fot.unsplash.com

Poduszki są idealnym dopełnieniem do salonu, sypialni czy ogrodu. W sklepach jednak często sama poszewka kosztuje już kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, a przecież możecie je zrobić zupełnie sami za grosze lub całkowicie za darmo. Nie potrzebujecie do tego żadnych specjalistycznych umiejętności, a jedynie odrobinę czasu i cierpliwości.

Dekoracyjne poduszki DIY – krok pierwszy: wybór materiału

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór materiału. Możecie go zakupić np. poprzez allegro, aliexpress czy w hurtowni lub wykorzystać coś, co macie już w domu. Stare koszulki ze wzorem, który wam się znudził, swetry, koszule, koce, których już nie używacie. Nada się absolutnie wszystko.

Jeśli nie macie w domu nic co chcielibyście przerobić na poduszki, polecamy wam udać się na wypad po lumpeksach czy second-handach. Zwracajcie wtedy uwagę wyłącznie na wzór oraz tkaninę, a nie na dział, na którym rzecz się znajduje czy rozmiar.

poduszki diy
fot.unsplash.com

Dekoracyjne poduszki DIY – krok drugi: wypełnienie

Oczywiście poduszki należy czymś wypełnić. Kupno wypełniacza indywidualnie jest często bardzo nieopłacalne. W IKEA małe poduszki 40 × 40 cm dostępne są już za 5 zł i świetnie sprawdzą się do tego projektu.

Jeśli nie macie w swojej okolicy sklepu IKEA, głowa do góry. Jako wypełnienie do poduszek sprawdzą się także stare poduszki, kołdry, resztki materiałów pocięte na kawałki, gąbka tapicerska również w małych kawałkach, wypełnienie z pluszaków, które np. wasz pies ze spokojem zamordował.

Dekoracyjne poduszki DIY – krok trzeci: wymiary

W zależności od waszego wypełnienia oraz ilości materiału dobieracie rozmiar poduszki. Małe dekoracyjne mają zazwyczaj wymiary 40 × 40 cm, jeśli jednak nie posiadacie wkładu i używacie czegoś innego do wypełnienia, możecie sami dostosować rozmiar, jaki wam pasuje. Możecie również wybrać sami kształt – koło, kwadrat, prostokąt, gwiazda, serce, księżyc czy nawet literki. Możliwości jest naprawdę wiele.

Dekoracyjne poduszki DIY – krok czwarty: szablon

Po wybraniu rozmiarów, a także kształt czas na wycinanie. Polecamy najpierw przygotować sobie szablon np. ze starej gazety, zapisanej kartki, która nie jest wam potrzebna itp. Odmierzacie rozmiar linijką bądź rysujecie inny kształt np. serce i wycinacie. W razie potrzeby możecie skleić kilka kartek ze sobą taśmą klejącą, aby stworzyć większy szablon jeśli tworzycie np. poduszki na ogród czy na kanapę.

poduszki diy
fot.unsplash.com

Dekoracyjne poduszki DIY – krok piąty: odrysowanie szablonu

Materiał rozkładacie na stole, biurku lub na podłodze. Szablon w dłoń i do dzieła! Przy pomocy kredy, ołówka, długopisu lub kredki np. do oczu czy ust, której nie używacie odrysowujecie szablon. Obracacie go następnie (odbicie lustrzane) i powtarzacie czynność.

Dekoracyjne poduszki DIY – krok szósty: wycinanie

Wycinając szablon, który odrysowaliście na materiale, pamiętajcie, aby nie ciąć idealnie po liniach, a z każdej strony pozostawić od 2 do 5 cm zapasu. Ułatwi wam do szycie w przyszłości, a dodatkowo pozwoli na zachowanie kształtu, który wybraliście.

Dekoracyjne poduszki DIY – krok siódmy: szycie

Poduszkę możecie zszyć na maszynie, ręcznie lub użyć do tego kleju na gorąco, lub specjalnego kleju do tkanin. Niezależnie od tego, jaką metodę wybieracie, pamiętajcie, aby łączyć ze sobą materiał na tzw. lewej stronie.

Nie zszywajcie go jednak do końca. Pozostawcie kilka centymetrów luzu, które pozwolą wam na obrócenie materiału na dobrą, ładną stronę, a także na złożenie wkładu czy wypełnienia do środka.

Dekoracyjne poduszki DIY – krok ósmy: wypełnienie

Jeśli korzystacie z gotowej poduszki i tworzycie jedynie dla niej poszewkę, pozostawcie jeden bok nie zszyty, łatwiej będzie wam wsadzić wkład do środka. Jeśli korzystacie z waty, ścinek materiałów, gąbki itp. wystarczy wam jedynie kilka centymetrów. Po wypełnieniu zostaje wam tylko zamknąć „dziurę” i gotowe.

Dekoracyjne poduszki DIY – jak je stylizować?

Poduszki świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny na kanapę czy łóżko. Możecie wykonać kilka o podobnych kolorach, barwach czy takie kontrastujące ze sobą. Wszystko zależy od was oraz od tego co akurat macie pod ręką. Świetnym pomysłem jest także wymiana poduszek w zależności od sezonu np. zimą podczas świąt wyciągamy te świąteczne, a na wiosnę takie z motywem kwiatowym, kolorowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here