zero waste
fot.unsplash.com

Zero waste staje się coraz bardziej popularne i zbiera grono wielu fanów na całym świecie. Ten styl życia jest nie tylko ekologiczny, ale także często oszczędny, zwłaszcza jeśli jest połączony z freeganizmem. Jakimi zasadami kieruje się zero waste? Jak zacząć żyć w ten sposób? 

Zero waste definicja. Zero waste zasady

Zero waste w dosłownym tłumaczeniu to „brak śmieci”, a raczej „brak marnowania”. Cała idea polega oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, na niegenerowaniu niepotrzebnych śmieci i życie zgodnie z ekologią. Osoby, które kierują się tymi zasadami, rezygnują z jednorazowych rozwiązań jak np. maszynki do golenia, a także nie kupują warzyw, owoców czy innych produktów, które zapakowane są w plastik.

Niestety w sklepach znajdziecie paprykę, pakowaną po trzy, z każdego koloru po jednej, owiniętą plastikiem. Kosz obok znajdują się te same papryki, ale bez plastiku. Co zrobi większość osób? Zakupi papryki zapakowane przez hurtownie lub zakupi je osobno, ale i tak wsadzi je w plastikową reklamówkę. Jak sami widzicie, obie opcje generują kolejne śmieci, które na wysypisku spędzą wiele lat, zanim ulegną rozkładowi. Co zrobią osoby żyjące w stylu zero waste? Wyciągną torebkę z firanki i do niej wsadzą warzywa.

Zero waste przykłady

Przykładów na produkty, które są „złe”, a można je zamienić na te ekologiczne, jest naprawdę wiele. Weźmy pod lupę zakupy. Poza warzywami czy owocami w plastikach lub w plastikowych jednorazówkach kupuje się w nich także mięso, wędliny, sery, a na koniec i tak pakuje się je w plastikową reklamówkę, która później w domu, dołączy do sterty innych plastikowych reklamówek, np. pod waszym zlewem. Jak można to zmienić? Jest to bardzo proste!

Po warzywa czy owoce wybierzcie się np. na targ. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne, ale także zdrowsze i tańsze. Zwłaszcza jeśli udacie się tam chwile przed zamknięciem. Możecie wtedy wynegocjować niższą cenę! Ze starych firanek możecie uszyć specjalne woreczki, podobne do tych na pieczywo. Do nich pakujecie swoje jarzyny. Idąc do marketu, zabierzcie ze sobą pojemniki. Te mogą już być plastikowe, w końcu używać ich będziecie przez wiele lat. Mięso kupujcie zza lady, nie te pakowane, podobnie z wędliną czy serami. Większość sklepów pozwoli wam na zapakowanie ich do własnych pojemników. Nie zapomnijcie także o materiałowych torbach!

zero waste
fot.unsplash.com

Zero waste pomysły

Zero waste to także przerabianie rzeczy na nowe. Macie w domu coś, co potencjalnie jest śmieciem? Może czas to wykorzystać, odnowić i postawić na półce? Możliwości jest naprawdę wiele. Z puszek po karmie dla zwierząt czy konserwach, możecie wykonać organizer na długopisy, mazaki, kuchenne przybory lub na pędzle do makijażu.

Ze starych koszulek, które się wam znudziły, możecie zrobić dekoracyjne poduszki, torby materiałowe na zakupy, a także szmatki do czyszczenia. Wystarczą nożyczki oraz igła, nitka lub maszyna do szycia. Nie zapominajcie także o ekologicznych rozwiązaniach do domu, jak np. domowej roboty środki czystości, do których wykorzystujecie główny ocet, maseczki do twarzy DIY lub peelingi np. z fusów z kawy. Możliwości jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od was i od tego co potrzebujecie mieć w swoim domu.

zero waste
fot.unsplash.com

Zero waste jak zacząć?

Jeśli chcecie żyć zero waste, polecamy wam zacząć od less waste („mniej śmieci”). Zamieńcie dotychczasowe produkty na te ekologiczne. Szczoteczkę do zębów, którą musicie wyrzucić, wymieńcie na tę bambusową. Jednorazowe maszynki do golenia, zamieńcie na te z żyletką.

Zrezygnujcie także ze słomek lub zakupcie te wykonane z metalu, lub z bambusa. Coraz więcej sklepów wprowadza ekologiczne zamienniki dla produktów. Ceny wcale nie różnią się mocno od tych plastikowych, a zdecydowanie są lepsze dla środowiska oraz dla planety, na której wszyscy żyjemy, a należy o nią dbać. Zwłaszcza teraz.

Zdecydowanie lepszą opcją jest zacząć powoli, tak aby z czasem przestawiać się na produkty i rozwiązania. Rzucenie się od razu na głęboką wodę, może się oczywiście sprawdzić, jednak może także was mocno przytłoczyć i zniechęcić do całej idei, a przecież jest naprawdę genialna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here