jak czyścić biżuterie
fot.unsplash.com

Biżuteria jest świetnym prezentem, a także idealnym dopełnieniem każdej stylizacji. Bez pięknego wisiorka czy bransoletki wasz strój może wydawać się nudny i zwyczajny. Aby jednak biżuteria wyglądała pięknie przez wiele lat, musicie nie tylko odpowiednio o nią dbać, ale także ją czyścić. Jak to zrobić?

Jak czyścić biżuterię? Jak dbać o biżuterię?

Musicie odpowiednio dbać o biżuterię. Oczywiście tanie naszyjniki np. z aliexpress czy z sieciówek, stracą swój blask często już po kilku dniach czy tygodniach, a dodatkowo zabarwią waszą szyję na piękny, zielony kolor. Srebro czy złoto jest już trwalsze, jednak nie jest niezniszczalne, zatem musicie o nie odpowiednio dbać. Ważne jest, aby najpierw psikać się perfumami, potem zakładać np. wisiorek. Biżuterię ściągajcie podczas spania, czy kąpieli, a także przechowujcie ją w odpowiedni sposób np. na wieszaku, który zrobicie sami lub na specjalnym stojaku, do kupienia np. w sieci.

Mimo odpowiedniego przechowywania i dbania o biżuterię wciąż będzie się brudzić i jest to oczywiście naturalne. Brudzą się ubrania, buty, bielizna, wy sami, czy także akcesoria, które na siebie nakładacie. Aby wyczyścić bransoletkę, pierścionek czy łańcuszek możecie sięgnąć po specjalne produkty do tego przeznaczone lub spróbować domowych sposobów i metod. Wybór należy do was. Niezależnie od tego jednak na co się zdecydujecie, pamiętajcie, aby być bardzo delikatnym i ostrożnym, zwłaszcza jeśli czyścicie np. cieniutki łańcuszek.

jak czyścić biżuterie
fot.unsplash.com

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Srebro z czasem może zacząć czarnieć i jest to absolutnie normalne. Dzieje się to podczas procesu oksydacji. Aby tego uniknąć, ważne jest nie tylko czyszczenie, ale także odpowiednie dbanie o biżuterię. Poza poradami, które już opisaliśmy, warto pamiętać także, aby nie odkładać jej w wilgotne miejsca. W miarę możliwości ściągać podczas kąpieli, prysznicu, sprzątania czy nawet wypadu na basen lub do jeziora. Tyczy się to nie tylko prawdziwego srebra, ale także biżuterii posrebrzanej

Zarówno w sieci jak i u jubilera, możecie zakupić specjalne chusteczki, które mają za zadanie wyczyścić i przywrócić blask waszym przedmiotom. Istnieją specjalne do srebra, jak i złota czy innych materiałów. U jubilera możecie również zakupić wszelakie płyny o tym samym działaniu, które z pewnością ułatwią wam zadanie. Jeśli jednak chcecie spróbować domowych sposobów, głowa do góry. Mamy dla was rozwiązanie.

Jak czyścić złotą biżuterię?

Złota biżuteria jest dość delikatna. W miarę możliwości powinniście unikać częstego trzymania jej w miejscach wilgotnych, a także ściągać ją przed kąpielą czy spaniem. Dodatkowo na złoto bardzo źle wpływają wszelakie środki czystości, a także chlor, zatem sprzątanie czy wypad na basen we dwoje, tylko bez złota!

Złoto powinno się czyścić u specjalisty, jako że samemu bardzo łatwo je uszkodzić, zwłaszcza jeśli poza złotem znajdują się tam także kamienie szlachetne jak np. diamenty. Oczywiście, możecie spróbować wyczyścić to sami, ale pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność. W przypadku drogiej, wartościowej biżuterii, my polecamy udać się do jubilera, który zrobi to za was.

jak czyścić biżuterie
fot.unsplash.com

Jak czyścić biżuterię w domu?

Biżuterię możecie również spróbować wyczyścić sami w domu. Co można do tego użyć?

  • Soda oczyszczona to uniwersalny środek do wszystkiego. Możecie za jej pomocą wyprać dywan, zrobić kule do kąpieli czy zastąpić nią kreta. Świetnie sprawdzi się także, do mycia i czyszczenia biżuterii zarówno tej srebrnej, jak i złotej.
  • Pasta do zębów sprawdzi się nie tylko do mycia waszego uzębienia, ale także do czyszczenia biżuterii. Uważajcie jednak aby nie uszkodzić tworzywa. Do ciężkich zabrudzeń polecamy użyć np. starej szczoteczki do zębów, która na pewno świetnie się sprawdzi, a dodatkowo może zostać wykorzystana również do czyszczenia innych powierzchni jak plamy na kanapie, dywanie czy do szorowania np. zlewu. Sprawdźcie sami i koniecznie dajcie znać, jaki był efekt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here