rośliny
fot.unsplash.com

Kwiaty to nie tylko piękna ozdoba, ale także i obowiązek. Należy je przesadzać, podlewać, pielęgnować. Mimo to potrafią sporo kosztować, zwłaszcza jeśli mówimy o dużych czy rzadkich okazach. Coraz więcej osób postanawia spróbować wyhodować coś samemu, bez żadnych nasionek ze sklepu. Czy jest to możliwe? Tak! 

Jak wyhodować rośliny w domu za darmo?

Wyhodowanie roślin w domu bez nasionek ze sklepu czy nawet szczepki od babci wydaje się być niemożliwe, jednak wcale tak nie jest. Oczywiście mowa tutaj nie o roślinach ozdobnych, a tych do ogrodu. Krzaczek z owocem czy warzywem również może pełnić jednak rolę dekoracyjną, czyż nie?

rośliny
fot.unsplash.com

Co należy zakupić? Przede wszystkim ziemię oraz doniczki. Przyda się także bardzo dużo cierpliwości. Wyhodowanie potężnego drzewka z pewnością potrwa swoje. Pierwsze listki czy gałązki zobaczycie dopiero po kilku tygodniach. Mimo to należy je regularnie podlewać i zraszać. Jeśli nic nie urośnie – nie poddawajcie się. Spróbujcie znów, w końcu to nic nie kosztuje!

Rośliny, które możesz wyhodować w domu: awokado

Hodowanie awokado jest bardzo popularne. Na wielu grupach na Facebooku ludzie dzielą się efektami, nawet po kilku czy kilkunastu latach. Choć cały proces nie jest tak łatwy, wcale nie oznacza to, że jest to niewykonalne. Jak się za to zabrać?

Przede wszystkim zjedz najpierw awokado i zostaw pestkę. Masz dwie opcje – wsadzenie jej do ziemi i podlewanie lub umieszczenie jej w wodzie, tak aby jedna połowa była zanurzona. My polecamy tę drugą opcję. Wystarczy wziąć np. patyczki do szaszłyków lub wykałaczki i wbić je w pestkę. Tą następnie umieszczacie w szklance/słoiku, tak aby część znajdowała się w wodzie. Kładziecie ją w słonecznym miejscu. Świetnie sprawdzą się także szklarnie. Taką malutką, domową możecie zakupić za około 20 złotych.

rośliny
fot.unsplash.com

Rośliny, które możesz wyhodować w domu: cytrusy

Jeśli spożywacie w domu mandarynki, cytryny czy grejpfruty możecie również wyhodować je w domu. Na dojrzałe, duże okazy musicie zapewne poczekać kilkanaście lat, o ile w ogóle będzie to możliwe. Będą one jednak stanowiły piękną dekorację! Nasiona cytrusów przed sadzeniem warto lekko naciąć np. skalpelem lub ostrym nożykiem do papieru, nie jest to jednak obowiązkowe. Ziemię uniwersalną wymieszajcie z piaskiem i umieśćcie nasiona w środku. Podlewajcie je, a już po 2-3 tygodniach powinniście zauważyć pierwsze łodygi.

Rośliny, które możesz wyhodować w domu: palmy

Czy wiedzieliście, że w domu możecie wyhodować palmę? Tak, to jak najbardziej możliwe! Jeśli znajdziecie w szafce suszone daktyle – do dzieła. Wyciągnijcie z nich pestki, a następnie wsadźcie je do wody. Pozostawcie je na kilka dni, aby się namoczyły. Po tym czasie przekładacie je do ziemi uniwersalnej wymieszanej z piaskiem w proporcji 1:2, na głębokości 2 cm. Podlewacie je i czekacie na efekty. Zazwyczaj trwa to około 5 tygodni.

Rośliny, które możesz wyhodować w domu: sałata

Jeśli odżywiasz się zdrowo lub masz w domu królika, obowiązkowo wyhoduj własną sałatę. To świetny sposób na oszczędność! Cały proces jest bardzo prosty! Wystarczy, że końcówkę odetniecie, resztę, czyli liście możecie oczywiście zjeść lub oddać króliczkowi. Następnie przygotujcie np. słoik z wodą. Weźcie w dłoń wykałaczki i wbijcie je wokół. Zanurzcie jeden koniec w wodzie i odstawcie na parapet, który ma dostęp do słońca. Nowe liście zauważycie bardzo szybko!

Rośliny, które możesz wyhodować w domu: papryka

Paprykę ciężko wyhodować, jednak nie jest to niewykonalne. Musi mieć ona sprzyjające warunki, czyli ciepło. Im ciepłej, tym lepiej! Jeśli macie w domu czy na ogrodzie szklarnie – wykorzystajcie ją! W zimę warto dogrzewać ją za pomocą specjalnych lampek. Na paprykę musicie jednak przygotować sporo miejsca, jako że krzaczki bardzo lubią się rozrastać na wszystkie strony. Lepiej je hodować z małej roślinki niż z nasiona, jednak obie opcje się sprawdzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here