmy album ze zdjęciami z dzieciństwa czy zabawkę, którą kupił nam rodzic 10 lat temu. Sprzątanie generalne czy tzw. wiosenne porządki wykonaj w inny dzień.

Wszystkie produkty do sprzątania miej pod ręką i oczywiście w jednym miejscu. Myjesz podłogę, ale okazało się, że przeoczyłaś jeden kącik i trzeba tam zamieść. Już masz to zrobić, ale okazuje się, że zmiotkę zostawiłaś kiedyś w garażu. Dlaczego? Nikt nie wie. Teraz bardzo nie chce ci się do tego garażu iść, więc całkowicie odpuszczasz. Najlepiej stworzyć specjalne pomieszczenie gospodarcze, o ile oczywiście twoje mieszkanie czy dom ma wystarczający metraż. Sprawdzi się także szafa lub jakaś część szafy. Wszelakie gąbki, ścierki, środki czystości, odkurzacze, mopy itp. powinny być w jednym miejscu i wtedy nigdy nie będziesz musiała za nimi biegać i ich szukać, a zapewne sama wiesz jak przy sprzątaniu mały drobiazg jest cię w stanie całkowicie zdemotywować.

Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie? Szybkie sprzątanie

Podczas sprzątania zrezygnuj z oglądania telewizora czy też odpalania filmików na Youtubie. Zwłaszcza jeśli jest to ulubiony serial czy też ciekawy film. Z pewnością po chwili zacznie cię to rozpraszać, a ty, zamiast sprzątać będziesz obserwować, co dzieje się u bohaterów owego serialu. Zamiast tego, włącz fajną muzykę czy też posłuchaj np. na słuchawkach podcastu, który cię interesuje. Możesz oczywiście także sprzątać w ciszy lub np. zadzwonić do przyjaciółki na plotki, jednak w tym przypadku polecamy dać głośnomówiący.

fot.unsplash.com

Przede wszystkim pamiętaj o przerwach. Nie zmuszaj się do sprzątania przez kilka godzin pod rząd bo akurat przyjeżdża teściowa. Wyznacz sobie cele, sporządź listę rzeczy do zrobienia czy też zwyczajnie ustaw budzik na np. 30 minut mycia naczyń. Kluczem do szybszego sprzątania, które będzie także efektywne jest znalezienie złotego środka. To co sprawdza się u jednej osoby, wcale nie musi działać także u drugiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here