fot.unsplash.com

Bezsenność dotyka ludzi w każdym wieku. Niezależnie od tego czy jesteś nastolatkiem, dorosłym czy seniorem, problem bezsenności może Ci się przytrafić. Wiele osób, zanim uda się do lekarza, po odpowiednie leki, szuka sposobów domowych, które pomogą na tą przypadłość. Nie ma w tym absolutnie nic złego. 

Domowe sposoby na bezsenność. Cudowny sposób na bezsenność

Pamiętajcie, że nie ma jednego cudownego sposobu na bezsenność. Jeśli ten problem was dotyczy i pomimo spróbowania wszystkiego, nic nie pomaga, udajcie się do lekarza. Najlepiej skierować się z problemem najpierw do internisty, a on pokieruje was co dalej robić i do kogo ewentualnie się udać. Brak snu może mieć bardzo tragiczne skutki, np. jeśli zaśniecie za kierownicą.

Oczywiście, nie każdy chce czy może przyjmować od razu mocne leki na bezsenność, co absolutnie rozumiemy. Jeśli chcecie pomóc sobie na własną rękę, mamy dla was siedem sposobów, które mogą wam ułatwić zasypianie. Zaczynajmy!

Wyeliminuj niebieskie światło. Wiele osób tuż przed zaśnięciem sprawdza jeszcze maile czy portale społecznościowe lub zwyczajnie zasypia przy telewizorze, lub komputerze odpalonym w tle. Niebieskie światło jednak dla waszego mózgu oznacza, że czas wstawać, słońce wschodzi to nie pora na sen. Przed spaniem odłóż całą elektronikę na bok. Wypij herbatę, zrelaksuj się.

bezsenność
fot.unsplash.com

Co wypić na dobry sen? Jak szybko zasnąć domowe sposoby?

Babcie często uważały ciepłą herbatę lub mleko z miodem za lek na wszelakie problemy. Jest w tym odrobina prawdy. Ciepły napój rozgrzeje was, zrelaksuje i pomoże zasnąć. Podobnie może być np. z lampką wina. Nie ma jednak idealnego napoju, który w mgnieniu oka sprawi, że zaczniecie chrapać. Warto wypróbować więc wiele metod, może któraś właśnie wam pomoże.

Zadbaj o dobre otoczenie. Wygodne, odpowiedniego rozmiaru łóżko jest kluczowe. Jeśli materac jest nie wygodny, a partner czy partnerka zajmuje nie tylko większą część łóżka, ale zabiera także całą kołdrę, może być wam ciężko zasnąć, a co dopiero się wyspać. Zakupcie drugą kołdrę, wymieńcie kanapę na łóżko lub zmieńcie materac na większy. Świeża pościel również jest polecana. W końcu kto nie lubi zapachu nowej poszewki czy kołdry?

Przed snem warto przewietrzyć dokładnie pomieszczenie, możecie dodatkowo po tym użyć odświeżacza powietrza, olejku eterycznego czy zapachowych świeczek. Świeże powietrze i piękny zapach powinien was zrelaksować. Dodatkowo w czasie wietrzenia lub po tym, możecie usiąść na długi czas w ciepłej wodzie w wannie czy wziąć długi prysznic. Możecie dodatkowo zadbać o siebie, co wprawi was w dobry nastrój. Balsam do ciała z olejkami np. rozgrzewającymi, odpowiednia pielęgnacja, maseczka na twarz. Grunt to relaks.

bezsenność
fot.unsplash.com

Jak wyleczyć bezsenność?

Ważna jest także temperatura. W waszej sypialni powinna ona wynosić od 18 stopni do 21 stopni Celsjusza. Mając w domu kominek czy piec, pamiętajcie, aby dobrze napalić przed i w miarę możliwości unikać ochłodzenia w nocy. Ciężko może wam być, zasnąć, jeśli przykrycie się kołdrą pod sam nos zwyczajnie nie wystarczy.

Pamiętajcie o regularności. Wiele osób w weekend siedzi do późna, po czym śpi bardzo długo. Niestety takie zachowania, zwłaszcza jeśli częste, bardzo rozregulują wasze spanie. Nawet w weekend powinniście wstać o podobnym czasie, jak wstajecie w ciągu tygodnia. Jasne, każdy chce pospać odrobinę dłużej i nie ma w tym absolutnie nic złego, dopóki dzieje się to sporadycznie. Po czasie okaże się, że wstawanie np. o 7 czy 8 rano, nie sprawia wam problemów, a dodatkowo jesteście wyspani, grunt to systematyczność.

Odłóżcie pracę na potem. Wiele osób zabiera pracę do domu lub całkowicie przerzuca się na pracę zdalną. Mimo to, na dwie godziny przed snem czas zapomnieć o tym. Obowiązki, terminy, deadline, nowy klient czy target. Tak, ale nie teraz. Czas w domu to czas wolny, również dla waszego umysłu, zatem przed snem wszelakie sprawy związane z pracą, a zwłaszcza z problemami (także życiowymi) powinny pójść w odstawkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here