Samochód jest zdecydowanie dużym ułatwieniem. Mimo stania w licznych korkach dotarcie do konkretnej lokalizacji jest znacznie szybsze, niż w przypadku autobusów, pociągów czy innej komunikacji miejskiej. Jest to jednak spory wydatek. Czy można z niego zrezygnować? Jak poradzić sobie bez auta?
Jak poradzić sobie bez auta? Rodzina bez samochodu
Zacznijmy od najważniejszego, czyli tego, jakie są plusy i minusy posiadania samochodu? Zdecydowanie największym plusem jest „wolność”. W przypadku, w którym chcesz gdzieś jechać, także w weekend czy o nietypowych godzinach, wystarczy założyć buty i wziąć w dłoń kluczyki. Kolejną zaletą jest zdecydowanie wypad na miasto, zakupy, wyjazd na wakacje czy też dojazd do pracy lub szkoły. Cały proces będzie znacznie szybszy, a dodatkowo nie musisz zakupować plecaków, toreb itp. Wszystko wrzucasz do bagażnika i zamykasz.
Jakie są więc minusy samochodu? Przede wszystkim koszta. Płacisz nie tylko za benzynę czy gaz, ale także za ubezpieczenie. OC jest oczywiście obowiązkowe, natomiast w przypadku wypadku samochodowego, nie uchroni cię przed kolejnymi kosztami. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wypłacenie AC, które już pozwoli na wypłacenie środków podczas ewentualnej kraksy. Mimo to często kwota nie starczy. Nie tylko musisz znaleźć dobrego mechanika, ale także oddać tam samochód, czekać na naprawę i zapłacić, zazwyczaj niemałe kwoty. Nie zapominaj także o przeglądzie, który jest obowiązkowy co rok, a bez niego nie możesz się pojazdem poruszać.
Z tego powodu wiele osób rezygnuje z samochodu, choć w grę może wchodzić także ekologia. Co jednak dalej? Samochód sprzedany, ale do pracy, szkoły czy na zakupy nadal trzeba dojechać w jakiś sposób, prawda? Spokojnie, mamy dla ciebie kilka porad, które z pewnością ci pomogą.
Życie w mieście bez samochodu. Życie na wsi bez samochodu
Mieszkanie na wsi, a mieszkanie w mieście ma bardzo duży wpływ i jest to dość oczywiste. W mieście jest więcej autobusów, tramwajów czy innej komunikacji miejskiej. Do sklepu zazwyczaj masz jedynie kilkaset metrów czy np. kilometr lub dwa. W razie problemu możesz skorzystać także z ubera, taxify i innych aplikacji tego typu, które np. w większych miastach są znacznie dostępniejsze. Na wsi niestety komunikacja miejska nie działa aż tak sprawnie. Autobus czy autokar, o ile jest, jeździ jedynie co kilka godzin lub np. 2 razy w ciągu dnia.
Jeśli chcesz więc zrezygnować z samochodu, weź pod uwagę swoją lokalizację. Sprawdź dokładnie dojazdy do pracy czy do sklepu, zastanów się o ile wcześniej musisz wstawać, co w przypadku gdy autobus się spóźni lub nie przyjedzie wcale, co zdarza się zdecydowanie częściej w zimie. Podobna sytuacja będzie miała miejsce także podczas zakupów. Mieszkając na wsi z pewnością robisz zakupy w dużym markecie raz na tydzień czy nawet dwa tygodnie. Konieczne będzie przewiezienie ich autobusem. Możesz jednak przerzucić się na rower i zrezygnować z dużych marketów lub jeździć co kilka dni po mniejszą ilość produktów.
Życie bez samochodu. Rezygnacja z samochodu
Jeśli postanawiasz zrezygnować z samochodu musisz znaleźć jakiś zamiennik. Zacznij od sprawdzenia przystanków w twojej okolicy, a także tego jak są tam autobusy, gdzie możesz nimi dojechać, a także co ile jeżdżą. Możesz dodatkowo pobrać specjalną aplikację z rozkładem jazdy, choć równie dobrą opcją jest wydruk najważniejszych linii. Świetnie sprawdzi się w przypadku braku internetu.
Dobrą alternatywą do komunikacji miejskiej jest także rower. Możesz zakupić swój własny lub skorzystać z tych na wypożyczenie. Obecnie dostępne są także hulajnogi. Opłaty wcale nie są wysokie, a jest to znacznie szybsza forma przemieszczania się niż np. spacer. W sytuacji kryzysowej pozostaje ci do wyboru taksówka lub aplikacje typu uber. Mieszkając na wsi zostaje ci jednak tylko i wyłącznie taxi, choć oczywiście nie jest to zasada. Mimo to, że rezygnacja z samochodu zdecydowanie nie jest „wygodna” jest to nie tylko dobra opcja dla środowiska, a także i bardzo oszczędna.