Sposoby na oszczędzanie wody
fot.unsplash.com

Woda nie jest nieskończonym surowcem, warto więc ją oszczędzać nie tylko ze względów ekologicznych, ale także i finansowych. Miesięczny rachunek może być naprawdę wysoki. Mamy więc dla ciebie kilka prostych sposobów na oszczędzanie wody, które warto wprowadzić w życie. Pamiętaj, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Nawet jeśli z początku masz z tym problem, wkrótce wejdzie ci to w nawyk i będziesz wykonywał te czynności instynktownie. 

Wynajem mieszkania, rata kredytu czy nawet rachunki potrafią naprawdę sporo kosztować. Jeśli chcesz zacząć oszczędzać czy planować swój budżet domowy, z pewnością warto znaleźć rozwiązania, które pozwolą ci na mniejsze opłaty za dom bez konieczności przeprowadzki na wieś czy w inną lokalizację. Pisaliśmy już o sposobach na zmniejszenie rachunków za prąd, teraz czas na wodę. Zaczynajmy!

Sposoby na oszczędzanie wody
fot.unsplash.com

Ile wody marnuje się podczas codziennych czynności?

Statystyki mówią jasno jedna osoba w ciągu 24 godzin zużywa około 190 L wody, co kosztuje średnio 3 złote. 36% zabiera kąpiel, 30% spłukiwanie wody, 15% pranie, 10% mycie naczyń, 6% sprzątanie, a 3% gotowanie. Rocznie jest to kwota około 900 złotych. Jak to zmienić? Mycie naczyń ręczne warto zamienić na zmywarkę, pranie ręczne na pralkę, wannę na prysznic, a mycie zębów przy bieżącej wodzie na robienie tego przy zakręconym kranie.

Sposoby na oszczędzanie wody: zakręcanie kranu podczas mycia zębów

Ten sposób znany jest na pewno każdemu. Przekazuje się go dzieciom w szkołach czy uczula rodziców. Ma to oczywiście bardzo duży sens. Podczas mycia zębów woda leci bez celu. Po prostu nie chce nam się jej wyłączać, a ta czynność nie trwa kilku sekund. Pamiętaj więc, aby ją zakręcać. Spokojnie, szybko do tego przywykniesz. Spróbuj już dzisiaj!

Podobna zasada powinna występować w przypadku mycia dłoni, golenia czy codziennej pielęgnacji. Zakręcenie kranu trwa wyłącznie kilka sekund, a robi naprawdę dużą różnicę.

Sposoby na oszczędzanie wody: prysznic zamiast kąpieli w wannie

Każdy człowiek raz na jakiś czas marzy o chwili relaksu i długiej kąpieli w wannie, a raczej leżeniu bez celu i dolewaniu ciepłej wody co kilkanaście minut. Na co dzień zdecydowanie lepszą, tańszą i bardziej ekologiczną opcją jest prysznic. Nie musisz od razu robić remontu łazienki, wystarczy wymiana kranu na taki ze słuchawką prysznicową i gotowe.

Sposoby na oszczędzanie wody
fot.unsplash.com

Sposoby na oszczędzanie wody: zmywarka

Zmywarka to zdecydowanie inwestycja, jednak nie tylko szybko się zwróci, ale także z pewnością ją pokochasz. Nie tylko nie będziesz musiał stać godzinami nad naczyniami, ale także i zmniejszysz rachunki za wodę. Połączysz przyjemne z pożytecznym.

Sposoby na oszczędzanie wody: wykorzystaj wodę ponownie

Wodę, w której gotowałeś jajka czy makaron możesz wykorzystać ponownie np. do podlewania kwiatków lub zamiast „spuszczania wody” w toalecie. Świetnie sprawdzi się także ona do podlewania ogródka warzywnego lub tego z ziołami w domu na parapecie w kuchni. Jeśli nie masz pomysłu na to, co z taką wodą zrobić istnieje jeszcze jedno rozwiązanie.

Jeśli chcesz być bardziej ekologiczny, a także nie marnować wody, tę „czystą” czyli np. po opłukaniu warzyw, umyciu rąk itp. możesz zabrać ze sobą na spacer i wylać np. pod drzewem lub krzewem. Taka taktyka sprawdzi się również w twoim ogrodzie do podlania drzew czy żywopłotu. Z pewnością rośliny nie będą miały nic przeciwko.

Sposoby na oszczędzanie wody: zbieracz deszczówki

Do podlewania kwiatów, roślin czy ogródka świetnie sprawdzi się także deszczówka, a na dodatek jest zupełnie darmowa. Ten sposób sprawdzi się jedynie w kilku przypadkach. Jeśli masz możliwość wystawienia beczki na własny ogród – świetnie. Przy balkonie może być to nieco trudniejsze, zwłaszcza jeśli jest on zadaszony lub nad tobą sąsiad również ma balkon.

Sposoby na oszczędzanie wody: studnia

Idealnym sposobem na oszczędność całkowitą jest własna studnia. Oczywiście do wykopania potrzebna będzie ci pomoc, a raczej specjalistyczna firma, która się tym zajmuje. Takiej wody wcale nie trzeba nosić wiaderkami. Obecnie można ją podłączyć do kanalizacji w domu, a co za tym idzie woda będzie lecieć wprost z twojego kranu czy słuchawki prysznicowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here