Wiele kobiet, chce uniknąć połykania tabletek i ingerencji w swój organizm. Z tego powodu sięgają one po naturalne metody antykoncepcji. Jedną z takich metod jest kalendarzyk. Czy się sprawdza? Jak wyliczyć dni płodne? Jakie są szanse zajścia w ciąże? Odpowiadamy!
Naturalne metody antykoncepcji kalendarzyk
Kalendarzyk, choć darmowy, wcale nie jest skuteczny. Oczywiście obojętnie od tego, jaką metodę antykoncepcji zastosujecie, szanse na ciąże są zawsze. Mimo to kalendarzyk nie jest bardzo skuteczny. Ta kwestia jest indywidualna. Wszystko zależy od kobiety, jej organizmu, cyklu itp. Na czym więc on polega?
Kalendarzyk to przede wszystkim kontrola własnego ciała. Kobieta nie korzysta z barier mechanicznych jak prezerwatywy czy spirala, ani także ze środków hormonalnych jak np. implanty czy tabletki antykoncepcyjne. Aby zacząć stosować tę metodę potrzeba jednak dobrze znać swój organizm.
Naturalna antykoncepcja kalendarzyk
Zazwyczaj cykl u kobiet trwa 28 dni, choć oczywiście nie jest to regułą. Decydując się na kalendarzyk, trzeba dobrze poznać swój cykl. Początek, dni płodne, a także koniec. Do zbliżenia dochodzi jedynie podczas dni, w które nie przypada owulacja. Unika się wszelakich kontaktów płciowych podczas tzw. dni płodnych. Dni płodne u kobiet zazwyczaj trwają od 7 do 9 dni, choć wiele osób uważa, że tylko od 4 do 6 dni. Co zatem z resztą dni?
Fazy cyklu miesiączkowego
Cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 28 dni, choć oczywiście nie zawsze jest to ta sama liczba. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Ten „tydzień” zwany jest fazą folikularną. Po tym czasie zazwyczaj kobieta ma 5 dni (od 8 do 12 dnia cyklu) podczas których „nie jest” płodna. Następnie występuje owulacja, a po tym czasie faza lutealna. Oczywiście te liczby nie są stałe. Przykładowo jeśli okres trwa u was 3 dni, dni płodne przyjdą szybciej, niż gdy okres trwa cały tydzień.
Jak zacząć stosować kalendarzyk?
Jako że cykl miesiączkowy może być zupełnie inny u jednej kobiety, niż u drugiej, zanim zdecydujecie się na taką metodę, powinniście przez rok dokładnie obserwować, a także zapisywać ile dni trwał wasz okres, ile czasu minęło od początku okresu do następnego itp. Przez ten rok należałoby oczywiście nie uprawiać seksu bez zabezpieczenia. Jedyną metodą przez ten rok powinny być prezerwatywy, jako że tabletki antykoncepcyjne, spirala itp. mogą wpłynąć na wasz cykl i go zaburzyć.
Po rocznej obserwacji następuje czas na kalkulacje. Obliczacie początek i koniec dni płodnych, tak aby wiedzieć, kiedy unikać stosunków seksualnych. Początek dni płodnych wylicza się poprzez odjęcie 18 od wszystkich dni z najkrótszego cyklu, a koniec poprzez odjęcie 11 od najdłuższego cyklu. Możecie również skorzystać z kalkulatorów online, które są zupełnie darmowe.
Kalendarzyk małżeński
Wskaźnik Pearla w przypadku kalendarzyka wynosi od 15 do 35. Co to oznacza? Na 100 kobiet, które stosowały tę metodę antykoncepcji, w ciąże zaszło aż 15-35. Jaki wskaźnik mają inne metody antykoncepcji?
- Krążek dopochwowy – 0,65
- Tabletki antykoncepcyjne – 0,7
- Plastry antykoncepcyjne – 0,9
- Wkładka domaciczna – 1-3
Jak więc sami widzicie, różnica jest kolosalna. Zdecydowanie nie polecamy kalendarzyka, jako jedyną metodę antykoncepcji, zwłaszcza jeśli aktualnie nie jesteście gotowi na dziecko lub wcale nie chcecie posiadać potomstwa. Metod antykoncepcji jest wiele, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, co będzie wygodne, a także bardziej skuteczne niż kalendarzyk.
Oczywiście naturalnych metod antykoncepcji jest wiele. Kalendarzyk czy stosunek przerywany jednak nie zapewni wam odpowiedniej i dobrej ochrony. Pamiętajcie zatem, aby unikać wszelakich „mitów”, które mają chronić przed ciążą. Do dnia dzisiejszego wiele kobiet na całym świecie przyznaje się do przepłukiwania pochwy coca-colą lub octem, co nie tylko nie działa, a także może prowadzić do wszelakich infekcji. Jeśli chcecie uniknąć stosowania antykoncepcji hormonalnej, sięgnijcie po prezerwatywę. Nie ma ona wpływu ani na was, ani na partnera czy partnerkę, a sprawdza się dobrze.