Jak zadbać o rośliny podczas upałów
fot.unsplash.com

Z pewnością każdy, kto ma w domu dużą ilość roślin, stara się im jak najbardziej dogodzić. Nic w tym dziwnego, kto powiedział, że kwiaty to nie hobby czy pasja? Lato to okres, kiedy szczególnie powinno się dbać o swoje maleństwa. Wydawać by się mogło, że to czas idealny, dużo słońca, ciepło. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdźcie sami co robić, a czego absolutnie unikać.

Niestety wiele osób sądzi, że lato to okres najlepszy dla roślin i wystarczy je jedynie podlewać i dać im spokój. Często jednak nie zdajemy sobie nawet sprawy z wielu oczywistych i prostych rzeczy. Ważny jest bardzo czas podlewania, częstotliwość, ilość wody, a nawet kolor waszej osłonkiZ pewnością nikt z was, nie chce wydać pieniędzy na roślinę tylko po to, aby szybko straciła ona swój żywot. Nie tylko insekty takie jak np. przędziorki mogą zaszkodzić, ale także poranne podlewanie.

Jak zadbać o rośliny podczas upałów? Podlewanie

Podczas upałów o podlewaniu absolutnie nie możecie zapomnieć. Może zdarzyć się także tak, że będziecie to musieli robić nawet raz czy dwa razy dziennie. Wszystko zależy od tego gdzie stoją wasze maleństwa, a także ile światła wpada do was do domu. Możecie także użyć specjalnych kul nawadniających lub żeli, które dłużej przytrzymają wodę. Przykładowo, osoba mieszkająca w wieżowcu na najwyższym piętrze będzie miała więcej światła w domu, niż ta, która mieszka w tym samym budynku na parterze.

Jak zadbać o rośliny podczas upałów
fot.unsplash.com

Zanim lato zawita pełną parą warto sprawdzić gdzie macie poustawiane rośliny. Nie każda lubi stać na parapecie w bezpośrednim świetle. To jest więc dobry moment na zmianę miejsca na te, które będzie dla rośliny najlepsze. Przykładowo Monstera nie chce stać wprost naprzeciwko okna, zdecydowanie lepiej sprawdzi się w miejscu, gdzie światło jest rozproszone.

Jeśli którekolwiek z waszych roślin znajdują się w metalowych lub czarnych osłonkach, warto je z nich wyjąć. Jak pewnie wiecie metal się nagrzewa, a czarny przyciąga do siebie słońce. Pomyślcie, jaką saunę mają wasz maleństwa w środku. Z pewnością nie wpłynie to dobrze na ich korzenie. W przypadku, w którym posiadacie wiele roślin np. na balkonie czy tarasie, warto poza usunięciem czarnych i metalowych donic, zgrupować je w jedno miejsce, blisko siebie. Będą się one wzajemnie osłaniały przed nadmiarem słońca.

Jak zadbać o rośliny podczas upałów? Kiedy podlewać kwiaty?

W okresie letnim absolutnie nie wolno wam podlewać kwiatów rano. Jeśli śpieszycie się do pracy czy to jest wasza dzienna rutyna, na ten moment odpuścicie ten krok. Dlaczego? Jeśli podlejecie kwiaty około godziny 8-9, kiedy słońce zaczyna się już rozkręcać i ma dla was coraz wyższe i wyższe temperatury, szybko okaże się, że cała woda w doniczce zupełnie wyschnie, zwłaszcza przy kwiatach, które stoją bezpośrednio przy oknie. Podlejcie kwiaty zatem na kilka godzin przez tym jak wstanie słońce lub najlepiej dopiero wieczorem. Nie bójcie się polać im nieco więcej, jednak uważajcie, aby lać do doniczki, a nie po liściach.

Jak zadbać o rośliny podczas upałów
fot.unsplash.com

Zraszanie to kolejny ważny krok, którego nie powinniście robić w ciągu dnia. Wiele roślin takich jak paprocie, monstery, palmy itp. musi być regularnie zraszanym. Na czym polega cały proces? Wystarczy wodę, najlepiej przegotowaną i odstałą, wlać do zraszacza lub butelki z atomizerem. Zraszacz to koszt około 5 złotych w dużych marketach czy sklepach budowlanych. Psikacie następnie liście waszych roślin i gotowe. Co stanie się, jednak jeśli zrobicie to rano lub w ciągu dnia? Możecie spalić waszą roślinę.

Latem często wiele roślin, zwłaszcza tych parapetowych zostaje spalonych przez słońce. Zapewne znacie schemat: słońce + szyba. Jeśli macie taką możliwość odsuńcie kwiaty na ten czas i przestawcie je kawałek dalej. Jeśli nie, zwracajcie na nie szczególną uwagę. Ważne, aby zarówno woda, którą podlewacie kwiaty, jak i ta, którą ją zraszacie była letnia. Jeśli podlejecie zimną wodą kwiaty podczas upałów, mogą one doznać szoku termicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here