Jak wykąpać psa
fot.unsplash.com

Zima jeszcze trwa, jednak zamiast śniegu, większość z was ma na zewnątrz ciągle padający deszcz. Choć jest to darmowa myjnia dla samochodu, dla pupili i wnętrza waszego domu, nie jest już to aż tak fajne. Po spacerze, wytarzaniu się w trawie czy biegu do kałuży, psa należy wykąpać. Jak to zrobić?

Kąpiel psa często wygląda następująco: pies wraca ze spaceru, cały brudny i śmierdzący, właściciel postanawia, że czas na prysznic, szykuje łazienkę, pies w tym czasie ucieka i brudzi wszystko co dotknie swoją łapą czy ogonem, opiekun wyskakuje z łazienki i goni psa po domu, po złapaniu go, pakuje do wanny czy prysznica, rozpoczyna kąpiel, już po kilku minutach i pies i właściciel są przemoczeni do suchej nitki, a pies, który uwolnił się z narzędzia tortur biegnie wprost na kanapę. Czy zawsze musi to tak wyglądać? Oczywiście, że nie!

Jak wykąpać psa? Jak często kąpać psa?

Należy pamiętać, że psa nie powinno się kąpać „profilaktycznie”. Ten proces wykonujemy dopiero w momencie, w którym nie ma innej opcji. Zabrudzenia na łapkach np. po spacerze możemy spokojnie wyczyścić przy pomocy mokrych chusteczek. Najlepiej do tego sprawdzą się te dla dzieci i niemowląt. Nie ma potrzeby od razu pakować psa pod prysznic czy do wanny, po każdym spacerze.

Jeśli jednak wasz pies wyjątkowo się ubrudził np. wskakując do jeziora, kałuży czy tarzając się w trawie – nie ma innej opcji, czas na kąpiel. Dla wielu właścicielom psiaków jest to bardzo traumatyczne przeżycie. Pies krzyczy, piszczy, wierci się, w połowie wyskakuje nam spod prysznica, biegnie wprost na kanapę i pozostawia za sobą pełno wody w całym mieszkaniu. Wcale jednak nie musi tak być!

Jak wykąpać psa
fot.unsplash.com

Inna sytuacja jest oczywiście w przypadku psów z „włosiem” jak np. yorki. Te psiaki znacznie lepiej zniosą kąpiele, nawet te częste. Ta sama zasada występuje np. w przypadku podcinania psiaka. Psa z „włosiem” możecie spokojnie zawieść do fryzjera i absolutnie nic mu się nie stanie. Psa z „sierścią” natomiast nie wolno wam obcinać czy golić, także latem, jako że zabieracie mu warstwę ochronną przed upałem czy zimnem.

Jak wykąpać psa pod prysznicem lub w wannie?

Jeśli was pies wprost kocha wodę, wasze zadanie jest na pewno ułatwione. Wiele psów kocha wprost pływać, natomiast słuchawka prysznicowa jest największym wrogiem. Wtedy dobrym sposobem jest napuszczenie wody do wanny lub dużego brodzika. Latem czy na wiosnę spokojnie możecie to zrobić na zewnątrz w dużej misce wody. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, głowa do góry.

Zanim wsadzicie psa do tego narzędzia tortur, warto zabezpieczyć łazienkę. Przygotujcie ręczniki, mogą być także te stare lub np. kocyki od psiaka. Rozłóżcie je na podłodze wokół prysznica/wanny. Jeden posłuży wam do łapania wody, która ucieka, a drugi do wycierania psa. Zwierzaka wołacie do siebie i zamykacie drzwi do łazienki, tak aby nie miał on możliwości wytarzania się na nowym dywanie.

Jak wykąpać psa
fot.unsplash.com

Czym kąpać psa? Jak wykąpać psa, który boi się wody?

Kąpiel dla psa jest często traumatycznym przeżyciem. Jeśli was pies bardzo boi się wody, pakowanie go na siłę pod prysznic może skończyć się źle nie tylko dla niego, ale też i dla was gdy np. w stresie postanowi was ugryźć, aby się wydostać. Jeśli macie takiego psiaka szykujcie się na długą drogę. Psa należy stopniowo przyzwyczajać, najpierw do samego wejścia do łazienki, później do dźwięku wody lecącej ze słuchawki prysznicowej, następnie do wejścia do środka i dopiero wtedy do kąpieli. Oczywiście każdy postęp równa się z dużą dawką głaskania, chwalenia i oczywiście smakołyków.

Teraz gdy wiecie już wszystko, czas poruszyć jeszcze jedną kwestię – szampon dla psa. Absolutnie nie wolno wam kąpać psa waszym szamponem, który może zrobić zwierzakowi naprawdę dużą krzywdę. Specjalistyczne produkty znajdziecie w wielu miejscach – internet, markety, sklepy zoologiczne. Nie są one drogie, a starczą wam naprawdę na długo. Nie warto więc ryzykować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here