fot.unsplash.com

Plastik rozkłada się na wysypiskach przez wiele lat, a niestety znajduje się absolutnie wszędzie. Kupujemy w nim żywność, produkty do czyszczenia, jak np. środki czystości, napoje, ubrania, sprzęty i wiele innych. Co z tym wszystkim zrobić? Całkowita rezygnacja z tego tworzywa wydaje ci się zapewne wprost niemożliwa, jednak wcale tak nie jest. Już dziś wprowadź do swojego życia kilka zmian i zacznij działać, w końcu walczymy o swoją planetę, prawda?

Jak zrezygnować z plastiku od razu? Less waste a zero waste – jaka jest różnica?

Rezygnacja z plastiku może być natychmiastowa lub stopniowa, warto jednak zacząć od małych kroczków i powoli z upływem czasu wprowadzać kolejne zmiany. Zbyt duża ilość rzeczy na raz zwyczajnie cię zniechęci, będziesz czuła się przymuszona do pewnych czynności, a jak wszyscy dobrze wiemy, w momencie, w którym coś staje się obowiązkiem, przestaje być dla nas atrakcyjne czy potrzebne. Zacznij od less waste, czyli stylu życia, w którym ograniczasz „produkcję” śmieci, a kto wie? Może z czasem dojdziesz do zero waste, czyli całkowitej rezygnacji z plastiku.

fot.unsplash.com

Torby materiałowe na zakupy i woreczki z firanek

Pierwszą zmianą, jaką warto wprowadzić w życie jest zamiena plastikowych toreb, które są do kupienia w sklepach na te papierowe. Oczywiście, jeśli masz już jakąś torbę, nie wyrzucaj jej, nie o to też chodzi. Po prostu przestań kupować nowe. Materiałowe torby możesz wykonać ze starych koszulek, pościeli czy też po prostu resztek materiału np. metodą patchworkową. Ze firanek, których już nie używasz uszyj specjalne woreczki na owoce, warzywa czy pieczywo. Taki zestaw najlepiej trzymać w przedpokoju lub w samochodzie, w ten sposób nigdy nie zapomnisz wziąć go ze sobą.

Zrezygnuj z kupnych detergentów i stwórz je samodzielnie

Detergenty do czyszczenia wszelakich powierzchni w sklepach zazwyczaj znajdują się w plastikowych butelkach lub opakowaniach. Po zużyciu plastik trafia do kosza, a następnie na wysypisko. Dobry sposób nie tylko na rezygnację z plastiku, ale także i zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych w skali roku, jest stworzenie własnych środków czystości. Wystarczy ci jedynie ocet oraz soda oczyszczona, a także ewentualnie olejki eteryczne o ciekawych i przyjemnych zapachach. W ten sposób możesz stworzyć płyn do mycia podłóg, płyn do szyb, wyprać dywan czy też wysprzątać na błysk kuchnię lub łazienkę i to za jedynie kilka złotych, lub kilkadziesiąt groszy. Zdecydowanie polecamy ten sposób.

Kupuj warzywa i owoce na targu

Targi, bazarki i inne tego typu sklepy to świetny sposób nie tylko na oszczędność, ale także na znalezienie naprawdę pięknych i dorodnych warzyw i owoców. Nie są one opakowane w plastik, jak to zdarza się w supermarketach. Dodatkowo jeśli wybierzesz się tam na chwilę przed zamknięciem i powrotem sprzedawców do domu, możesz ugrać naprawdę dobre ceny lub nawet zgarnąć jarzyny zupełnie za darmo. Jeśli chcesz dodatkowo być bardziej eko, pojedź tam na rowerze i zrezygnuj z samochodu.

fot.unsplash.com

Wybieraj szkło, zamiast plastiku, czyli jak robić codzienne zakupy jedzeniowe

Serki, jogurty czy mleko, często pakowane są do plastikowych opakowań. Czy w takim razie musisz z nich zrezygnować całkowicie? Nie! Najlepszym sposobem będzie wybór tych produktów, które zapakowane są do szklanych pojemników, butelek czy słoiczków. Szkło następnie wyrzuć do odpowiedniego pojemnika na segregację lub umyj i wykorzystaj do czegoś w domu. Świetnie sprawdzą się do stworzenia szczepek z twoich roślin czy też do przetworów.

Stwórz własny kompostownik i zrób przysługę swoim kwiatom

Niezależnie od tego czy mieszkasz w domku jednorodzinnym czy w mieszkaniu, możesz stworzyć lub kupić kompostownik. W przypadku domu oczywiście stawiasz go na ogrodzie, a stworzyć możesz go przy pomocy palet. W mieszkaniu świetnie sprawdzi się za to kupny kompostownik, który bez problemu zmieścisz np. w szafce pod zlewem. Co do niego wrzucać? Nie tylko liście z ogrodu czy też gałązki, ale także skorupki od jajek, ogryzki od jabłek i innych owoców czy nawet te warzywa, które zwyczajnie ci się popsuły, zanim zdąrzyłeś je zjeść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here