fot.unsplash.com

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy konieczny jest sport, bez tego się nie obejdzie. Choć odchudzanie to 70% jedzenia, a 30% aktywności fizycznej, w przypadku, w którym całkowicie z niej zrezygnujesz efekt nie będzie zbyt fajny. Co jednak wybrać? Karnet na siłownie czy ćwiczenie w domu? Odpowiadamy na wszystkie pytania

Siłownia – plusy i minusy

Zacznijmy od siłowni. Jakie są jej wady i zalety? Zdecydowanie największą wadą jest fakt, że należy za nią zapłacić. Karnety są naprawdę różne. Niektóre siłownie oferują tańszy karnet jeśli zamierzasz pojawić się tam jedynie 8 razy, inne dają ci nielimitowany dostęp, a siłownia otwarta jest 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Zacznij więc od zorientowania się, jaka jest siłownia w twojej okolicy, jakie oferuje karnety i jakie są godziny otwarcia. Z pewnością nie będzie ci się chciało jeździć na siłownię 20 czy 30 kilometrów, zwłaszcza jeśli nie korzystasz z samochodu.

Kolejnym minusem siłowni jest fakt, że o ile nie poprosisz pracownika lub nie zatrudnisz instruktora nie będziesz wiedziała co robić. Każdy z nas wie jak działa rowerek czy bieżnia, ale co z resztą? Wiele sprzętów, zwłaszcza dla laików jest całkowicie niezrozumiałych trudnych do opanowania, a złe korzystanie z nich może skończyć się naprawdę tragicznie. Zdecydowanie najlepszą opcją byłby trener personalny, jednak koszt jednej godziny to od 70 do 150 złotych. Trener personalny to jednak bardzo często osoba, która może ci świadczyć wiele usług. Poza chodzeniem z tobą na siłownie jest w stanie także rozpisać ci dietę, plan treningowy lub też ćwiczyć z tobą poza siłownią np. w parku.

fot.unsplash.com

Jakie są więc plusy siłowni? Zdecydowanie największym jest fakt, iż nie jesteś w domu. Choć brzmi to nie co głupio, w domu nasz mózg funkcjonuje inaczej i jesteśmy w stanie znaleźć sobie milion wymówek, aby odpuścić ćwiczenia. A to w sieci właśnie jest ciekawa transmisja, a to w telewizji właśnie grają nasz ulubiony film, a te naczynia? Wręcz błagają się, aby je zmyć. Zanim się zorientujesz, skończyć piorąc dywan szczoteczką do zębów, tylko po to, aby nie ćwiczyć. Na siłowni tych wymówek już nie ma. Z pewnością nie będziesz tam odrabiać lekcji czy ćwiczyć gry na fortepianie.

Ćwiczenie w domu – plusy i minusy

Jak już wspominaliśmy największym minusem ćwiczenia w domu jest fakt, że ciężko o motywację. W domu wiele rzeczy nas rozprasza, a to pranie się zrobiło, a to trzeba sprzątnąć, a gdy już zaczynamy szukać odpowiednich ćwiczeń pies woła nas na spacer i nie ma zmiłuj się, trzeba się ubrać i wypuścić go na ogród. Jeśli jednak znajdziesz w sobie tę motywację, zacznij działać, w końcu nic to nie kosztuje. W porównaniu do siłowni, ćwiczenia w domu są całkowicie darmowe! Możesz w tym celu wyszukać czegoś na Youtubie, pobrać aplikację na telefon i gotowe. Wystarczy przebrać się w ulubione dresy, założyć wygodne buty, rozwinąć matę lub ręcznik i gotowe.

fot.unsplash.com

Jeśli masz własny ogród możesz również ćwiczyć na nim lub po prostu ubrać sportowe buty czy rolki i ruszyć w teren. Oczywiście mowa tutaj o dniach z piękną pogodą, w deszcz raczej mało kto lubi biegać, choć znajdą się i tacy. W pozostałe dni, gdy aura na dworze nie dopisuje, wystarczy poćwiczyć w domu. Oczywiście pamiętaj o dobrej rozgrzewce, a następnie o rozciąganiu po skończonych ćwiczeniach, bez tego ani rusz.

Mamy dla ciebie kilka propozycji, które warto sprawdzić, jeśli chcesz zacząć ćwiczyć w domu:

  • Chloe Ting (kanał na Youtubie) – wiele ciekawych wyzwań, zarówno tych na stałe, jak i np. 14-dniowych. Prowadząca jest bardzo przyjazna i aż chce się z nią ćwiczyć.
  • XHIT Daily (Youtube) to kanał, który co prawda od 2 lat nie publikuje już żadnych nowości, jednak wciąż znajduje się na nim ponad 600 filmików z ćwiczeniami. Ich najpopularniejszym i zarazem najefektywniejszym ćwiczeniem jest film o tytule „Miley Cyrus Leg Workout” uwielbiany przez kobiety w każdym wieku.
  • MadFit (Youtube) – tworzy naprawdę ciekawe ćwiczenia i rutyny, a dodatkowo na swoim kanale tworzy także ćwiczenia pod konkretne popularne piosenki, ćwiczenia 10 czy 15-minutowe, a także te, które możesz wykonać w pidżamie.
  • Nike training club (aplikacja) – darmowa zarówno na iOs, jak i na Androida. Znajdziesz w niej ciekawe ćwiczenia, a dodatkowo możesz ją zabrać absolutnie wszędzie ze sobą i będzie ci wysyłać powiadomienia o treningach i przypominajki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here