jak zacząć biegać
fot.unsplash.com

Wysiłek fizyczny, sport jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Często używany jest, aby zrzucić zbędne kilogramy czy poprawić swoją kondycję. Nie musicie jednak od razu wykupować karnetu na siłownie. Istnieje wiele sportów, które z powodzeniem możecie wykonywać zupełnie za darmo. Jednym z takich sportów jest oczywiście bieganie.

Jak zacząć biegać? Akcesoria i strój do biegania

Jeśli chcecie zacząć biegać, aby schudnąć, lepiej poczuć się w swoim ciele czy zwyczajnie przejść na zdrowy tryb życia, musicie się przygotować na zadyszkę i pot. Zwłaszcza jeśli dotychczas wybieraliście raczej kanapę i telewizor, niż długie spacery. Warto zacząć od ubioru. W końcu nic tak nie motywuje jak nowe buty, kurtka czy spodnie.

Sklepy aż pękają od pięknych, kolorowych, wygodnych, a także funkcjonalnych spodni, kurtek, bluz, koszulek itp. Wybierzcie te, które pozwolą waszemu ciału oddychać. Nie sprawdzą się zatem sztuczne materiały. Buty powinny być bardzo wygodne. Raczej nie biegajcie w klapkach czy sandałach. Postawcie na bezpieczne obuwie. Co jeszcze warto mieć ze sobą? Oczywiście wodę. Bidon będzie znacznie wygodniejszą opcją niż plastikowa butelka.

Dodatkowo wielu biegaczy lubi słuchać muzyki, zwłaszcza tej motywującej lub np. podcastów. Jeśli wy chcielibyście w ten sposób urozmaicić sobie wysiłek fizyczny, musicie posiadać słuchawki oraz specjalny pokrowiec np. ten zakładany na ramie. Zdecydowanie ułatwi wam to cały proces.

jak zacząć biegać
fot.unsplash.com

Jak zacząć biegać aplikacja? Jak zacząć biegać książka?

Przygodę z bieganiem warto zacząć od motywacji. Macie już ubrania, specjalną opaskę na telefon i piękny nowy bidon – co dalej? Z pewnością znajdziecie wiele ciekawych książek, które zaproponują wam plan treningowy, zmotywują do osiągania sukcesów i wyjaśnią wszystkie techniki np. jak stawiać kroki itp. Do monitorowania waszych osiągnięć polecamy jednak aplikację.

Aplikacja nie tylko sprawdzi, ile przebiegliście danego dnia czy podczas jednego treningu, ale może także oszacować, ile kalorii spaliliście, jak długi był wasz bieg, jakie było najszybsze oraz najwolniejsze tempo. Warto dodać na niej także znajomych, aby wspólnie motywować się, oczywiście zdrową rywalizacją, do dalszych sukcesów.

Jak zacząć biegać z zerową kondycją? Jak zacząć biegać z nadwagą?

Jeśli macie nadwagę lub zerową kondycję nie zakładajcie z góry, że wam się nie uda. Nie zakładajcie także, że jednego dnia przebiegniecie z kuchni do łazienki, a drugiego zrobicie 10 kilometrów. Warto zacząć od małej odległości np. kilometra. Jeśli uda wam się przebiec więcej, a płuca zostaną na tym samym miejscu – świetnie. Jeśli mniej – zmniejszcie cel. Możecie rozpisać sobie cele na cały miesiąc lub nawet rok i dostosowywać je w miarę potrzeb.

jak zacząć biegać
fot.unsplash.com

Największy problem dla początkujących biegaczy to zadyszka oraz niechęć do samego biegania. Wynika to najczęściej ze złego podejścia. W sporcie nie chodzi o to, aby dać z siebie więcej, niż potraficie, a następnie cały dzień umierać z powodu konsekwencji. Bieg przez 10 minut jest dla was niewykonalny? Biegnijcie przez 5 i zróbcie sobie kilka minut spaceru pomiędzy. Z czasem zwiększacie długość biegu, a zmniejszacie długość spaceru.

W ten sposób nie zniechęcicie się na samym początku, a dodatkowo nie nabawicie się okropnych zakwasów, przez które kolejne dni będziecie płakać, wchodząc po schodach. Pamiętajcie, że nie ma złej pogody na bieganie. Deszcz, śnieg, upał. Da się zrobić! Wystarczą tylko chęci, dobre buty oraz duża dawka motywacji do działania. Pamiętajcie, aby zawsze w zasięgu wzroku znajdował się wasz cel, niezależnie od tego, jaki on jest. Im ważniejszy dla was, tym lepiej. Łatwiej będzie wam się „poświęcić” i wyruszyć na trening. Z czasem nabierzecie wprawy i przyzwyczaicie swoje ciało do wysiłku fizycznego. Wtedy wejdzie wam to w nawyk, a dzień bez biegania będzie dla was dniem straconym. Sprawdźcie sami i się przekonajcie! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here