jak dbać o biżuterię
fot.unsplash.com

Biżuterię kupujecie sobie sami lub dostajecie ją w prezencie. Tanie bransoletki czy pierścionki z sieciówek, które są jedynie pomalowane np. na złoto, bardzo szybko się niszczą, a dodatkowo zabarwiają wasz palec czy szyje na okropny zielonkawy kolor. Złota czy srebrna biżuteria, mimo że jest lepszej jakości, wciąż potrafi stracić swój blask. Jak temu zapobiec?

Jak dbać o biżuterię?

Biżuterię noszą nie tylko kobiety, ale i także i mężczyźni czy nawet dzieci. Ładny naszyjnik, bransoletka czy wisiorek potrafi całkowicie odmienić stylizację i dodać jej nieco charakteru i ciekawego wyglądu. Niezależnie jednak od tego, ile kosztował np. wasz pierścionek, bez odpowiedniego dbania o niego, już po krótkim czasie, będzie wyglądał źle.

Biżuteria brudzi się podobnie jak wasze ubrania czy nawet sami wy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób ją pielęgnować. Wykonując np. prace remontowe lub sprzątając, ściągnijcie pierścionek z palca, odłóżcie go na odpowiednie miejsce i załóżcie z powrotem dopiero po kąpieli czy prysznicu.

Perfumy źle wpływają na biżuterię

Również przed snem powinniście ściągać biżuterię, a zwłaszcza cienkie łańcuszki czy bransoletki. Niezależnie od tego czy wiercicie się w nocy, czy raczej śpicie spokojnie. Podczas obrotu na drugą stronę wystarczy, że zahaczycie o poduszkę i bransoletka może się rozerwać. Podobnie jest oczywiście z kolczykami zwłaszcza tymi dłuższymi czy kołami. Dla waszego bezpieczeństwa i waszej biżuterii odłóżcie ją na szafeczkę nocną w sypialni.

Dla osób, które kochają perfumy, mamy złą informację. Psikając się ulubionym zapachem, gdy na waszej szyi czy nadgarstku znajduje się biżuteria narażacie ją na ciemnienie. Podobnie jest w przypadku kremów. Zatem pamiętajcie, aby perfum czy kremu używać przed nałożeniem biżuterii i odczekać kilka minut, zanim wisiorek pojawi się na waszym ciele.

jak dbać o biżuterię
fot.unsplash.com

Jak przechowywać biżuterię?

Większość biżuterii ściągacie np. do kąpieli czy do snu, poza oczywiście obrączką czy pierścionkiem zaręczynowym. Dużą część naszyjników, kolczyków czy bransoletek zakładacie wyłącznie na specjalne okazje, jak np. randkę, imprezę, wesele czy wspólne wyjście ze znajomymi. Wracając jednak do domu, rozbierając się, robiąc demakijaż i ściągając biżuterię, musicie pamiętać, aby w odpowiedni sposób ją przechowywać. Dlaczego?

Zapewne każdy z was zna ten schemat: chowacie naszyjnik do pudełeczka, w którym są też inne wisiorki. Kilka dni czy tygodni później w pośpiechu poszukujecie czegoś co ozdobi waszą stylizację, jednak wszystko jest ze sobą splątane. Próbując to rozplątać możecie nawet uszkodzić łańcuszek lub zerwać go całkowicie, co często jest bardzo ciężkie do naprawienia, nawet dla specjalisty. Dodatkowo łańcuszki ocierają się o siebie i powodują przebarwienia czy otarcia.

jak dbać o biżuterię
fot.unsplash.com

Wieszak na biżuterię DIY

Aby tego uniknąć, wystarczy zakupić lub zrobić samodzielnie, specjalny stojak na biżuterię. Do stworzenia takiego stojaka samodzielnie, potrzebny wam będzie jedynie wieszak oraz kilka haczyków, które dostaniecie w dużych supermarketach czy sklepach budowlanych. Haczyki wkręcacie w wieszak, od spodu, a całość możecie dodatkowo ozdobić np. przy pomocy sznurka jutowego i kleju na gorąco lub sprayu o wybranym kolorze. Wieszak zawieszacie w dowolnym dla siebie miejscu. Świetnie będzie wyglądał obok toaletki, a dodatkowo ułatwi wam szykowanie się. Każdy naszyjnik wieszacie osobno na haczyku. Dzięki temu nie będą one się ze sobą plątać, a jeśli haczyki będą od siebie wystarczająco daleko – nawet nie będą się dotykać. Unikniecie dzięki temu wszelakich uszkodzeń i zabrudzeń.

Mimo to, biżuterię należy odpowiednio czyścić, nie tylko wtedy gdy zabrudzicie ją np. jedzeniem, ale także wtedy, gdy zauważacie, że zaczyna tracić swój blask. Możecie postawić na domowe sposoby lub na profesjonalne środki do czyszczenia złota, lub srebra. Specjalne środki kupicie w większości sklepów z biżuterią jak np. YES. Domowe sposoby będą od was wymagały nieco przygotowania i mieszania ze sobą produktów, jednak wciąż mogą działać bardzo dobrze. Pamiętajcie, że tańszy, nie oznacza gorszy. Wybór więc należy całkowicie do was.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here